Jalapeños’un 7 Şaşırtıcı Sağlık Faydası

Jalapeños acı biber ailesinden olan baharatlı biberlerdir.
Bunlar küçük, yeşil veya kırmızı renkli ve orta derecede baharatlıdır.
Jalapeños Meksika mutfağında yaygın olarak kullanılmaktadır ancak dünya çapında popülerdir.
Ayrıca besin maddeleri ile doludurlar ve sağlığa birçok yararları bulunur.

Bu makalede jalapeños yemenin yararları incelenmekte, olası yan etkileri tartışılmakta ve diyetinize eklemenin yolları önerilmektedir.

1-Besinlerdeki Önemi

Jalapeños kalorileri düşük ve vitaminler, mineraller, lifler ve antioksidanlarla dolu besinlerdir.

Bir ham jalapeño aşağıdakileri içerir:

Kalori: 4

Fiber: 0.4 gram

C Vitamini: Önerilen günlük alımın % 10’u

B6 Vitamini: Önerilen günlük alımın % 4’ü

A vitamini: Önerilen günlük alımın % 2’si

K vitamini: Önerilen günlük alımın % 2’si

Folat: Önerilen günlük alımın % 2’si

Manganez: Önerilen günlük alımın % 2’si

Birçok meyve ve sebze gibi, jalapeño biberleri de iyi bir lif kaynağıdır. Bir biber, günde 2,000 kalori tüketen bir kişi için önerilen günlük alımın % 2’sini sağlar.

Jalapeños ayrıca bol miktarda C vitamini ve B6 vitamini içerirler.

C vitamini, serbest radikal hasarıyla savaşan ve cildinizi sağlıklı ve sağlam tutan bir antioksidandır. B6 vitamini ise, 140’ın üzerinde vücut reaksiyonunda yer alan önemli bir besin maddesidir.

Jalapeños’taki en özgün bileşiklerden biri, karakteristik baharat niteliğini veren ve sağlık yararlarının çoğundan sorumlu olan bir alkaloid olan kapsaisindir.

Özetle; Jalapeños’un kalorileri düşüktür ve iyi bir lif, C vitamini ve B6 vitamini kaynağıdırlar. Ayrıca, onlara baharatını veren kapsaisin adlı bir bileşik içerirler.

2-Kilo Kaybını Destekleyebilir

Jalapeños, metabolizmanızı hızlandırarak, yağ yakımını artırarak ve iştahınızı azaltarak kilo vermenize yardımcı olabilir.

Kapsaisin ve kapsaisine benzer başka bileşiklerin günde% 4-5 oranında metabolizmayı hızlandırabildiklerini ve potansiyel olarak kilo vermeyi kolaylaştırabildiğini gösteren birçok çalışma vardır.

Metabolizmanın artırılmasına ek olarak, kapsaisin takviyelerinin karın yağını ve iştahı azalttığı görülmüştür, bu sayede insanlar günde 50-75 daha az kalori tüketmektedir.

Bu faktörlerin tümü, düzenli olarak tüketilen biberlerin neden fazla kilolu olma veya aşırı şişman olma riskiyle ilişkili olduğunu açıklamaya yardımcı olur.

Bu araştırma umut verici olsa da, bu çalışmaların çoğunun sadece jalapeños değil, kapsaisin veya acı biber etkilerini araştırdığını belirtmek önemlidir.

Özetle; araştırmalar, jalapeños ve diğer baharatlı biberlerin, metabolizmayı hızlandırarak, yağ yakımını artırarak ve iştahı azaltarak kilo vermeyi destekleyebileceğini düşündürmektedir.

3-Kanserle Savaşabilir

Laboratuvar çalışmaları kapsaisinin, güçlü anti-kanser özelliklerine ve normal hücrelere zarar vermeden 40’ın üzerinde kanser hücresini öldürme kapasitesine sahip olduğunu göstermiştir.

