Kalp Atışı, Mide Düğümlenmesi: Stres ve Siz

Kalp Atışı, Mide Düğümlenmesi: Stres ve Siz

Stres Tepkisi

Hepimiz stresin nasıl bir his olduğunu biliyoruz ; kaslarınız gergin, kalp atışlarınız ve nefesiniz daha hızlı geliyor. “Döv ya da kaç” cevabı bunun ardındadır: hormonlarınız vücudunuzu bir tehdide ya da ondan kaçmaya hazır hale getirir. Bu çok sık görülürse, “kronik stres” denir ve vücudunuzun farklı bölgelerine ve genel sağlığınıza zarar verebilir.

Bu Nasıl Olur?

Hormonlar, vücudunuzun bazı bölümlerinin harekete geçmesini sağlayan kimyasal maddelerdir. Adrenal bezleriniz, vücudunuzun savaşmasına veya tehlikeden kaçmasına yardım eder (adrenalin, noradrenalin, kortizol). Bunlar uzun bir süre yüksek seviyede kaldıklarında, kemiklerini ve bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir, uykunuzu bozabilir ve kaslarınızı kaybedebilir.

Mide Ağrısı

“Kelebekler” de bir şeydir, ama gerçekten stresli iseniz, mide bulantınız olabilir ve mideniz ağrıyabilir. Bu doğaldır, çünkü vücudunuz odaklanmanıza yardımcı olmak için dövüş ya da kaçış cevabı sırasında sindirimi yavaşlatabilir ya da durdurabilir.

Tuvalet Sorunu

Stres sindirim sisteminize çok sık yaklaşırsa, ishale veya kabızlığa neden olabilir ve vücudunuzun besin maddelerini alma kabiliyetini etkileyebilir. Ayrıca, göğüs ağrısı ve krampların yanı sıra kabızlık ve ishale neden olabilen, irritabl bağırsak sendromu ile stres arasında bir bağlantı gibi görünüyor.

Mide Ekşimesi ve Asit Reflü

Çok fazla stres altında olan insanlar daha fazla miktarda veya daha fazla sağlıksız yiyecek yiyebilirler. Ayrıca daha fazla alkol alabilir veya daha çok sigara içebilirler. Tüm bunlar mide ekşimesi ve asit reflüye (mide asidi yiyecek borunuza geldiğinde) yol açabilir. Tedavi edilmezse ülserlere (açık yaralara) ve yara dokusuna neden olabilir.

Baş Ağrıları

Stresli olduğunuzda, başınızdaki, boynunuzdaki ve omuzlarınızdaki kaslar sıkılaşır. Bu gerilim baş ağrılarına ve migrenlere yol açabilir. Gevşeme teknikleri strese ve bu baş ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Menstrüasyon

Stres, bir kadının döngüsünü düzensizleştirebilir ve dönemlerin aksamasına veya ağrılı geçmesine sebep olabilir. Premenstrüel sendromu (PMS) daha da kötüleştirebilir – bazı kadınlar dönemlerden önce kramplara maruz kalır.

Cinsel İstek

Stres durumlarında, erkekler ve kadınlar cinsel ilişkiye daha az ilgi gösterebilir, ancak kronik stres, yatak odasında erkekler için gerçek sorunlara neden olabilir. Erektil disfonksiyona yol açabilir ve sperm üretimini etkileyebilir.

Solunum Sorunları

Stresli olduğunuzda, daha fazla ve daha hızlı nefes alabilirsiniz, fakat astım veya amfizem gibi yeterli miktarda oksijen almayı zorlaştıran akciğer hastalığınız varsa bu bir sorun haline gelebilir.

Kalp Problemleri

Stresli olduğunuzda sisteminize giren hormonlar, yüksek seviyelerde kaldıklarından dolayı bu durum kalbiniz için kötü olabilir. Tansiyonunuzu yükseltebilirler, bu da kalp krizine veya felce neden olabilir. Ayrıca kalp kasınıza kan sağlayan kan damarlarının iltihaplanmasına da neden olabilir ve bu da kalp krizine yol açabilir.

Diyabet

Stresli olduğunuz zaman, karaciğeriniz savaş veya kaçış cevabınızı arttırmak için kanınıza bir tür şeker – glikoz bırakır. Bu, obez iseniz veya başka şekillerde risk altındaysanız, diyabetlere yol açabilir. Fakat stresinizi yönetmek kan şekerinizi kontrol etmenize yardımcı olabilir.

Yapabileceğiniz Şeyler

Yürümek ya da yüzmek gibi hafif bir egzersiz için günde sadece 30 dakika ayırmak, ruh halinizi güçlendirmeye ve stresin vücudunuzdaki etkilerini sınırlamaya yardımcı olabilir. Ve eğer açık havada güneş ışığında yaparsanız, çok daha iyi hissedebilirsiniz.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
NUMARANIZI BIRAKIN, SİZİ ARAYALIM!