Karaciğerin Besin Değeri Gerçekten Yüksek Midir?

Karaciğer, popüler ve değerli bir besin kaynağıdır. Hatta birçok kişi tarafından da protein içeriğinin yüksek, kalorisinin düşük, esansiyel vitamin ve mineral deposu olduğu için süper besin olarak adlandırmaktadır. Peki, tüketmek ne kadar doğru veya ne kadar tüketilmeli?

 

Neden karaciğer?

Karaciğer, insanlar ve hayvanlar için hayati bir organdır. En büyük iç organdır ve bağırsaktan sindirilmiş yiyecekleri işlemek; glikoz, demir, vitaminler ve diğer esansiyel besin öğelerini depolamak; kandaki ilaç ve toksinleri filtrelemek ve temizlemek gibi birçok önemli fonksiyonu vardır.

Karaciğer, aynı zamanda çok popüler bir yemektir. Aynı zamanda yüksek protein, düşük kaloriye sahiptir. Küçük bir parçası dahi, günlük alınması gereken birçok esansiyel besin öğesinin tamamını karşılamaktadır.

 

Karaciğer birçok besleyicinin mükemmel bir kaynağı

Karaciğer, olağan üstü besin öğesi profiline sahip bir besindir. 100 gram tüketildiğinde dahi günlük B12 vitamini, A vitamini, riboflavin ve bakır gereksinmesinin tamamından fazlasını karşılarken; folat, demir ve kolin gibi esansiyel besin öğelerinin ise büyük bir kısmını karşılar.

 

Karaciğer, yüksek kaliteli protein kaynağı

Protein, vücut için önemli ve vital bir besin öğesidir. Hücrelerin yapımı ve onarımı, besinlerin enerjiye dönüşmesi için gereklidir. Karaciğerin ise dörtte birinden fazlası yüksek kaliteli proteinden oluşmaktadır ve aynı zamanda tüm esansiyel aminoasitleri içermektedir. Yapılan araştırmalara göre açlık ve iştah yönetiminde proteinin yağ veya karbonhidrattan daha iyi sonuç gösterdiği karaciğer tüketiminin yüksek oranda protein içeriği sayesinde kilo vermeye yardımcı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda metabolizmanın hızlanmasına ve kas yapımına da yardımcı olmaktadır.

 

Karaciğerin diğer pek çok etten daha az kalorisi var

Karaciğer, kalori başına en fazla besleyiciliği yoğun gıdalardan biridir. Fakat diğer kas etlerine göre tüketimleri daha azdır.100 gram kas eti yaklaşık 200 kkal civarında enerji içerirken, karaciğer 175 kkal enerji içerir. Karaciğer, diğer kas etleri ile karşılaştırıldığında, kalori ve yağ miktarı daha düşükken veya vitaminler ve mineraller bakımından çok daha üstündür.

Karaciğer yeme konusunda ortak bir endişe

Birçok insan karaciğer yemenin sağlıklı olup olmadığı konusunda endişe etmektedir. Özellikle kolesterol içeriğinin yüksek olması büyük bir problem oluşturmaktadır. İnsanlar, gıda kolesterolünün kalp hastalığına neden olduğuna düşünüyordu ancak yeni araştırmalar bunun insanların çoğunluğu için doğru olmadığını, yüksek kolesterollü besin tüketildiğinde vücudun bunu dengelediğini göstermektedir. Bu yüzden sağlıklı kişilerin tüketmesinde herhangi bir sıkıntı yoktur. Ancak, kolesterol yüksekliği problemi olanların dikkatli bir şekilde tüketmesi gerekmektedir.

Bir diğer endişe duyulan konu ise; karaciğer tüketiminin toksin alımına neden olacağı yönündedir. Ancak, karaciğer toksin depolamaz sadece Bunun işi toksinleri işlemek ve onları toksinler haline getirmek veya onları vücuttan güvenle alabilecek bir şeye dönüştürmektir.

 

Karaciğer herkes için uygun olmayabilir

Karaciğer yüksek A vitamini içeriğinden dolayı, yüksek miktarlarda tüketimi özellikle gebelerde A vitamini toksititesine neden olabilmektedir. Bu yüzden tüketim miktarlarına dikkat edilmeli ve genellikle 30 gramı geçmemelidir.

Aynı zamanda gut hastalığı problemi olan kişilerde ürik asit birikimine neden olacağı için tüketmemesi gerekmektedir.

 

Karaciğer beslenmede nasıl yer alabilir

Karaciğer benzersiz bir tada sahiptir. Bazı kişiler çok severken bazı kişiler nefret eder.

Peki, diyetinize karaciğeri nasıl ekleyebilirsiniz?

  • Soğanla birlikte tavada iyice pişirerek lezzetli hale getirebilirsiniz.
  • Bol miktarda baharat ve güçlü aromalar ekleyerek lezzetini gizleyebilirsiniz.
  • Kuzu ve dana karaciğeri sığır karaciğerine göre daha hafif lezzete sahiptir. Bu yüzden kuzu veya dana karaciğeri kullanabilirsiniz
  • Karaciğeri pişirmeden önce süt veya limon suyuna batırarak kokusunun azalmasına yardımcı olabilirsiniz.
  • Karaciğeri, kıyma haline getirerek diğer kıymalarınızın içine karıştırarak yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

 

Sonuç olarak;

Karaciğer, düşük kalorili, yüksek kaliteli proteinli ve tüm vital besin öğelerini içeren hak ettiği değeri görmeyen bir besindir.

Write a comment