Kapsaisin kanserle şu yollarla savaşır :

Kanser hücrelerinin büyümesini ve bölünmesini durdurmak

Kanser tümörlerinin etrafında yeni kan damarlarının oluşumunu yavaşlatmak

Kanserin vücudun diğer bölgelerine yayılmasını önleme

Bununla birlikte, insan çalışmaları laboratuvar çalışmalarında bulunan kanser karşıtı faydaları onaylamamıştır.

Aslında, birçok insan çalışması, düzenli olarak acı biber tüketmenin daha yüksek bir kanser riskine bağlı olduğunu bulmuştur.

Ayrıca dozajın önemli olduğu görülmektedir. Yüksek dozda kapsaisin, kanserin yayılmasını yavaşlatıyor gibi görünse de, düşük dozlar yayılmasını teşvik edebilir.

Kapsaisin ve biberlerin insanlarda kanser riskini nasıl etkilediğini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Özetle; ön çalışmalar kapsaisinin yüksek dozlarda kansere karşı savaşmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir, ancak bunun insanlarda doğru olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

4-Doğal Ağrı Kesici Olabilir

Kapsaisin harici olarak kullanıldığında etkili bir ağrı kesicidir.

Uygulandığı bölgede ağrı reseptörlerini geçici olarak bloke ederek ağrıyı yatıştırır. İlk başta, yanma hissi hissedilebilir, bunu uyuşukluk ve ağrının kayboluşu izler.

Kapsaisin losyonları ve plasterler, zona virüsünün, diyabetik sinir ağrısının ve kronik kas ve eklem ağrısının neden olduğu ağrıyı hafifletmek için sıklıkla kullanılır.

Bir çalışmada, romatoid artritli yaşlı erişkinler, eklemlerine bir kapsaisin kremi uygulandıktan sonra ağrıda% 57’lik bir azalma yaşadılar. Bu, plasebo kreminden çok daha etkiliydi.

Kapsaisin deriye uygulanmasına ek olarak, migren ağrısını hafifletmek için burun spreyi olarak da kullanılabilir.

Kapsaisin içeren losyonlar ve spreyler ağrının tedavisinde etkili olabilirken, jalapeños yenmesi ya da cilde uygulanmasının aynı etkiye sahip olup olmadığı belirsizdir.

Özetle; kapsaisin içeren ürünler bölgesel olarak uygulandığında ağrının hafiflemesine yardımcı olabilir, ancak jalapeño biberlerin benzer etkileri olup olmadığı bilinmemektedir.

5-Mide Ülserlerini Önlemeye Yardımcı Olabilir

Mide ülserlerinin kaynaklandığı faktörler şunlardır:

Midede H. pylori bakterilerinin büyümesi

Yüksek mide asidi seviyeleri

Mideye düşük kan akışı

Çok fazla NSAID ağrı kesicinin alınması

Alkol içmek

Sigara içmek

Stres

Jalapeños gibi baharatlı yiyeceklerin genel olarak mide ülserlerine neden olabildiğine veya kötüleştirdiğine inanılırken, araştırmalar bunun yanlış olduğunu gösterdi.

Aslında, biberdeki kapsaisin, ilk etapta ülserin gelişmesini önlemek için mideyi koruyabilir.

  1. pylori hastalarında mide inflamasyonunu azaltarak ve hatta enfeksiyonu yok etmeye yardımcı olarak bu etkiyi gösterebilir. Ancak, jalapeños’taki kapsaisin miktarının bu etkiye sahip olup olmayacak kadar büyük olup olmadığı net değildir.

Kırmızı biber, ağrı kesicilerin ve alkolün aşırı kullanımından kaynaklanan mide hasarını azaltmaya yardımcı olabilir ve başlangıçtan itibaren ülser oluşumunu engelleyebilir.

