Hindistan Cevizi Yağı Ve Cilt Problemleri

 Hindistan cevizi yağı LDL kolesterolu düşürmekten Alzheimer hastalarında beyin fonksiyonlarını çalıştırmaya kadar çok sayıda yararlı etkiye sahiptir.

Yapılan çalışmalar ile cilt sağlığına faydalı olduğu belirtilmiştir.

 

Hindistan Cevizi Yağı

 Hindistan cevizi yağı, çiğ hindistan cevizinden veya kurutulmuş hindistan cevizi çekirdeğinden üretilen doymuş bir yağdır. Oda sıcaklığında katı halde bulunur. Isıltıldığında sıvı hal alır.

Cilt ve saça pişirilerek doğrudan uygulanır. Hindistan cevizi yağı, orta zincirli yağ asitleri bakımından zengindir. Orta zincirli yağ asitleri, hindistan cevizi yağının toplam bileşiminin yaklaşık % 65’ini oluşturmaktadır.

Hindistan cevizi yağında bulunan yağ asitleri;

 • Laurik asit % 49
 • Miristik asit % 18
 • Kaprilik asit % 8
 • Palmitik asit % 8
 • Kaprik asit % 7
 • Oleik asit % 6
 • Linoleik asit % %2
 • Stearik asit %2

Hindistan cevizi yağında % 90 oranında doymuş yağ asitleri, küçük bir oranda da çoklu doymamış ve tekli doymamış yağ asitleri bulunur.

Hindistan cevizi yağı yemeklerde kullanılmaktadır, cilde veya saça uygulanabilir. Doymuş yağ asitlerini ve orta zincirli yağ asitlerini içerir. Özellikle laurik asit bakımından zengindir.

 

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları

 • Hindistan cevizi yağı zararlı mikroorganizmaları öldürür.

Hindistan cevizi yağı içerisindeki orta zincirli yağ asitleri, zararlı mikroorganizmalardan korunmaya yardımcı olabilecek antimikrobiyal etkiye sahiptir.

Bakteri veya mantarların sebep olduğu akne, selülit, folikülit gibi pek çok cilt enfeksiyonu için hindistan cevizi yağı önemlidir.

Cildinize hindistan cevizi yağı uygulamak, zararlı mikroorganizmaların büyümesini önler. Bunun nedeni, hindistan cevizi yağının % 50’sini laurik asit oluşturur ve laurik asit zararlı mikroorganizmalarla savaşabilmektedir.

Kısaca Hindistan cevizi yağında bulunan yağ asitleri bakteri ve mantarları etkili bir şekilde öldüren antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

 • Hindistan cevizi yağı iltihaplanmayı azaltır.

Kronik inflamasyon, sedef hastalığı, dermatit ve egzama dahil olmak üzere bir çok cilt hastalığının önemli bir bileşenidir.

Yapılan araştırmalar hindistan cevizi yağının anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu göstermektedir.

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar hindistan cevizi yağının antioksidan içeriğiyle oksidatif stresi azaltarak iltihaplanmayı azaltabileceğini göstermektedir.

 • Hindistan cevizi yağı akne tedavisinde yardımcı olur.

Bazı görüşlere göre hindistan cevizi yağının gözenekleri tıkadığı söylenmektedir ama önemli araştırmalar akne tedavisine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Akne inflamatuar durumdadır ve tedavisinde kullanılan birçok ilaç iltihaplanmayı hedefleyerek azaltmaya çalışır. Hindistan cevizi yağı bileşenleri vücuttaki iltihaplanmayı azaltır, akne tedavisinde de yardımcı olur.

 • Hindistan cevizi yağı cildi nemlendirir.

Akne ve inflamasyon üzerindeki etkisine ek olarak, cilde hindistan cevizi yağı uygulamak cildin nemli kalmasını sağlar.

Ayrıca pul pul olmuş, kaşıntılı döküntülerle karakterize bir cilt hastalığı olan egzama tedavisinde de yardımcı olur.

 

 • Hindistan cevizi yağı yara iyileşmelerine yardım eder.

Hindistan cevizi yağı ile yara iyileşmesi hızlanır, antioksidan durumu gelişir, yara iyileşmesine yardımcı kollajen seviyeleri artar.

Antimikrobiyal özellik gösterir ve iyileşme sürecini zorlaştıran enfeksiyonu önler.

 

Hindistan Cevizi Yağını Kimler Kullanabilir?

Araştırmalar, hindistancevizi yağı cildin sağlığına fayda sağlayabileceğini göstermektedir ama cildine uygulayan herkes için ideal olmayabilir.

Örneğin, Yağlı cildi olanlar için gözenekleri bloke ederek siyah noktalara neden olabilir.

Hindistan cevizi yağının sizin için uygun olup olmadığını belirlemek için en iyi yaklaşım deneme yanılma yöntemi olacaktır.

Sonuç olarak; Hindistan cevizi yağı kullanmanın faydaları iyi incelenmiş olsa da, derideki etkileri üzerine yapılan araştırmalar çoğunlukla hayvan veya test tüpü çalışmaları ile sınırlıdır. Hindistan cevizi yağının iltihaplanmayı azaltmak, cildi nemli tutmak ve yaraların iyileşmesine yardımcı olmak gibi faydaları vardır.Hindistan cevizi yağında bulunan orta zincirli yağ asitleri de akne tedavisine yardımcı olur ve antimikrobiyal özellik gösterir. Yağlı veya çok hassas ciltler için toleransı değerlendirilmelidir.

Comments 2

 1. Kübra Yapıcı
  24/08/2017

  Teşekkürler Emre Bey paylaştığınız bilgiler için 😊

 2. mustafa
  27/08/2017

  demekki hindistan cevizi içindeki sıvıyı uzun süre bozulmadan koruyabilmesinin sırrı laurik asitteymiş. bilgiler için teşekkürler

Write a comment