Kalorisi İnanılmaz Düşük 24 Besin

Ağzı hiç boş kalmasın isteyenler, diyet yapsa da sık sık bir şeyler atıştırmadan edemeyenler, kısacası yemek yemekten sonsuz haz duyan bireyler için kalorisi düşük bu yiyecekler oldukça faydalı olacaktır. Tabi bu yiyecekleri tüketirken de porsiyon kontrolü yapmak önemlidir. Kalorisi düşük diye fazla miktarda tüketilen besinler de kilo artışına sebebiyet verecektir. Diyet yaparken açlık hissettiğinizde, porsiyonuna dikkat ederek bu yiyecekleri tüketebilir ve açlık duygunuzu bastırabilirsiniz.

 

 1. Elma

USDA’nın Ekonomik Araştırma Servisi’ne göre elma, ABD’deki en popüler meyvelerden birisidir ve oldukça besleyicidir.

Bir küçük elma 60 kaloridir ve 3 gram diyet lifi içerir. Vücudumuzun elmayı sindirmek için enerji harcaması gerektiğinden, elmanın sağladığı net kalori miktarı bildirilenden daha azdır.

 

 1. Roka

Roka, koyu yapraklı bir yeşilliktir. Salatalarda yaygın olarak kullanılır. K vitamini bakımından zengindir ve folat, kalsiyum ve potasyum içerir. Yarım fincan (10 gram) roka sadece 3 kalori içerir.

 

 1. Kuşkonmaz

Kuşkonmaz; yeşil, beyaz ve mor çeşitleri olan çiçekli bir bitkidir. Tüm kuşkonmaz türleri sağlıklıdır ancak mor kuşkonmaz, kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilecek antosiyaninler denilen bileşikleri içerir. Bir fincan (134 gram) kuşkonmaz sadece 27 kalori içerir ve K vitamini, folat bakımından zengindir.

 

 1. Pancar

Pancar, koyu kırmızı veya mor renkleri bulunan kök sebzelerdendir. Pancarın en çok araştırılan yararlarından biri, kan basıncını düşürme potansiyelidir.100 gr pancar, 43 kcal içerir.

 

 1. Brokoli

Brokoli, besleyici sebzelerden birisidir. Yapılan araştırmalara göre, kanserle mücadelede bizlere yardımcı olur. Bir fincan (91 gram) brokoli yalnızca 31 kaloridir. Bireylerin, günlük ihtiyacı olan C vitamininin karşılanmasını sağlar.

 

 1. Brüksel lahanası

Brüksel lahanası oldukça besleyici bir sebzedir. Minik lahanalara benzer, çiğ veya pişmiş olarak tüketilebilir. Araştırmalar brüksel lahanası tüketmenin, yüksek C vitamini içeriği nedeniyle DNA hasarına karşı koruma sağladığını göstermektedir.1 fincan brüksel lahanası (88 gr) 38 kalori içerir.

 

 1. Lahana

Lahana yeşil veya mor yaprakları olan bir sebzedir. Salatalarda gerek lezzeti gerek besleyici özellikleri nedeniyle fazlaca kullanılır. Kalorisi oldukça düşüktür. 1 fincan lahana (89 gr), sadece 22 kalori içerir.

 

 1. Havuç

Havuç popüler sebzelerdendir. Turuncu renkte olan cinsi sık kullanılır. Ancak kırmızı, sarı, mor ve beyaz renkte olan cinsleri de vardır. Havuç, beta-karoten bakımından zengin olduğu için tüketimi göz sağlığımız için önemlidir. Uygun görme fonksiyonları için yeterli miktarda A vitamini almak gerekir.1 büyük boy havuç, 41 kcal içerir. 

 

 1. Karnabahar

Karnabahar, yeşil yaprakların içinde beyaz renkli bir sebzedir. Daha az yaygın olan mor, turuncu ve sarı renkte çeşitleri de bulunur. Son yıllarda karnabahar, yüksek karbonhidratlı sebzelerin veya tahılların yerine geçen popüler bir yiyecek haline gelmiştir. Bir bardak (100 gram) karnabahar 25 kalori ve 5 gram karbonhidrat içerir.

 

 1. Kereviz

Kereviz düşük kalorili yiyeceklerden birisidir. Hem yemeği hem salatası oldukça lezzetlidir. Uzun, yeşil sapları vücudumuzda sindirilmeyen lifler içerir. Sapları aynı zamanda et veya sebze sularınıza lezzetli bir aroma verir. Kereviz aynı zamanda yüksek su içeriğine sahiptir ve kalorisi doğal olarak düşüktür.1 adet kereviz (100 gr) 42 kcal içerir.

 

 1. Pazı

Pazı, yeşil yapraklı bir yeşilliktir. Kan pıhtılaşmasına yardımcı olan, K vitamini içeriği oldukça yüksektir. Bir fincan (36 gram) pazı sadece 7 kalori içerir.