Özetle; baharatlı yiyeceklerin mide ülserlerini şiddetlendirebileceğine inanılırken, araştırmalar kapsaisinin mide ülserinden koruyabileceğini düşündürmektedir.

6-Enfeksiyonlarla Mücadeleye Yardımcı Olur

Baharatlar ve bitkiler, bozulma ve gıda zehirlenmelerini önlemeye yardımcı olmak için uzun süredir kullanılmaktadır.

Baharatlı biberlerde bulunan bileşikler, yaygın gıda kaynaklı bakterilerin ve mayaların büyümesini yavaşlatmakta güçlüdür.

Kırmızı biber özleri kolera bakterilerinin toksin üretmesini engelleyebilir, bu da ölümcül gıda kaynaklı hastalığın etkisini azaltabilir.

Gıda zehirlenmesinin ötesinde, yeni araştırmalar, kapsaisinin streptokokal boğaz ağrısı, bakteriyel diş çürüğü ve klamidya gibi diğer enfeksiyon türlerini önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Bununla birlikte, bu çalışmaların hepsinde biber değil, biber özütlerinin kullandığını ve insanlara değil, test tüplerinde yapıldıklarına dikkat etmek önemlidir.

Bu ilk çalışmalar, biberlerin güçlü antimikrobiyal özelliklere sahip olabileceğini ve doğal koruyucu veya ilaç olarak kullanılıp kullanılamayacağını belirlemek için gelecekteki araştırmaların devam ettiğini ileri sürmektedir.

Özetle; jalapeños ve diğer baharatlı biberler, bulaşıcı hastalıklara neden olan zararlı bakterilerin ve mayaların büyümesini engelleyebilen bileşikler içerir.

7-Kalbinizi Sağlıklı Tutabilir

Kalp hastalığı için en büyük risk faktörlerinden bazıları diyabet, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyondur.

Kapsaisin, bu faktörlerin etkisini azaltmaya ve kalbin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

Yüksek karbonhidratlı bir yemekten önce 5 gram kırmızı biber yemek, kan şekerini stabilize etmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Kapsaisinin ayrıca hayvanlarda kolesterol ve lipit seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir, ancak insanlarda hiçbir çalışma yapılmamıştır.

Hayvan çalışmaları ayrıca kapsaisinin kan damarlarını gevşeterek kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini de öne sürmektedir, ancak bunun insanlarda doğru olup olmadığını gösterecek bir araştırma yoktur.

Genel olarak, ön araştırmalar kapsaisin ve acı biberlerin kalp sağlığı için yararlı olabileceğini düşündürmektedir, ancak daha fazla insan çalışması gereklidir.

Özetle; kapsaisin ve biberlerin kan şekeri, kolesterol ve kan basıncı üzerinde yararlı etkileri olduğu bulunmuştur, ancak daha fazla insan araştırması gereklidir.

Olası Yan Etkiler ve Önlemler

Jalapeños yemek birçok umut verici sağlık yararı ile ilişkilidir, bazı potansiyel yan etkileri de vardır.

En yaygın yan etki, yedikten sonra ağzın geçici bir yanma hissidir. Biberin baharatlılığına bağlı olarak, bu reaksiyon hafif ile şiddetli arasında değişebilir.

Baharatlı yiyeceklere düşük toleranslı insanlar için jalapeños’a karşı reaksiyonları azaltabilecek birkaç önlem vardır.

Yara izi oluşmasını önleyin: Yara izlerine baharatlı biberler sebep olduğundan, küçük kahverengi çizgileri olmayan pürüzsüz jalapeño biberleri arayın.

Eldiven kullanın: Biberle çalışırken eldiven giymek, baharatlı bileşikleri vücudunuzun göz çevresi gibi diğer hassas bölgelerine aktarmayı engelleyebilir.

Membranları çıkarın: Membranlar en yüksek kapsaisin konsantrasyonuna sahip olduklarından, pişirmeden önce jalapeño’nun beyaz zarlarını çıkarın.

