Nasıl İletişime Geçmek İstersiniz?
anadolu yakası diyetisyen

Kan Grubuna Göre Diyet

Kan Grubuna Göre Diyet

Popülerliğine rağmen, kan grubuna göre diyet konusunda henüz detaylı bir bilimsel çalışma yapılmamıştır. Her ne kadar bilimsel kanıtlar eksik olsa da dünya üzerinde bu diyeti uygulayan çok sayıda topluluk vardır.

Kan grubun için yemek

Farklı kan grupları, insanları belirli koşullara daha fazla veya daha az duyarlı hale getirebilir. Araştırmalar; bazı kan türlerinin artan pankreas kanseri, kan pıhtılaşması ve kalp krizi riskine bağlı olduğunu ileri sürmüştür.

Araştırmalara göre, kan belirli gıdalarla, özellikle de ‘Lektin’ adı verilen proteinle temas ettiğinde kimyasal bir reaksiyon meydana gelir.

Yenilmesi gereken gıdalar nelerdir?

Aşağıdaki gıdaları, kan grubuna uygun şekilde tüketebilirsiniz. Bu diyetin kullanımını desteklemek için çok az güvenilir kanıt olduğunu tekrar belirtmek gerekir.

O kan grubu için: Yağsız et, kümes hayvanları, balık ve sebzeler üzerinde yoğun olan, tahıl, fasulye ve süt ürünleri ile uygulanan yüksek proteinli diyetler önerilir.

A kan grubu için: Meyve ve sebzeler, kuru baklagiller, tam tahıllılara dayalı etsiz bir diyettir. A tipi kan grubunun daha hassas bir bağışıklık sistemine sahip olduğu için, her zaman taze ve organik besinler tüketmeleri gerekir.

B kan grubu için: Mısır, buğday, domates ve mercimekten uzak durmalısınız. Tavuk, sizin için pek uygun bir besin sayılmaz. Bu kan grubuna sahip bireylere yeşil sebzeler, yumurta, kırmızı et ve az yağlı süt tüketimi önerilmektedir.

AB kan grubu için: Deniz ürünleri, süt ürünleri, soyalı ürünler ve yeşil sebzeler önerilir. AB kan grubu düşük mide asitliğine sahip oldukları için; Kafein, alkol, tütsülenmiş ve kurutulmuş etlerden kaçınmaları önerilir.

 

Diyet Kısıtlamalara veya tercihlere açık mı?

Diyet, kan grubunuza göre çok spesifik yiyecekler yemenizi sağladığından, kişisel zevklere izin vermez.

Örneğin, büyük bir et ve patates hayranıysanız, çoğunlukla vejetaryen olan A tipi diyette çok mutlu olmazsınız.

Hatta kullanabileceğiniz baharat çeşitleri ve çeşniler hakkında bile özgür olamazsınız.

Glütensiz bir diyet arıyorsanız, bu diyetin glüteni yasaklamadığını bilmelisiniz. Gıda etiketlerini dikkatlice okursanız, glütensiz olan seçimler yapabilirsiniz.

Bu diyet işe yarıyor mu?

Bir çalışma, A tipi diyete sahip yetişkinlerin daha iyi sağlık belirteçleri gösterdiklerini, ancak bunun sadece A tipi kan grubu olanlarda değil, herkes için görüldüğünü ortaya koydu. Yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda, kan tipi diyetlerin faydalarını desteklemek için kanıt bulunmadığı sonucuna varılmıştır.

Yine de kilo vermeniz muhtemeldir, çünkü diyet çok kısıtlayıcı olabilir.

Sonuç olarak: Kan grubuna göre diyette, işlenmiş gıda ve basit karbonhidrattan kaçınacaksınız. Bu biraz kilo vermenize yardımcı olmak için yeterli olabilir. Ancak bu diyette herhangi bir kilo kaybı kan grubunuza bağlı değildir.

Ayrıca bu diyetin sindirime yardımcı olabileceğini veya size daha fazla enerji verebileceğini kanıtlayan bir araştırma yoktur.

Bu planda kendi yiyeceklerinizi alıp hazırlamanıza rağmen, kan grubunuza bağlı olarak seçenekleriniz sınırlıdır. Bu yüzden mutfakta biraz zaman geçirmeye hazır olun.

Kan Tipi Diyet sizi şaşırtıyorsa, şunu düşünün: Bilim, kilo kaybınız için sağlıklı ve dengeli beslenmeyi önerir. Kan grubuna göre kısıtlamaları tanımaz. Yani bir kere söylemekte daha yarar var ki bu diyet hakkında bilimsel kanıt yoktur.Bu sebeple sizin yaşınıza ,metabolik yaşınıza, beden kütle ölçünüze göre hazırlanmış beslenme düzeni tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

 

Bir yorum yazın..