Irritabl Barsak Sendromu Korunma Yöntemleri

Irritabl Barsak Sendromu (Spastik Kolon)

IBS yaşam süresini kısıtlamayan,sık görülen bir gastrointestinal sistem hastalığıdır.Orta yaş grubunda,kadınlarda sık görülür.

Kolonun aşırı veya düzensiz çalışması sonucu oluşur.Stres,besin alerjisi,az posalı diyet,kalın barsak enfeksiyonu IBS’nin açığa çıkmasını kolaylaştırır. Hastada sık sık karın krampları, karın ağrısı, şişkinlik, kabızlık ve ishal benzeri şikâyetler meydana gelir.

Spastik kolon genellikle geç ergenlik veya etkin erişkinlik döneminde ortaya çıkar. Çeşitli araştırmalar sonucu, kadınlarda spastik kolon rahatsızlığına, erkeklere oranla 2 kat daha fazla rastlandığı belirlenmiştir. Bu durum spastik kolon ile hormonal değişiklikler arasında bir bağlantı olabileceğini akla getirir.

IBS’de en sık görülen tetikleyiciler:

-Posadan yetersiz beslenme

-Belirli yiyeceklere karşı hassasiyet

-Stres

-Sigara

-Alkol

-Adet dönemi

-Öğün atlama

-Enfeksiyonlar

-Antibiyotik kullanımı ve diğer ilaçlar

IBS hastasının beslenme düzeni nasıl olmalıdır?

-Enerji ve besin öğeleri hastanın gereksinimine göre verilir.

-Bazı hastalarda diyet yağı bağırsak hareketlerinin artmasına,ishale neden olabilir.Bu hastaların diyetinde yağ azaltılır.

-Diyet posası genelde az posalı verilir.Ancak kabızlık sık görülüyorsa ortalama 20g/günde kepek verilir.Kepekle semptomların %80’inde düzelme görülür.

-Gaz yapıcı besinler(lahana,turp,kurubaklagiller),alkol,sigara,acılı baharatlar verilmemelidir.

-Yapılan çalışmalarda bazı hastalarda bazı besinlerin spastik kolon semptomlarını arttırdıkları görülmüştür.Bunlar;tütsülenmiş,tuzlanmış etler,kabuklu deniz hayvanları,soğan,mısır,turunçgiller,buğday,yulaf,çavdar,çay,kahve,çikolata,sirke ve katkı maddeleridir.Eğer hastanın bu besinlere intoleransı varsa diyetten çıkarılmalıdır.

IBS ve Probiyotikler-Prebiyotikler

Probiyotiklerin İBS üzerindeki etkisi hakkında yapılan bir araştırmada Kim ve ark.ları,8 farklı probiyotik türünü içeren bir probiyotik formüşünün,gastrointestinal geçiş ve diyare dominant İBS olgularının semptomları üzerinde etkisini çalışmışlardır.Tedaviden 8 hafta sonra gastrointestinal geçiş ölçümlerinde,barsak işlev skorlarında ve her iki tedavi grubunda iyileşme bulgularıdna belirgin bir farklılık saptanmamış,ancak VSL#3 ile tedavi edilen grupta barsak gazlarında belirgin azalma görülmüyür.Probiyotiklerin teorik olarak florayı düzenleyip gaz oluşumunu azaltıcı etkileri vardır.

Probiyotikler ve prebiyotikler kombine halde (sinbiyotikler) kullanıldığında anormal intestinal floradan kaynaklanan hastalıklarda etkili bir tedavi sunmaktadır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
NUMARANIZI BIRAKIN, SİZİ ARAYALIM!