Hindistan Cevizi Yağının 8 Kanıtlanmış Faydası

Hindistan cevizi süper besin olarak sınıflandırılır. Sıra dışı yağ asidi dizilişi sayesinde; sağlık kilo kaybından, beyin fonksiyonlarında artışa kadar birçok faydası bulunmaktadır. İşte sizler için derlediğim Hindistan cevizinin yararları:

 

1. Hindistan Cevizi Yağındaki Doymuş Yağlar Kötü Değildir.

Hindistan cevizi yağı doymuş yağ içerdiğinden dolayı yıllardır kötü olarak yansıtılmıştır. Oysa içeriğindeki yağ asitlerinin %90’ı ile doymuş yağlardan en zengin kaynaklardan biridir. Fakat yeni çalışmalar doymuş yağın kötü olmadığını göstermektedir. Ayrıca, Hindistan cevizi yağı, peynir veya etteki gibi sıradan bir doymuş yağ içermez. İçerisinde orta zincirli yağ asitler bulunmaktadır. Diyetler çoğunlukla uzun zincirli yağ asitler içerir. Hindistan cevizi ise orta zincirli yağ asidi içeriğiyle farklı şekilde metabolize edilmektedir. Hindistan cevizi yağı, sindirim sisteminden direk olarak karaciğere gider. Hızlı olarak keton badi olarak adlandırılan enerji kaynağına dönüşür, böylece epilepsi ve Alzheimer gibi beyin bozuklukları üzerinde tedavi edici etkileri olabilmektedir.

 

2. Hindistan Cevizini Kullanan Toplumların Sağlık Durumu

Hindistan cevizi batı dünyasında, bilinçli ve sağlıklı insanlarca tüketilen egzotik besin türüdür. Fakat dünyanın bazı yerlerinde nesillerce tüketilmektedir. Buna en iyi örnek olan toplum, güney pasifikteki Tokelauans’dır. Onlar aldıkları kalorinin %60’ını Hindistan cevizinden sağlar ve dünyada en fazla doymuş yağ tüketen toplumdur. Bu insanlar mükemmel derecede sağlıklıdırlar ve kalp hastalıklarına dair bir belirtileri yoktur. Hindistan cevizini çok tüketen başka bir toplum ise Kitavans’dır ve onlar da sağlıklarını mükemmel şekilde sürdürürler.

 

3.Hindistan Cevizinin Metabolizma Hızına Etkisi

Obezite dünyanın en büyük sağlık problemlerinden biridir. Obezite sadece bir kalori meselesi değildir, kalori kaynakları da önemli rol oynamaktadır. Farklı gıdaların farklı şekillerde bedenimizi ve hormonları etkilediği bir gerçektir. Bu bağlamda bir kalori sadece kalori olmaktan çıkar. Hindistan cevizi yağında bulunan orta zincirli yağlar (MCT), aynı miktarda kaloriye sahip uzun zincirli yağlara göre enerji tüketimini daha fazla artırabilmektedir. Bu durum aynı kaloriye sahip çikolata ve meyvenin metabolizma üzerindeki etkilerinin farklı olmasına benzer. Bir çalışmada, günde 15-30 gram MCT alımının, enerji tüketimini %5 oranında yani totalde 120 kalori artırdığı gösterilmiştir. Bu da uzun vadede kilo kaybında; MCT’nin dolayısıyla hindistan cevizinin önemli olduğunu gösterir.

 

4.Hindistan Cevizindeki Yağların Yaklaşık %50’si 12-C-Laurik Asittir

Hindistan cevizi enzimatik olarak sindirildiğinde, monolorin adı verilen bir monogliserid oluşturur. Laurik asit ve monolorin; bakteri, virüs, mantar gibi patojenleri öldürebilmektedir. Örneğin bu maddeler çok tehlikeli bir patojen olan Staphylococcus Aureus bakterisini ve insanlarda maya enfeksiyonlarının ortak kaynağı olan Candida albicans’ı öldürdüğünü gösterir.

