Fodmap Diyeti Hakkında Bilmedikleriniz

Fodmap diyeti irrıtabl barsak sendromu semptomlarını hafifletmeyi amaçlayan ve bazı diyet karbonhidratlarından kaçınan bir diyet türüdür.

Irrıtabl barsak sendromu bireyin yaşam süresini kısıtlamayıp yaşam kalitesini düşüren ve sık görülen bir gastrointestinal sistem hastalığıdır. Orta yaş grubunda ve kadınlarda erkeklerden daha fazla görüldüğü saptanmıştır. Kolonun aşırı çalışması veya düzensiz çalışmasıyla karakterizedir. Hastalarda ağrı ile birlikte şişkinlik, kronik kabızlık ve kronik diyare görülebilir. Tedavi seçenekleri arasında, diyet ve yaşam tarzı tavsiyesi, psikoterapi ve ağrılı spazmları ve ilişkili ishal ve / veya kabızlığı azaltmak için kullanılan ilaçlar bulunur.

FODMAP “Fermente Edilebilen Oligo-, Di-, Mono-sakkaritler ve Polioller” i ifade eder. Irrıtabl barsak sendromu bulunan bireyler bu karbonhidratları sindiremeyebilir. Sindirilemeyen karbonhidratlar bağırsak semptomlarına neden olur. Fodmap diyeti, fodmap karbonhidratları düşük besinleri içerir.

Irrıtabl barsak sendromunda Fodmap diyet tedavisi çok önemli bir yer tutar. Hastalığın semptomlarının önlenmesi ve tedavi edilmesine yardımcı olarak hastanın yaşam kalitesinin iyileşmesine katkıda bulunur. Ayrıca bu diyet türü ırrıtabl barsak sendromu ile birlikte diğer barsak sorunlarının iyileşmesinde de etkilidir. Yapılan çalışmalarda Crohn hastalığı ve ülseratif kolit inflamatuar barsak hastalıklarını da iyileştirdiği gösterilmiştir. Fodmap diyeti genel olarak bütün sindirim sistemi rahatsızlıkları için kullanılabilir.

Fodmap diyetinde amaç tüm sindirilemeyen karbonhidratları kaldırmak değildir. Sindirilemeyen karbonhidratların azaltılması sindirim sorunlarını iyileştirmek için yeterlidir. Birkaç hafta boyunca bazı sindirilemeyen karbonhidratların kaldırılması ve sonra bunlardan bazılarını teker teker yerine koymak önerilir. Diyet önerisi genellikle çözünmez lif alımını azaltmak, taze meyveleri günde üç porsiyon sınırlandırmak, düzenli yemek yemek, hareketli yemek yememek veya hareket halindeyken yemek yemeyi önlemek ve yapay tatlandırıcı sorbitolü temizlemek için öneriyi içermektedir. Bu kısa zincirli karbonhidratlar buğday, soğan ve bakliyat, süt, bal, elma, yüksek fruktoz mısır şurubu ve şekerlemede kullanılan yapay tatlandırıcılar (sorbitol ve mannitol)da bulunur. Bağırsakta hızla fermente edilir, su hacmi ve gazı arttırır. Yapılan bir çalışma fodmap diyetinin bağırsaktaki bakterilerin profilini değiştirdiğini gösterirken, bunun klinik etkilerinin ne olduğunu veya gerçekten de uzun vadeli etkilerin ne olacağının belirsiz olduğunu söylüyor.

FODMAP’DEN YÜKSEK GIDALAR

 • Meyveler: Elmalar, elmasosu, kayısı, böğürtlen, kirazlar, konserve meyveler, tarihler, incir, armut, şeftali, karpuz
 • Tatlandırıcılar: Fruktoz, bal, yüksek fruktoz mısır şurubu, ksilitol, manitol, maltitol, sorbitol.
 • Süt ürünleri: Süt (inek, keçi ve koyun), dondurma, pek çok yoğurt, ekşi krema, yumuşak ve taze peynirler (yazlık, ricotta, vb.) Ve peynir altı suyu protein takviyeleri.
 • Sebzeler: Enginar, kuşkonmaz, brokoli, pancar, Brüksel lahanası, lahana, karnabahar, sarımsak, rezene, sızıntı, mantar, bamya, soğan, bezelye, arpacık.
 • Bakliyat: Fasulye, nohut, mercimek, kırmızı fasulye, fasulye, soya.
 • Tahıllar: ekmek, makarna, en kahvaltılık tahıllar, ekmek ekmekleri, waffle, krep, kraker, bisküvi, arpa ve çavdar.
 • İçecekler: Bira, şaraplar, yüksek froktoz mısır şurubu içeren meşrubatlar, süt, soya sütü, meyve suları.

FODMAP’DEN DÜŞÜK GIDALAR

 • Tüm etler, balıklar ve yumurta,
 • Tüm yağlar
 • Çoğu otlar ve baharatlar.
 • Kuruyemiş ve tohumlar: Badem, kaju fıstığı, yer fıstığı, makarna fıstığı, çam fıstığı, susam tohumları (FODMAP’lerde yüksek olan antepfıstığı hariç).
 • Meyveler: Muzlar, yaban mersini, greyfurt, üzüm, kivi, limon, kireç, mandalina, kavun (karpuz hariç), portakal, ahududu, çilek.
 • Tatlandırıcılar: Akçaağaç şurubu, pekmez, stevia ve en çok yapay tatlandırıcılar.
  Süt ürünleri: Laktoz içermeyen süt ürünleri ve sert peynirler (brie ve camembert dahil).
 • Sebzeler: Yonca, biber, bok choy, havuç, kereviz, salatalık, patlıcan, zencefil, yeşil fasulye, lahana, marul, chives, zeytin, patates, turp, ıspanak, soğan (sadece yeşil), kabak, tatlı patates , Domates, şalgam, fıstık, su kestanesi, kabak.
 • Tahıllar: Mısır, yulaf, pirinç, kuinoa, sorgum, tapyoka.
  İçecekler: Su, kahve, çay vs.

Write a comment