Haşimato Tiroidi Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken 8 Konu

Hashimoto tipi tiroid bezi iltihabı veya tıptaki adıyla ‘’Hashimoto tiroiditi’’ bağışıklık sisteminin bir bozukluğu sonucu ortaya çıkar. Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Hashimoto tipi tiroid bezi iltihabı en fazla tiroid bezi yetmezliği (hipotiroidi) yapan hastalıktır. Bu hastalık otoimmün hastalıklar dediğimiz hastalıklardan birisidir. Otoimmün hastalıklarda vücut kendi dokusunu yabancı doku olarak algılayıp onu yok etmek ister ve vücut içinde bir savaş oluşur. Hashimoto tiroiditinde de vücut tiroid bezini yok etmek ister. Vücudumuz tiroid bezini yok etmek için çok miktarda anti-TPO antikoru ve anti-tiroglobulin antikoru üretir. Bu antikorlar tiroid bezine bağlanarak tiroid hücrelerini harap ederler. Bu arada tiroid bezine birçok iltihap hücresi birikir. İltihap sonucu tiroid hücreleri tahrip olarak azalınca da bez küçülür ve hormon yapacak hücre kalmaz ve sonunda tiroid hormon yetmezliği ortaya çıkar. Bu hastalarda yıllar içinde tiroid bezi gittikçe küçülür. Başlangıçta ufak bir guatr ve kanda anti-TPO antikor yüksekliği varken TSH, T3 ve T4 hormonları normaldir. Daha sonra zaman içinde hastalık ilerledikçe önce başlangıç halinde tiroid yetmezliği (sadece TSH yüksek, fakat T3 ve T4 normal) sonra tam tiroid yetmezliği (TSH yüksek, T3 ve T4 hormonları düşük) gelişir. Hashimoto hastalığı başlangıcında tiroid bezinde büyüme yani guatr vardır; daha sonra tiroid bezi yavaş yavaş devam eden harabiyet nedeniyle yıllar içinde küçülerek sanki yok olur.

 

Kimler Risk altındadır?

Ailesel özellik gösterir. Aynı ailenin üyelerinde sık görülür. Hashimoto tiroiditi olan hastalarda kuvvetli bir genetik geçiş vardır ve bu hastaların birinci dereceden akrabalarında tiroid antikorları (anti-TPO ve anti-tiroglobulin) yüksek olarak bulunur ve hastalık ailenin diğer üyelerinde de sıklıkla ortaya çıkar. Bu nedenle Hashimoto tiroiditi varsa ailenin diğer üyelerinde de tiroid tetkikleri yapılmalıdır.

 

En çok gözlenen belirtileri:

 • Yorgunluk,
 • Halsizlik,
 • Kas ve eklem ağrıları,
 • Sersemlik hissi,
 • Odaklanma eksikliği,
 • Uyuşukluk ve uyku halini,
 • Kuru ve kırık saçlar,
 • Saç dökülmeleri,
 • Cilt solukluğu ve kurumaları,
 • Kansızlık,
 • Kilo alma, kilo vermede zorlanma

 

Hashimato Tiroidi Olan Hastaların Beslenmesinde Dikkat Etmesi Gereken Hususlar:

1) İyotlu tuz  ve  iyotlu öksürük şurubu kullanmayınız(Tiroit hormonun hızlı çalıştığı zaman diliminde).

2) Selenyum desteği  alabilirsiniz. Kanda selenyum düzeyi düşükse  günde 100-200 mikrogram selenyum hastalığınız için faydalı olabilir.

3) Tiroit hormon ilaçlarını aç karna içiniz ve en az yarım saat boyunca bir şey yemeyiniz. Midenizde ağrı yapıyorsa  tok karna alınız, ancak en iyisinin aç karna alınması olduğunu unutmayınız. (Aç  karna alınan ilacın emilimi daha iyi olur)

4) İlacınızı  her zaman aldığınız öğünde almayı unutursanız bir sonraki öğünde alınız.

5) İlacı aldığınız öğünde başka ilaç almamaya çalışınız. Özellikle kalsiyum, demir ve mide ilaçları  tiroit ilaçlarının emilimini bozar.

6) Gebe kalmayı düşünen kadınlar doktoruna mutlaka  ilaç konusunda danışmalıdır. Gebe kalınca da  tiroit ilaçları alınacaktır. Çocuğa zararı yoktur.  Tiroit ilacı almazsanız düşük riski  artar. Doğum sonrası da kontrollerinizi yaptırınız.

7) Hipotiroidi geliştiyse metabolizma yavaşlamakta, bu nedenle kilo alma ihtimali artmaktadır. Bu nedenle düzenli olarak diyetisyen ve doktorunuzla görüşüp hastalığı ve kilonuzu kontrol altında tuttuğunuzdan emin olunuz.

8) Yılda bir kez mutlaka ultrasonografi ile tiroit takip edilmelidir.

Comment 1

 1. Zeynep cinar
  28/06/2016

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler emre bey.benim kizimda hasimato tiroidi var.kilo problemide var aynı zamanda.i lac başlanmadı takipteyiz.bilgiler çok faydalı oldu sağolun

Bir yorum Yaz