Süt için: Eğer yanma hissi çok güçlenirse, tam yağlı inek sütü içilmesi ağrının geçici olarak azaltılmasına yardımcı olabilir.

En az bir çalışmada kapsaisinin mide ekşimesini kötüleştirebileceği bulunmuştur, bu nedenle reflü olanlarda semptomları tetiklerlerse jalapeños’dan kaçınabilirler.

İrritabl bağırsak sendromu olan kişiler, özellikle de diyetlerinin düzenli bir parçası değilse, baharatlı biber yedikten sonra hoş olmayan semptomlar yaşayabilir. Yaygın yan etkiler arasında karın ağrısı, yanma, kramp ve diyare bulunur.

Ayrıca, kurutulmuş biberler ve baharatlar, belirli koşullarda belirli gıdalarda yetişen bir tür küf olan aflatoksin ile kontamine olabilir. Işınlanmış baharatların seçilmesi, maruziyetinizin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Özetle; jalapeños besininin en yaygın yan etkisi, ağzın geçici yanmasıdır, ancak onu azaltmak için basit adımlar atılabilir. Mide ekşimesi, IBS veya aflatoksin duyarlılığı olanlar, semptomları önlemek için acı biberlerden kaçınabilirler.

Jalapenos Diyete Nasıl Eklenir?

Jalapeños, çiğ, pişmiş, füme (aynı zamanda chipotle biber olarak da bilinir), kurutulmuş ve hatta toz haline getirilebilir.

Araştırmalar, kurutma işlemi sırasında az miktarda kapsaisinoid kaybının olmadığı ve tütsüleme veya asitleme işleminden sadece ılımlı bir azalma olduğunu, bu nedenle tüm formlarında jalapeños tüketmenin faydalı olabileceğini göstermektedir.

Jalapeños’un tadını şu besinlerle çıkarabilirsiniz:

-Salatalarda

-Baharatlı biber yağlarında

-Ana yemeklerle pişirerek

-Bir çeşni olarak turşusu

-Füme patates olarak

-Smoothie içine harmanlanmış

-Mısır ekmeği veya yumurta yemekleri içine pişmiş

-Et, peynir veya pilav ile doldurulmuş olarak

Tahminlere göre, Amerika Birleşik Devletleri veya Avrupa’da yaşayan insanlar günde yaklaşık 1.5 mg kapsaisinoit tüketmektedir.

Kapsaisinoit tüketimi, chilis ile yemek pişirmenin daha yaygın olduğu Hindistan, Tayland ve Meksika gibi ülkelerde daha yüksektir (günde 25-200 mg arasında).

Araştırmalar, düzenli olarak biber tüketen insanların, diğer etkenlere rağmen, herhangi bir nedenden ötürü ölüm riskini% 12 azalttığını göstermektedir, bu yüzden insanların diyetlerine daha fazla baharatlı biber katmaları yararlı olabilir.

Özetle; jalapeños, çiğ, pişmiş, füme, kurutulmuş ve hatta toz halinde olmak üzere çeşitli şekillerde yenebilir.

Uzun Lafın Kısası;

Jalapeños, çeşitli şekillerde tadını çıkarabileceğiniz çok yönlü ve besleyici besinlerdir.

Kilo kaybı, ağrı kesici özellik, iyileştirilmiş kalp sağlığı ve daha düşük ülser riski gibi sağlık yararlarının çoğunu sağlayan bir bileşik olan kapsaisin içerirler.

Çoğu kişi için güvenli olmasına rağmen, bazılarında ağızda geçici yanma hissi ve rahatsız edici bağırsak yan etkilerine neden olabilirler.

Baharatlı yiyeceklerden hoşlanıyorsanız ve herhangi bir yan etki yaşamadıysanız, jalapeños diyetinize sağlıklı bir katkı sağlayabilir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
NUMARANIZI BIRAKIN, SİZİ ARAYALIM!