Nasıl İletişime Geçmek İstersiniz?
blank

Gebelikte En Önemli 8 Vitamin ve Mineral

1)Demir

Anemi rahatsızlığı; bitkisel besinlerle beslenen, anemik olan, sık doğum yapan ve adolesan anneler olmak üzere bütün gebelerde karşılaşılan bir sorundur. Bu nedenle gebelik döneminden önce depolar doldurulmalı, eğer bu süreçte eksiklik varsa ek yapılmalı, korunmak için et ve türevleri, sakatatlar, yeşil yapraklı sebzeler, kurubaklagiller, kuru üzüm, pekmez gibi besinler tüketilmelidir. Aşırı çay ve kahve tüketiminden kaçınılmalı, demir içeren gıdalarla birlikte kalsiyum içeren besinler tüketilmemelidir. Emilimi artırmak adına demir içeren besinlerle C vitamini tüketilmesi gerekmektedir.

2)Kalsiyum

Gebelik döneminde kalsiyum gereksinimi artmaktadır. Artan kalsiyum gereksinimi süt, yoğurt, kefir, kurubaklagiller, çökelek, yeşil yapraklı sebzeler, fındık ve çökelek gibi zengin kalsiyum kaynaklarından karşılanmalıdır. Özellikle kalsiyumdan zenginleştirilmiş süt ürünlerinden günde 2 bardak içilmesi tavsiye edilmiştir. Diyetinde yeteri kadar kalsiyum almayan ve vejeteryan annelerde kemik deminerilizasyonu, diş çürümeleri, kemik yumuşamaları gerçekleşirken; anne sütünün kalsiyum içeriği azalacağından dolayı bebeğin kemik gelişiminde bozulmalar gerçekleşir.

3)İyot

İyot insan vücudunda bulunan eser bir elementtir. İyot gereksinimi diyetle karşılanmalı, yetmediği durumlarda iyotlanmış yemeklik tuzlar kullanılmalıdır. İyot yetersizliği mental gerilik ve doğumsal anomalilere neden olur. Fetuste yetersizlik endemik kretinizm, sağırlık, şaşılık, cücelik, zeka geriliği, ölü doğumlar, düşükler, serebral plasi, perinatal ölümlerle sonuçlanmaktadır.

4) Folik Asit

Folik asit gebelikte bebek için en önemli minerallerden biridir. Eksikliğinde bebekte neural tube un açık kalması, beyin gelişiminde eksiklik, beyin ve zarlarının oksipital bölgede dışarı fırlaması gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Hastalar erken yaşta kaybedilir. Folik asit eksikliğinin ortaya çıkaracağı sorunlardan en iyi şekilde kurtulmak için, planlı gebelik yapılmalı ve gebe kalmadan 6 ay öncesinde folik asit desteğine başlanmalıdır. Folik asiti besinlerden sağlayabileceğimiz en iyi kaynaklar; et, yumurta, karaciğer, süt ve türevleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve karnabahardır.

5)B12 Vitamini

Et, yumurta, süt, peynir gibi yalnızca hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunan B12 vitamini eksikliğinde megaloblastik anemi, doğumsal anomaliler, sinir sisteminde bozukluklar, DNA sentezinde aksamalar ortaya çıkabilir. Proein, folik asit, A vitamini gibi birçok besin ögesinin yetersiz alınması B12 emilimi engellemektedir.

6)Çinko

Büyüme ve gelişme, üreme ve protein yapısındaki enzimlerin işlevleri için eser bir elementtir. Tahıla dayalı bir toplum olarak çinko, demir, kalsiyum gibi minerallerin emilimi olumsuz etkilenmektedir.Bu nedenle gebelikte 20 mg ek çinko takviyesi yapılmalı, et, deniz ürünleri, yumurta, süt ve türevleri, yağlı tohumların tüketimine özen gösterilmelidir.

7)D vitamini

D vitamini toplumumuzda en çok eksikliği görülen vitamin olarak gebelerin de en sık karşılaştığı sorunlardan biridir.Annenin gün içerisinde sabah 10 öğlen 3 saatleri arasında mutlaka güneşe çıkması ve her gün 400 IU D vitamini alması önerilmektedir.

8)C vitamini

C vitamini bazı vitamin ve minerallerin kullanımını artırmasıyla, antioksidan özelliğiyle, özellikle hem demirin bağırsaklardan emilimini artırmasıyla oldukça önemli bir vitamindir. Gebe kadınların günlük 60 mg C vitamini almaları önerilir. Turunçgiller, yeşil ve kırmızı biber, domates, maydanoz, kuşburnu gibi sebzelerde bolca bulunur.

Bir yorum Yaz