Hızlı Yemek Yemek Neden Kilo Aldırıyor?

 • Hızlı yemek fazla yemenize neden olur

Bugünün meşgul dünyasında, insanlar genellikle alelacele ve hızlı yemek yiyorlar. Buna karşılık beynin doyduğunu anlaması için zamana ihtiyacı vardır.

Beyin 20 dakika içinde doyduğunu anlamaktadır.

Çok fazla yemek yemektense ihtiyacımız kadar olanı almak daha iyi ve kolaydır. Süre içerisinde çok fazla kalori alımı kilo alımına yol açabilir.

Çocuklarda yapılan bir çalışmada, %60’ı hızlı yemek yemekten dolayı fazla kilolu olarak çıkmıştır. Hızlı yemek yiyen kişiler diğerlerine göre 3 kat daha fazla obez olma riski altındadır.

Özet: Yeterli besin alındığını beynin anlaması için 20 dakika gereklidir. Hızlı yiyiciler fazla kilo alma ile ilişkilendirilir.

 • Hızlı yemek artan obezite riski ile ilişkilendirilmektedir

Dünya üzerinde en büyük sağlık problemlerinden biri obezitedir. Sadece kötü bir beslenme değil, hareketsizlik ve iradesizlikte obeziteyi kompleks bir hastalık yapmada katkı sağlar.

Bu konuda çevresel ve yaşamsal faaliyetler rol oynamaktadır.

Buna örnek olarak, hızlı yemek yemek fazla kilolu olmak ve obezite için potansiyel risktir.

Yakınlarda 23 çalışma ile yapılan bir derlemede, hızlı yemek yiyenler yavaş yiyenlere göre 2 kat daha fazla risk altındadırlar.

Özet: Hızlı yemek yemek fazla kilolu olmak ile ilişkilendirilmektedir. Bu bilgilerin ışığında, hızlı yemek yiyenler yavaş yiyenlere göre 2 kat daha fazla obezite riski altındadırlar.

 • Hızlı yemek yemek farklı sağlık problemlerine de sebep olabilir

Hızlı yemek yemek sadece obezite ve fazla kilolu olma riskinizi yükseltmez aynı zamanda farklı sağlık problemlerine de sebep olabilir.

İnsülin direnci: Hızlı yemek yemek insülin direnciyle yüksek riskli olarak ilişkilendirilir. İnsülin direnci, yüksek kan şekeri ve insülin seviyesi ile karakterize olmuş aynı zamanda Tip 2 diyabet ve metabolik sendrom için ayrıcı bir risk faktörüdür.

Tip 2 diyabet: Hızlı yemek aynı zamanda Tip 2 diyabet ile ilişkilendirilir. Yapılan bir çalışmada hızlı yiyenler yavaş yiyenlere göre 2.5 kat daha fazla hastalığa yakalanma eğilimindedirler.

Metabolik sendrom: Hızlı yemek yemek diyabet, kalp hastalığı ve diğer sağlık problemleri gibi hastalıkların risklerini arttırarak metabolik sendrom oluşturmaktadır.

Yavaş sindirim: Hızlı yiyen kişiler yavaş yiyenlere göre normalden daha büyük ısırıklar alıp daha az çiğniyorlar. Bu da sindirimi etkiliyor.

Daha az tatmin olma durumu: Bu bir sağlık problemi olmasa da çok büyük önem taşımaktadır. Hızlı yemek yiyenlerin yavaş yiyenlere göre memnuniyet oranları daha azdır.

Özet: Hızlı yemek yemek Tip 2 diyabet, insülin direnci ve metabolik sendroma neden olmaktadır. Aynı zamanda yavaş sindirime ve yemekten daha az zevk almayı tetiklemektedir.

 • Yemek yemeyi nasıl yavaşlatabiliriz?

Daha yavaş yemek yemenin sağlık için çeşitli faydaları bulunmaktadır.

Bu durum tokluk hormonlarının seviyesini arttırarak, daha tok hissetmenizi ve aldığınız kaloriyi azaltmanıza yardımcı olur.

Daha yavaş yemek yemek için yapabileceğiniz birkaç teknik aşağıda verilmiştir:

 • Televizyon karşısında yemek yemeyin: Televizyon, bilgisayar ve akıllı telefon gibi aletlerin karşısında yemek yemek sizi daha hızlı ve umursamazca tüketime iter. Aynı zamanda ne kadar yediğinizin de farkına varmazsınız.
 • Her yediğiniz lokmadan sonra çatalınızı masaya bırakın: Bu yemek yerken yavaşlamanızı ve yemekten daha fazla zevk almanızı sağlar.
 • Çok fazla aç kalmayın: Öğünler arasında çok fazla acıkmaktan kaçının. Bu sizi daha fazla yemeye ve kötü yemek seçimleri yapmaya iter.
 • Su yudumlayın: Yemek aralarında su içmek doygunluk hissi yaratacağı gibi daha yavaş yemenize de yardımcı olacaktır.
 • Çiğneyin: Yutmadan önce besini yeterince çiğneyin. Kaç kere çiğnediğinizi saymak yavaş yemenize yardımcı olacaktır. Yaklaşık olarak bir lokmayı 20-30 kez çiğneyin.
 • Liften zengin besinleri tercih edin: Meyve ve sebzeler gibi liften yüksek olan besinler hem tokluk sağlar hem de çiğnemesi daha uzun zaman alır.
 • Küçük ısırıklar alın: küçük ısırıklar almak yeme hızınızı düşürecektir ve öğününüzün daha uzun sürmesini sağlayacaktır.
 • Dikkatlice yiyin: En temel ilke yenilen besine dikkat etmektir.

Özet: Yavaş yeme teknikleri daha çok çiğneme, yemek aralarında su içme, teknolojik aletlerin karşısında yemek yememek ve de çok fazla acıkmaktan kaçınmak olarak sıralanabilir.

Hızlı dünyaya ayak uydururken hızlı yemek yemek zorunda kalabiliyoruz.

Bunu ortadan kaldırmak için, yemek aralarında ara vermek hem yavaş yemenizi sağlayacak hem de sizi sağlık problemlerinden, obeziteden ve Tip 2 diyabetten koruyacaktır.

Write a comment