Kaloriyi Yakmak İçin 6 Olağandışı Yol

Fazla kalori yakmak kilo kaybı ve daha sağlıklı kilo vermek konusunda yardımcı olur.

Egzersiz ve doğru gıdalarla beslenmek iki etkili yoldur.

Bununla birlikte, daha fazla kalori yakabilmek için bazı olağandışı yollarda vardır.

Kaloriyi yakmak için alışılmamış altı yol vardır.

1.Soğuğa Maruz Kalma

Soğuk havaya maruz kalma, vücudunuzdaki kahverengi yağ dokusunu uyararak metabolik hızınızı arttırmanıza yardımcı olur.

Özellikle beyaz yağa ek olarak, yağ depoları az miktarda kahverengi yağdan oluşur.

Bu iki vücut yağ çeşidinin çok farklı etkileri vardır.

Beyaz yağ enfeksiyonu, insülin direnci ve yağ depolarını kolaylaştırır. Buna karşı, kahverengi yağ kilo vermeyi ve şeker hastalığını kontrol altına alıyor.

Kahverengi yağın kalori yakma etkisi bireyler arasında değiştiği gösterilmiştir. Genel olarak, obez bireyler normal bireylerden daha az aktif kahverengi yağ dokusuna sahip görünüyor.

Hayvan araştırmalarına dayanarak, kronik soğuk maruziyetinin beyaz yağın “kahverengileşmesine” neden olduğuna inanılıyor. Ancak, bu hala incelenmektedir.

İnsan üzerinde yapılan çalışmalara göre, soğuk havaya maruz kalmanın, vücuttaki aktif kahverengi yağ miktarına bağlı olarak, kalori yakmayı önemli ölçüde artırabileceğini göstermiştir.

Dahası, vücudunuzdaki aktif kahverengi yağ miktarına bağlı olarak, dondurucu sıcaklıklara dayanarak kalori yakma oranını önemli ölçüde artırabilir.

Bir çalışmada, benzer vücut kompozisyonlarına sahip sağlıklı genç erkekler, iki saat boyunca 19°C sıcaklıkta kaldılar. Her insanda kalori yakma oranı artmış olsa da, en yüksek kahverengi yağ aktivitesine sahip erkeklerde etki üç kat daha fazla olmuştur.

Diğer çalışmada, 10 genç düzenli olarak iki saat boyunca 17 ° C’ye maruz kaldıklarında, günde ortalama 164 kalori daha yaktılar.

Soğuk maruziyetinin faydalarını elde etmek için birkaç yol, evinizdeki sıcaklığı hafifçe düşürmek, soğuk duş almak ve soğuk havalarda dışarıda yürümek gibi seçenekleri içerir.

Sonuç: Soğuk havaya maruz kalmanın kahverengi yağ aktivitesini teşvik ettiği gösterildi ve yakılan kalori sayısını artırdı.

2.Soğuk Su İçmek

Susuzluk giderme ve iyi hidrasyonu sağlamak için, en iyi içecek seçenek sudur.

İçme suyunun normal ve kilolu yetişkinlerde ve çocuklarda metabolizmayı geçici olarak artırdığı gösterildi. Dahası, bazı çalışmalar, soğuk suyu içerek bu etkiyi en üst düzeye çıkarabileceğinizi öne sürüyor.

Bir grup araştırmacı, metabolizma hızındaki bu artışın %40’ının, vücudunuzun suyun vücut sıcaklığına kadar ısınmasının bir sonucu olduğunu bildirmiştir.

Genç erişkinlerde yaptıkları iki çalışma, 17 ons (500 ml) soğuk suyun içilmesinin 90 dakika boyunca %24-30 oranında kalori yaktığını gösterdi.

Bununla birlikte, incelenen insan sayısı oldukça küçüktü ve ilave araştırmalar, suyun metabolik hız üzerindeki etkisinin kişiden kişiye değişebileceğini gösteriyor.

Örneğin, sağlıklı genç erişkinlerde yapılan bir başka araştırmada, 17 ons (500 ml) soğuk suyun içilmesinin, 60 dakika boyunca yalnızca %4.5 oranında kalori harcaması yaptığını tespit etmiştir

Sonuç: Soğuk su içmek, geçici olarak kalori yakmayı artırdığı gösterildi. Bununla birlikte, bu etkinin gücü bireysel olarak değişebilir.

  1. Sakız Çiğnemek

Sakızın doluluk duygularını teşvik ettiği ve atıştırmalıklarda kalori alımını azalttığı gösterilmiştir.

Metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar da vardır.

Küçük bir çalışmada, normal kilolu erkekler yemekleri dört ayrı seferde tüketirler. Yemekten sonra sakız çiğneyince yemeklerden sonra çok daha fazla kalori yaktılar.

