Izgarada Pişen Et Tansiyonu Nasıl Etkiler?

Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, ızgarada iyi pişmiş et veya balıkların düzenli olarak tüketilmesinin yüksek tansiyon riskini artırabildiğini gösterilmektedir. Bu sebeple et ve et ürünlerini pişirirken dikkatli olunması için uyarıda bulunmaktadır. Araştırma Harvard Üniversitesi beslenme bölümünden Gang Liu tarafından sürdürülmüştür.

Yüksek tansiyon ya da hipertansiyon, arter duvarına doğru itilen kanın gücü çok yükseldiğinde ortaya çıkar. Bu durum, kalp krizi ve kalp hastalığı riskini artırabilir.

Sağlıksız bir diyetin hipertansiyon için önemli bir risk faktörü olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, yapılan bu yeni çalışma, yediğimiz besinin sadece türünün değil; yemeğimizi nasıl hazırladığımızın da kan basıncı üzerinde bir rolü olduğunu gösteriyor. Önceki çalışmalar, yüksek sıcaklıklarda pişirilen etlerin birçok potansiyel sağlık zararları bildirmektedir. Örneğin, Medical News Today tarafından geçtiğimiz yıl yayınlanan bir çalışma, göğüs kanseri hastaları  için %23’lük daha yüksek ölüm riskine sahip olma oranını yüksek oranda ızgara, füme veya mangalda et tüketme durumuna bağladı. 

 

Pişirme Yöntemleri ve Tansiyon

Araştırmacılar bulgulara ulaşmak için, hemşirelerin sağlık çalışması kapsamında yer alan 32.925 kadının, hemşirelerin sağlık çalışması II’de yer alan 53,852 kadının ve sağlık uzmanları takibi çalışmasına katılan 17,104 kadının verilerini analiz ettiler. Her bir çalışma için, her ay ne kadar et ve balık tüketildiğinin yanı sıra bu yiyeceklerin nasıl pişirildiği ve ne sıklıkta yapıldığı hakkında bilgi topladılar. Başlangıçta katılımcıların hiçbirinde yüksek tansiyon, diyabet, kardiyovasküler hastalık veya kanser yoktu. Ortalama 12-16 yıllık takip süresi boyunca toplam 37.1123 katılımcıda hipertansiyon geliştirdi. Ekip, her ay en az 15 kez ızgara, kavrulmuş sığır eti, tavuk ya da balık tüketen deneklerin, bu yiyecekleri ayda dört kereden daha az tüketenlere göre yüksek kan basıncına yakalanma olasılığının% 17 daha fazla olduğunu buldu. Etlerini iyi pişmiş tercih etmeyi tercih eden katılımcılar arasında, az pişmiş tercih edenler ile karşılaştırıldığında, hipertansiyon riski %15 oranında artmıştır.

 

Heterosiklik Aromatik Aminler ve Hipertansiyon

Araştırmcılar ayrıca, etlerde pişirme sırasında oluşan heterosiklik aromatik aminlerin (HAA) seviyeleri üzerinde de durmuşlardır. HAA’lar, etler yüksek sıcaklıklarda pişirildiğinde üretilen potansiyel olarak zararlı bileşiklerdir. Çalışma, daha yüksek seviyelerde HAA tüketen katılımcıların, daha düşük seviyelerde tüketenlerle karşılaştırıldığında, yüksek tansiyon riskinin % 17 daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle bu çalışma, hipertansiyon, pişirme yöntemi ve pişirme ısısı ile etin iyi pişmişliği arasındaki bağlantıların, tüketilen besinler türünden bağımsız olduğunu ortaya koymuştur. Bulgularının ardındaki olası mekanizmaları açıklayan Liu, yüksek sıcaklıkta pişirilen HAA’ların ve diğer kimyasalların, hipertansiyon riskini artırabilecek oksidatif stres, inflamasyon ve insülin direncine yol açabileceğini söylüyor.

Bir yorum Yaz