Nasıl İletişime Geçmek İstersiniz?

Kapsaisin ve Kilo Verme Hakkındaki Araştırmalar

Kapsaisin ve Kilo Verme

Acı biber, veya içeriğindeki aktif kapsaisin, ile kilo verme arasındaki ilişki yeni bir şey degil. Vücudunuzdaki termojenezi veya yağ yakımını arttırarak kilo vermek için beslenmenize biber veya kapsaisin eklemek onaylanmış bir yöntemdir. Acı biber ile kilo verme arasındaki bu  kompleks ve bir o kadar umut verici ilişki Koreli araştırmacılar tarafından daha detaylı bir biçimde araştırıldı.

Yapılan araştırmada kullanılan fareler 3 gruba ayrıldı:

  • Normal diyet uygulanan
  • Kapsaisin takviyeli, yağlı diyet uygulayan
  • Kapsaisin takviyesiz, yağlı diyet uygulayan

şeklinde ve 2 ay sonra değerlendirildi.

Her 3 gruptaki fareler de kilo aldı. Fakat yağlı diyet uygulanan farelerden kapsaisin takviyesi alanlar almayanlara göre %8 daha az kilo aldı. Aynı zamanda da normal diyet uygulanan fareler kapsaisin takviyesi alan farelere göre neredeyse hiç kilo almamıştı.

Sonucunda kapsaisinin diyetteki yağın etkisini azalttığı ve yağ birikimini inhibe ettiği görüldü.

Sindirim Hastalıkları ve Bilimi dergisinde yayınlanan bir diğer araştırmada ise kapsaisinin obeziteyle mücadelede ameliyat kadar etkili olduğu aynı zamanda daha az zorluk ve risk taşıdığı açıklandı.

Kapsaisin biberlerde doğal olarak bulunur ve biberin acılığı ile doğru orantıdadır. Biberin diğer besinlerin yanında metabolizmayı hızlandırdığından ve kilo vermeyi sağladığından süphemiz yok. Eğer baharatlı yiyecekleri seviyorsanız yağlarla mücadele eden bu içeriği almanız çok daha basit.

Kapsaisinin faydasi yalnızca yağ yakımı değil; kapsaisin aynı zamanda kolesterolu düşürür ve kalp sağlığını destekler. Ayrıca kapsaisin öğün içinde  tüketildiğinde kan şekerini olumlu etkiler, diyabetli hastaların öğün boyunca daha az insülin kullanmalarını sağlar. İltihap önleyici özelliği sayesinde iltihaplı eklem ağrılarını rahatlatır, hatta kanserin yayılma hızını düşürür.

Eğer aşırı acı bir yemek yediyseniz, yanmanın beraberinde gelen burun ve akciğerinizdeki mukus salgısını farketmişsinizdir. Bu salgı tıkanıklığı temizler ve mukus hücrelerinin enfeksiyonunu önler.

Siz de çok kolay bir sekilde acı biberini hayatınızın bir parçası haline getirebilirsiniz. Etinize ve çorbanıza dökün, sebzelerinizin üzerine serpin. Acı olmayan biber bile, acı kadar olmasada, kapsaisin  içerir. Acı gıdaları sevmeseniz bile daha hafif olan çeşitleri ile tüketiminizi arttırabilirsiniz.

Comment 1

  1. Clash Royale Sandık Rotasyonu
    26 Ocak 2018

    Teşekkürler

Bir yorum yazın..