 

 1. Salatalık

Salatalık, ferahlatıcı bir sebzedir. Ayrıca su içeriği yüksektir.1 adet (100 gr) salatalık 15 kcal içerir.

 

 1. Sarımsak

Sarımsak, güçlü koku ve tada sahiptir. Yemeklere lezzet katmak için yaygın olarak kullanılır. Sarımsak, yüzyıllar boyunca çeşitli hastalıkları tedavi etmek amacıyla kullanılmıştır. Araştırmalar kan basıncını azaltabileceğini, enfeksiyonlarla ve hatta kanserle mücadele edebileceğini gösterir. Bir diş sarımsak (3 gram) sadece 5 kalori içerir.

 

 1. Greyfurt

Greyfurt, lezzetli ve besleyici turunçgillerden birisidir. Tek başına, yoğurt veya salatalarınızda kullanabilirsiniz. Greyfurttaki bazı bileşikler kolesterol seviyesini düşürür ve metabolizmamızı hızlandırır. Yarım greyfurt (123 gram) 52 kalori içerir.

 

15.Iceberg Marul

Iceberg marul, yüksek su içeriği ile bilinir. Genellikle salatalarda, hamburger veya sandviçlerin arasında kullanılır. Iceberg marul, K vitamini, A vitamini ve folat bakımından zengindir. Bir fincan (72 gram) iceberg marul sadece 10 kcal içerir.

 

 1. Limon

Limonun suyu veya kabuğu, salata soslarında, marine soslarında ve alkollü içecekleri tatlandırmak için yaygın olarak kullanılır. Araştırmalar, limon suyunun hastalıklarla savaşmak ve hastalıkları önlemek için antioksidan görevi görebilecek bileşiklere sahip olduğunu göstermektedir.1 adet limon sadece 43 kcal içerir.

 

 1. Beyaz Mantar

Mantar süngerimsi bir yapıya sahiptir. Vejetaryenler ve veganlar, et alternatifi olarak tüketir. 1 adet mantar sadece 3 kcaldir.

 

 1. Soğan

Soğan, ülkemizde çok tüketilen bir sebzedir. Soğan çeşitleri arasında; kırmızı, beyaz, sarı, taze soğan ve yeşil soğan bulunur. Tadı çeşidine göre değişmekle birlikte, bütün soğanlar az kalori içeriğine sahiptir.1 orta boy soğan 40 kcaldir.

 

 1. Biber

Biberin birçok renk, şekil ve ebatı vardır. Araştırmalar biberin, antioksidan özelliğinin yüksek olduğunu ve vücudu oksidasyonun zararlı etkilerinden koruyabileceğini göstermektedir. Bir bardak (149 gram) kıyılmış kırmızı biber sadece 46 kcal içerir.

 

 1. Çilek

Çilek, çok popüler bir meyvedir. Çok yönlü kullanımı vardır. Kahvaltı öğününde unlu mamullerde ve salatalarda tüketimini görmek mümkündür. Araştırmalar meyve tüketiminin, kanser ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıklardan korunmanıza yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bir adet çilek sadece 2 kcal içerir.

 

 1. Ispanak

Ispanak; vitamin ve mineral içeriği yüksek, kalorisi düşük olan bir başka yeşil yapraklı sebzedir. K vitamini, A vitamini ve folat içeriği yüksektir. Diğer yeşil yapraklı sebzelerden daha fazla protein içerir. Bir bardak (30 gram) ıspanak sadece 7 kalori içerir.

 

 1. Kabak

Kabak, tariflere çok yakışan bir sebzedir. Kabak kullanarak yapılan makarnalar da son zamanlarda oldukça popülerdir. Kabağın kalori de oldukça düşüktür. 1 adet orta boy kabak, yalnızca 29 kcaldir.

 

 1. İçecekler: Kahve, Çay, Su, Maden Suyu

Bazı içeceklerin, özellikle de hiçbir şey eklemiyorsanız kalorileri sıfıra yakındır. Su kalori içermez. Çoğu bitki çayı ve maden suyu sıfıra yakın bir kaloriye sahiptir. 1 fincan sade Türk kahvesi yalnızca 7 kcaldir. Bu içeceklere ilave şeker, krema eklenmemesi kalori alımınızı azaltmanıza yardımcı olur.

 

 1. Otlar ve Baharatlar

Otlar ve baharatlar yiyeceklere lezzet katmak için kullanılır ve kalorileri düşüktür. Taze yenen veya kurutulan yaygın şifalı bitkiler arasında maydanoz, fesleğen, nane, kekik ve kişniş bulunur. Çoğu ot ve baharat, çay kaşığı başına 5 kcal’den az kalori içerir.

 

Write a comment