Hastalıklardan Koruyan Fitobesleyiciler

Flavonoidler: Suda çözünebilen bu bileşikler virüs,kanser, alerji ve iltihap karşıtı nitelikleriyle güçlü antioksidanlardır. Kaynakları: Tüm sebze meyvelerde bulunur. Özellikle mor ve kırmızı renkli meyveler flavonoidler açısından zengin kaynaklardır.

Karotenoidler:  Meyve ve sebzelere sarı,turuncu ve kırmızı pigment sağlar.Güçlü bir antioksidandır.Karotenoidler bazı kalp hastalıkları ve kanser türlerine karşı korur, bağışıklık sistemini güçlendirir. Kaynakları tüm sarı,turuncu ve kırmızı sebze-meyvelerdir.

Fitoöstrojenler: En çok soyada bulunmaktadır. Memelilerdeki östrojene çok benzer bir fitoöstrojendir. Göğüs kanserini önlemede, kemik erimesini engellemede yardımcıdır. Kaynakları soya fasülyesi, soya ve soyadan elde edilen süt,yoğurt,tofu.

Glukosinolatlar: Glikozdan üretilir ve sülfür içerir. Tüm lahana ailesinde bulunmaktadır. Anti-viral, anti-bakteriyel ve iltihap karşıtı özellikleri vardır. Bu özellikleri korumak adına lahana ailesini kaynatmak yerine buharda haşlamayı tercih edin. Kaynaklar: Lahanalar,şalgam, turp.

Fitosteroller: Saponinler olarak da adlandırılırlar. Fitorsterol ; kandaki kolesterol düzeyini düşürür, atardamar yapısını güçlendirir.Ayrıca güçlü antioaksidandır. Kaynağı: Yemişler, zeytinyağı,mısıryağı, kırmızı soğan,çilek.

Sülfidler: Sülfür içeren bu fitobesleyiciler tüm soğan ailesinde bulunmaktadır. Vücuttaki bazı enzimleri imha ederek kanserin ilerlemesini engelleyici etki göstermektedir.

 

 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
NUMARANIZI BIRAKIN, SİZİ ARAYALIM!