 

5.Hindistan Cevizi Yağının İştaha Etkisi

Hindistan cevizi yağının ilginç bir özelliği, açlığınızı azaltabilir olmasıdır. Bu içindeki yağ asitlerinin metabolize edilmesiyle ilişkilidir. Çünkü keton cisimcikleir iştah azaltıcı bir etkiye sahip olabilmektedirler. 14 sağlıklı erkek üzerinde yapılan bir çalışmada, kahvaltıda daha çok miktarda MCT yiyenlerin, öğle yemeğinde önemli ölçüde daha az kalorili yedikleri belirtilmiştir. Bu etkinin uzun vadede devam etmesi durumunda, vücut ağırlığı üzerinde belirgin bir etkiye sahip olabilir.

 

6.Hindistan Cevizinin Kolesterole Etkisi

Hindistan cevizi yağı düşünülenin aksine kan lipid profiline zarar vermeyen doymuş yağ ile doludur. Doymuş yağlar, iyi kolesterol olan HDL’yi artırır ve LDL kolesterolünü iyi yönde değiştirir. 40 kadın üzerinde yapılan çalışmada, Hindistan cevizi yağı, soya fasülyesi yağı ile karşılaştırıldığında; total ve LDL (kötü) kolesterolü azaltırken, HDL (iyi) kolesterolü arttırdığı gözlemlenmiştir. Fareler üzerindeki çalışmalar gösteriyor ki; Hindistan cevizi yağı trigliseridi, total ve LDL kolesterolü azaltırken; HDL’yi arttırır; kan pıhtılaşmasını ve antioksidan durumunu iyileştirir. Bu gelişmeler uzun vadede kalp hastalığı riskini azaltır.

 

7.Hindistan Cevizi Yağının Cilde Etkisi

Hindistan cevizi yağı çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Kozmatik olarak; sağlık,cilt ve saç görünümünü iyileştirir. Kuru ciltli bireylerde yapılan çalışmalar, hindistan cevizinin cildin nem ve lipid içeriğini geliştirdiğini göstermektedir. Hindistan cevizi yağının, saç tahribatına ve güneşe karşı son derece koruyucu etkisi vardır. Güneşin ultraviole ışınlarını %20 engelleyebilmektedir. Bir başka özelliği ise gargara olarak kullanılabilmesidir. Diş sağlığını geliştirmek için ağızdaki zararlı bakterileri öldürür ve kötü kokuyu azaltır.

 

8.Hindistan Cevizinin Yağ Yakımına Etkisi

Hindistan cevizi yağı iştahı azaltabilmektedir ve yağ yakımını artırır. Hindistan cevizi yağı, özellikle karın bölgesi yağlanmanın azaltılmasında etkili olmaktadır. Karın bölgesi yağlı olan 40 obez kadın üzerinde yapılan çalışmada; günlük 30ml hindistan cevizi yağı verilmiş ve 12 haftalık bir süre içinde vücut kitle indeksiyle bel çevresinde önemli oranda azalma görülmüştür.

 

9.Epilepsi Çocuklarda Hindistan Cevizi

Artık ketojenik (çok düşük karbonhidrat, yüksek yağ) diyetlerle ilgili çeşitli hastalıkları tedavi etmek için çalışmalar yapılmaktadır. Bu diyetin en iyi bilinen terepatik uygulaması, çocuklarda ilaca dirençli epilepsi tedavisidir. Bu diyet az miktarda karbonhidrat ve fazla miktarda yağ içerir. Bu durum kanda keton cisim konsantrasyonunun artmasına öncülük eder. Bu diyet birden fazla farklı türde ilacın başarılı olmadığı zamanlarda, dramatik epileptik çocukların nöbet oranını azaltabilir.

Comments 1

  1. FATOŞ
    19/01/2017

    MERHABA HİNDİSTANCEVİZİ YAĞI NASIL KULLANMAMIZ GEREKİYOR

Write a comment