Kanser Savaşçısı Supplementler; Dost Mu Düşman Mı?

Bazı supplementler (besin destekleri), kanser oluşma riskini azaltmaya yardımcı olabilmekte veya kanser tedavisi sırasında vücudu destekleyebilmektedirler:

 

 • Omega-3 yağ asitleri:

Bazı besinlerde doğal olarak bulunan çoklu doymamış yağ asitleridir:

 • Somon, uskumru ve ton balığı gibi balıklar
 • Keten tohumu, soya fasulyesi ve kanola yağı gibi bitkisel yağlar
 • Kuruyemişler

Omega-3 yağ asitleri, meme kanseri gelişme riskini azaltmaktadır.

 

Omega-3 yağ asitleri supplement olarak şu formlarda satılmaktadır:

 • Balık Yağı
 • Morina balığı karaciğeri yağı
 • Krill yağı
 • Alg yağı (vejetaryenler ve veganlar için)

Bazı ilaçlar ile etkileşime girebileceğinden omega-3 supplementı alınmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

 

 • Yeşil çay

Yeşil çayın ana aktif bileşeni olan epigallokateşin-3-gallat’ı (EGCG) içeren supplementler, kanserle mücadelede yardımcı olmaktadırlar.

Fakat yeşil çay tansiyon ve kalp hastalıklarını tedavi etmek için kullanılan ilaçlarla (örn: Nadolol) etkileşime girebilmektedir. Bu sebeple bu ilaçlardan kullanıyorsanız yeşil çay ve ürünlerini tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

 

 • Soğan ve Sarımsak

Soğan ve sarımsak, özellikle sindirim sisteminde görülen bazı kanserlerin oluşma riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Ayrıca kemoterapi ilaçlarının aktivitelerini arttırabilmektedirler fakat yapılan bir çalışmada kanser tedavisi sırasında kanser hücrelerinin büyümelerini de arttırmışlardır. Bu sebeple kanser tedavisi sırasında kullanımı önerilmez.

 

 • Zencefil

Zencefil, genelde sindirim sorunları için kullanılan geleneksel bir besindir. Kemoterapi ve radyoterapinin yan etkilerinden olan bulantı ve kusmayı hafifletebilmektedir.

Fakat zencefil kan sulandırıcı ilaçlar ile etkileşime girebilmekte, bu nedenle bu ilaçları alan kişilerin diyetlerine zencefil eklemeden önce bir doktora danışmaları gerekmektedir.

 

 • Zerdeçal

Zerdeçal, antioksidan özelliklere sahip kurkumin adı verilen bir bileşik içerir. Kurkumin, kanser hücrelerinin ölümüne sebep olarak tümör büyümesini yavaşlatabilmektedir fakat bu konuda insanlar üzerinde yapılacak daha çok çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

 

 • D vitamini

D vitamini kemiklerin, dişlerin ve kasların sağlığı için gereklidir. Ayrıca sinir sistemi ve bağışıklık sisteminde de önemli görevleri vardır. Yeterli D vitamini alımı, birçok kanserin oluşumunu önleyebilmektedir.

Fakat besinlerde D vitamini sınırlıdır. Cilt doğrudan güneş ışığına maruz kaldığında vücut doğal olarak D vitamini üretir. Besinlerden alım sınırlı olduğu için bu üretimi arttırmak önemlidir. Bunun için özellikle güneş ışınlarının dik geldiği 11.00-15.00 saatlerinde güneş koruyucusu olmadan günde 15 dakika güneşe çıkmak gerekmektedir. Koyu tenlilerde bu üretim daha az olmaktadır, bu sebeple koyu tenli kişilerin güneşte biraz daha fazla kalmaları gerekir.

 

 • Antioksidanlar

Oksidatif stres, kanser ve diğer bazı hastalıkların oluşumuna sebep olur. Antioksidanlar hücreleri oksidatif strese karşı korumaya yardımcı olmakta ve böylelikle kanser oluşumunu önlemektedir. Fakat kanser tedavisi sürecinde sigara içenlerde antioksidan supplementı, kanser tedavisini zorlaştırabilmektedir. Ayrıca antioksidanlar, metastazı (kanserin vücudun diğer bölümlerine yayılması) ve tümör büyümesini de destekleyebilmektedir. Bu sebeple kanser tedavisi alanlar antioksidan supplementı almadan önce doktoruna danışmalıdır.

 

Sonuç olarak;

supplementler genellikle güvenlidirler fakat hiçbir destek kanser tedavisinin yerini tutmamalıdır. Ayrıca bazı supplementler yan etkilere neden olabilmekte veya bazı ilaçlarla etkileşime girerek tedavi sürecini zorlaştırabilmektedir. Bu nedenle özellikle de kanser tedavisi görüyorsanız herhangi bir supplement almadan önce doktorunuza mutlaka danışmalısınız.

Write a comment