İnek Sütü Mü Keçi Sütü Mü? Faydaları, Farkları, Bileşimleri, Hangisi Tercih Edilmeli?

İnek Sütünün Faydaları:

Kas inşa etmeye, kemikleri güçlendirmeye, stresi azaltmaya, göz sağlığına, kanser riskini düşürmeye, kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.

 

Keçi Sütünün Faydaları:

Bağışıklık sistemini destekleyen önemli bir eser mineral olan selenyum içerir. İltihabı azaltıcı etkisi vardır. Kalp sağlığını ve kemik sağlığını destekler.  Yağ molekülleri, inek sütündeki yağ moleküllerinden çok daha küçüktür. Bu durum; keçi sütünün daha kolay sindirilebilmesini sağlar.

 

Farklar Nedir?

Besin değeri olarak karşılaştırırsak;

 

BİLEŞİMLER (100 gramda) KEÇİ İNEK
Protein (g) 3.1 3.2
Yağ% (g) 3.5 3.9
Kalori / 100 ml 60 66
A vitamini (IU / gram yağ) 39 21
B1 Vitamini (tiamin (UG / 100 / ml) 68 45
Riboflavin (ug / 100 ml) 210 159
C vitamini (mg askorbik asit / 100 ml) 2 2
D vitamini (IU / gram yağ) 0.7 0.7
Kalsiyum% 0.19 0.18
Demir % 0.07 0.06
Fosfor% 0.27 0.23
Kolesterol (mg / 100 ml) 10 14
Şekerler (laktoz) 4.4 4.8
Doymuş yağ asitleri (g) 2.3 2.4
Tekli doymamış yağ asitleri (g) 0.8 1.1
Çoklu doymamış yağ asitleri (g) 0.1 0.1

 

Yağ İçeriği:

250 ml inek sütünde yaklaşık olarak 8-9 gram, keçi sütünde ise 10 gram yağ bulunmakla birlikte miktardan ziyade yağın türünde farklılıklar gözlemlenmektedir. Örnek olarak; keçi sütünde sindirimi daha kolay olan orta zincirli yağ asitleri bulunmaktadır. Esansiyel  yağ asitleri, inek sütüne göre  daha fazladır.

 

Kalsiyum:

Kalsiyum açısından; keçi sütünde yaklaşık olarak 330 gram kalsiyuma karşılık, inek sütünde 275-300 g kalsiyum bulunur.

 

Emilim:

Araştırmalarda; keçi sütünün vücudun emilebilirlik yeteneğini artırabileceğini öne sürüyor. Buna karşılık, inek sütünün aynı öğünde tüketildiğinde demir ve bakır gibi önemli minerallerin emilimini engellediği görülüyor.

 

Sindirilebilirlik:

İnek sütü yerine keçi sütünü seçilmesinin bir başka nedeni de sindirilebilirlikle ilgilidir. Hayvandan elde edilen sütlerin tamamı laktoz (doğal süt şekeri) içerir ve laktoz her zaman kolay sindirilmeyebilir. Keçi sütündeki daha küçük yağ globülleri, daha küçük ve daha yumuşak bir lor oluşturarak sindirim enzimlerinin onu daha hızlı parçalamasını sağlar. Keçi sütü ayrıca daha yüksek seviyelerde kısa ve orta zincirli yağ asitleri içerir, bu da daha hızlı ve daha kolay bir sindirim süreci sağlar. Ayrıca sütte bulunan Beta-laktoglobulin, daha kolay sindirilen bir süt mikro proteinidir. Keçi sütünde inek sütünde bulunandan üç kat fazla beta-laktoglobulin vardır.

 

Oligosakkarit miktarı:

Keçi sütünün inek sütüne kıyasla daha yüksek miktarda oligosakkarit içerdiği bilinmektedir. Oligosakkaritler, bağırsak ekosisteminde yaşayan yararlı bakterileri beslemeye yardımcı olan “prebiyotik” karbonhidratlardır.

 

Laktoz miktarı:

Keçi sütü inek sütünden daha az laktoz içerir, bu nedenle keçi sütü hafif laktoz duyarlılığı olanlar için daha iyi bir seçenek haline gelir. (Fincan başına yaklaşık %12 daha az.).

 

Vitamin ve Mineraller:

Keçi sütünde; B3, B6 ve A vitaminleri, potasyum ve selenyum daha yüksektir. Fakat inek sütünde daha fazla B12 ve folik asit bulunur. Keçi sütüne dışarıdan folik asit eklenilebilir.

 

Alerji:

Alerji açısından bakıldığında ise kazein alerjisi olan bir çocuk, keçi sütü tüketebilir; fakat beta laktoglobulin alerjisi var ise iki süt türünü de tüketmemelidir.

 

Hangisi Tercih Edilmeli?

Keçi sütü; kimyasal yapısı, kolay sindirilebilir ve daha az alerjenik olması ile üstün olsa da yaygın olarak fazla bulunmamaktadır. Eğer inek sütü sindiriminde bir problem yaşanmıyorsa keçi sütü tüketimi şart değildir. Eğer keçi sütü tüketilecekse folik asit ve B12 vitamini açısından zenginleştirilmiş keçi sütü tüketilmesi ya da çocuğun bu vitaminlerden ek destek alması önerilmektedir. Yapılan araştırmalarda,  keçi sütünün vücudun diğer gıdalardaki önemli besinleri emme yeteneğini artırabileceğini öne sürüyor. Buna karşılık, inek sütünün aynı öğünde tüketildiğinde demir ve bakır gibi önemli minerallerin emilimine müdahale ettiği bilinmektedir.

Bir yorum Yaz