Bir başka çalışmada, 30 genc erkek ve kadının her biri yemekten sonra 20 dakika boyunca sakız çiğnediğinde, metabolizma hızları çiğnemeyenlerden daha yüksekti. Buna ek olarak, bir gece boyunca metabolizma hızı yüksek kaldı.

Metabolizma üzerindeki bu faydalı etkileri elde etmek ve dişlerin sağlığını korumak için şekersiz sakız seçtiğinizden emin olun.

Sonuç: Sakız, yemeklerden sonra ya da yemekler arasında tüketildiğinde metabolik hızı artırdığı görülmektedir.

  1. Kan Bağışı Yapın

Kan bağışı, ihtiyaç duyan birinin hayatını kurtarabilir.

Buna ek olarak, kan verdiğinizde, en azından geçici olarak yaktığınız kaloriler artar.

Çevrimiçi kaynaklara göre, University of California, San Diego’daki araştırmacılar, bir kan bağışında ortalama 650 kalori yakıldığını keşfetti.

Çalışma, bu rakamın doğruluğunu doğrulamak için mevcut değilse de, kalori harcamalarında önemli bir artış olması mantıklı olacaktır.

Kan bağışı yaparken, vücudunuz, kaybettiklerinin yerine yeni proteinler, kırmızı kan hücreleri ve diğer kan bileşenlerini sentezlemek için enerji kullanır.

Elbette, kan bağışı her gün yapabileceğiniz bir şey değildir. Genel olarak, kan yapımını sağlamak için kan bağışlarınız arasında en az sekiz hafta beklemeniz gerekir.

Ayrıca, kan bağışı, enfeksiyon risklerini düşürmek, antioksidan aktiviteyi arttırmak ve kalp hastalığı riskini azaltmak da dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları sunabilir.

Ama en önemlisi, kan bağışlarken, potansiyel olarak hayat kurtarırsın.

Sonuç: Hayat kurtarmak için yardım etmenin yanı sıra, kan bağışında geçici olarak yakılan kalorilerin sayısı artmakta ve diğer sağlık yararları sağlanmaktadır.

5.Daha Fazla Hareket Etmek

Egzersiz, kalori yakmanıza ve fit kalmanıza yardımcı olur.

Bununla birlikte, fiziksel aktivitenin daha hafif formları metabolik hızınızı da artırabilir. Bu kavram, egzersiz dışı aktivite termojenezi (NEAT) olarak bilinir, fazla hareket etmeyi içerir.

Fazla hereket etmek, vücut parçalarını bir şekilde hareket ettirmeyi içerir. Örnek olarak art arda bir bacağın zıplaması, parmakların masaya vurulması ve yüzüklerle oynamak yer alıyor.

Bir çalışmada, otururken ya da ayakta kaldıklarında fazla hareket etmiş kişilerin kişilerin otururken ya da durduklarında kıyaslandığında ortalama beş ila altı kat daha fazla kalori yaktığı gösteriliyor.

Başka bir araştırma, vücut ağırlığının en yüksek olduğu kişilerin fazla hareket etmelerinin ve diğer egzersiz dışı aktivite türlerine yanıt olarak metabolizma hızının fazla arttığını bulmuşlardır.

Bazı durumlarda, NEAT günlük kaloriye harcama için önemli bir katkı yapabilir.

Örneğin, bir grup araştırmacı, yerinde durmadan fazla hareket etmenin, yürüyüş ve ayakta durmanın bir kombinasyonunun bir kişinin kilosuna ve aktivite seviyesine bağlı olarak günlük 2.000 ek kaloriyi yakabileceğini önermişti.

Kaloriyi yakma ve kilo vermeyi öngören bazı uzmanlar, insanları günlük yaşantılarında fazla hareket etmeye ve egzersiz dışı etkinlik biçimlerini  hayatına dahil etmeye çağırıyor.

NEAT’den yararlanmanın diğer yolları, merdivenleri atlamak, duran bir masa kullanmak ve temizlemektir.

Sonuç: Otururken ve ayakta kalırken hareket etmek, özellikle kilolu olanlarda yakılan kaloriyi artırdığı gösterilmiştir.

  1. Sık Sık Gülmek

Gülmenin en iyi ilaç olduğunu söylüyorlar.

Gerçekten de araştırmalar, kahkahanın, hafıza, bağışıklık ve arterial fonksiyon da dahil olmak üzere zihinsel ve fiziksel sağlığın pek çok yönünü iyileştirebileceğini doğrulamıştır.d

Buna ek olarak, gülmek kalori yakar.

Bir çalışmada, 45 çift, mizahi ya da ciddi film izledi. Komik filmlerde güldüklerinde metabolizma hızı %10-20 arttı.

Bu çok fazla olmasa da, düzenli olarak gülmek genel sağlığınızı iyileştirmenin ve sizi daha mutlu etmenin harika bir yoludur.

Write a comment