HAMİLELİKTE KAFEİN ALIMI

Kafein, merkezi sinir sistemi üzerinde uyarıcı etki yapan ve emilimi büyük oranda ince bağırsakta gerçekleşen bir maddedir.

Yüksek dozlarda alındığında birçok rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Yapılan çalışmalar özellikle gebelik döneminde tüketilen aşırı kafeinin, fetüs üzerinde birçok olumsuz etkilere yol açtığını göstermektedir. Bunun temel nedeni ise annenin aldığı kafeinin, plasenta bariyerini kolayca geçmesine dayanmaktadır. Kafein metabolizması için gerekli enzim olan, Sitokrom P450 A2, plasenta ve fetüste yoktur. Dolayısıyla yeterli enzim sisteminden yoksun olan fetüste, kafeinin metabolize edilmesi oldukça uzun zaman almaktadır. Bu da fetüs için önemli bir risk faktörüdür.

GÜVENLİ Mİ?

Kafein birçok insan için enerji seviyesi, odaklanma ve migren için olumlu yarar sağlamaktadır. Fakat kafein bazı insanlar için olumsuz yan etki oluşturabilir ve hamilelik boyunca risk oluşturabilmektedir.

KAFEİNİN OLUMLU ETKİLERİ

Yapılan araştırmalara göre, kafeinin zihinsel uyanıklılığınız için beyin ve merkezi sinir sistemini uyardığı görülmüştür.

Ayrıca asetaminofen gibi ağrı kesicilerle kombine edildiğinde baş ağrılarının tedavisinde de etkili olabilir.

Bazı kafeinli içecekler antioksidanlar, hücrelerinizi hasara karşı koruyabilen, inflamasyonu azaltan ve kronik hastalığı engelleyen faydalı bileşikler içerir.

KAFEİNİN OLUMSUZ ETKİLERİ

Hamile kadınlar kafeini çok daha yavaş metabolize eder. Hamilelikte kafeini vücudunuzdan çıkarmak normal bireylere göre 1.5-3.5 kat daha uzun sürebilir. Kafein ayrıca plasentayı geçer ve bebeğin kan dolaşımına girer ve bebeğin sağlığını etkileyebileceğini düşündürmektedir.

Amerikan Obstetrisyenler Jinekologlar Koleji, günde 200 mg’dan daha az kafein miktarının düşük gebelik veya preterm doğum riski ile ilişkili olmadığını belirtmektedir.

Bununla birlikte, araştırmalar günde 200 mg’dan daha fazla alımların düşük yapma riskini artırabileceğini düşündürmektedir.

Ek olarak, bazı kanıtlar düşük kafein alımının bile düşük doğum ağırlığına neden olabileceğini düşündürmektedir. Örneğin, bir çalışmada gebelik sırasında günde 50 ila 149 mg almanın % 13 daha düşük doğum ağırlığı riski ile ilişkili olduğu bulunmuştur.

Fazla alınan kafein, erken doğum, anemi, düşük yapma gibi sorunları beraberinde getirebiliyor.

Yapılan bazı araştırmalarda ilk 3 aylık dönemde kafeinin, fetüsün oluşmakta olan merkezi sinir sistemi üzerine baskılayıcı etkileri olduğu sonuçları bulunuyor. Gebeliğin ilk 3 aylık döneminde düşük riskini artıran kafein, bebeğin kemik yoğunluğu ve kalsiyum içeriğine de zarar verebiliyor.

Yapılan hayvan çalışmalarında yüksek dozda kafeinin, teratojenik etki göstererek yarık damak, eksik parmak gibi malformasyonlar oluşturduğu saptanmıştır.

Danimarka’da 1989-1996 yılları arasında ilk gebeliği olan 18.478 anne ile yapılan çalışma sonucunda; günde 8 bardak ve üzeri kahve içen annelerin, içmeyen annelere göre oldukça yüksek oranda “ölü doğum” yapma riskleri olduğu saptanmıştır.

Türkiye’de sigara kullanmayan ve günde 300 mg üzerinde kafein alan 123 gebe üzerinde yapılan prospektif bir çalışmada, günde 300 mg üzerinde kafein alan annelerin bebek ve plesanta ağırlığında istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş tespit edilmiştir. Bir başka çalışmada ise araştırmacılar, sigara içen gebeler arasında, haftada 2,800 mg kafein tüketen gebeler için, bebek doğum ağırlığında bir azalma olduğunu saptamışlardır.

Kafeinin diğer olumsuz yan etkileri ise yüksek tansiyon, hızlı kalp atışı, anksiyete, baş dönmesi, huzursuzluk, karın ağrısı ve ishaldir.

KAFEİNİN YENİDOĞAN ÜZERİNDE OLUMSUZ ETKİLERİ

Yapılan bir çalışmada, gebelik döneminde yüksek dozda kafein alan annelerin bebekleri doğum  sonucunda  18-48. saatler arasında izlenerek değerlendirilmiş ve sonucunda bebeklerin oryantasyonlarının düşük olduğu, bebeklerde yüksek düzeyde irritabilite olduğu ve bebeklerin kalp hızının yüksek olduğu saptanmıştır.

“Ani bebek ölümü sendromu ” kurbanı 393 bebeğin aileleri ile yapılan çalışma da; annesi gebeliği sırasında yüksek doz kafein tüketen bebeklerin, kafein tüketmeyen annelerin bebeklerine göre ani bebek  ölümü  sendromu  açısından  oldukça  yüksek riskte oldukları saptanmıştır.

HAMİLELİKTE KAFEİN TÜKETİMİ İLE İLGİLİ ÖNERİLER

Amerikan Obstetrisyenler Jinekologlar Koleji, hamileyseniz veya hamile kalmaya çalışıyorsanız, kafein alımınızı 200 mg veya daha az sınırlamanızı önermektedir.

  • Yaklaşık 1–2 bardak (240-580 ml) kahve veya günde yaklaşık 2–4 bardak (240-960 ml) demlenmiş çay ile eşdeğerdir.
  • Kahve: 240 ml porsiyon başına 60-200 mg kafein
  • Espresso: 30 ml servis başına 30–50 mg kafein
KAFEİN İÇEREN MADDELER               MİKTAR KAFEİN MİKTARI
BİTTER ÇİKOLATA 43 gram 31 mg
SÜTLÜ ÇİKOLATA 43 gram 10 mg
NESCAFE 207 ml 80-135 mg
ÇAY 177 ml 50 ng
YEŞİL ÇAY 177 ml 30 mg
KOLA 355 ml 34 mg
ENERJİ İÇECEĞİ 250 ml 80 mg

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
NUMARANIZI BIRAKIN, SİZİ ARAYALIM!