Nasıl İletişime Geçmek İstersiniz?

Etinizi Izgarada Pişirmek Tansiyonunuzu Yükseltebilir mi?

Yeni bir çalışma, ızgarada iyi pişmiş et veya balıkların düzenli olarak tüketilmesinin yüksek tansiyon riskini artırabildiğini göstermekte,bu sebeple pişirirken dikkatli olunması için uyarıda bulunmaktadır.

Yeni araştırma Harvard beslenme bölümünden Gang Liu tarafından sürdürülmüştür.

Yüksek tansiyon ya da hipertansiyon, arter duvarına doğru itilen kanın gücü çok yükseldiğinde ortaya çıkar.Bu darbe, kalp krizi ve kalp hastalığı riskini artırabilir.

Geçtiğimiz yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde güncellenen kan basıncı kılavuzları devreye girdiğinden beri, ülke genelinde yetişkinlerin neredeyse yarısının hipertansiyona sahip olduğu tahmin ediliyor.

Sağlıksız bir diyetin hipertansiyon için önemli bir risk faktörü olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, yeni çalışma, kan basıncını yediğimiz besinin sadece türü türü değil; yemeğimizi nasıl hazırladığımızın da bir rolü olduğunu gösteriyor.

Önceki çalışmalar, yüksek sıcaklıklarda pişirilen et tüketen birçok potansiyel zararları belgelemiştir. Örneğin, Medical News Today tarafından geçtiğimiz yıl bildirilen bir çalışma, göğüs kanseri mağdurları için yüzde 23’lük daha yüksek ölüm riskine sahip olma oranını yüksek oranda ızgara, füme veya mangalda et tüketme durumuna bağladı.

Bu son çalışma için Liu ve arkadaşları, etin ve balığın pişirme sıcaklığının veya uygunluğunun – yani ne kadar iyi pişirildiklerinin – tansiyonu etkileyip etkilemeyeceğini belirlemeye çalıştılar.

 

Pişirme Yöntemleri ve Tansiyon

Araştırmacılar bulgulara ulaşmak için, Hemşirelerin Sağlık Çalışması kapsamında yer alan 32.925 kadının, Hemşirelerin Sağlık Çalışması II’de yer alan 53,852 kadının ve Sağlık Uzmanları Takibi Çalışmasına katılan 17,104 kadının verilerini analiz ettiler.

Her bir çalışma için, her ay ne kadar et ve balık tüketildiğinin yanı sıra bu yiyeceklerin nasıl pişirildiği ve ne sıklıkta yapıldığı hakkında bilgi toplanmıştır.

Başlangıçta, katılımcıların hiçbirinde yüksek tansiyon, diyabet, kardiyovasküler hastalık veya kanser yoktu. Ortalama 12-16 yıllık takip süresi boyunca toplam 37.1123 katılımcı hipertansiyon geliştirdi.

Ekip, her ay en az 15 kez ızgara, kavrulmuş sığır eti, tavuk ya da balık tüketen deneklerin, bu yiyecekleri ayda dört kereden daha az tüketenlere göre yüksek kan basıncına yakalanma olasılığının% 17 daha fazla olduğunu buldu.

Etlerini iyi pişmiş tercih etmeyi tercih eden katılımcılar arasında, az pişmiş tercih edenler ile karşılaştırıldığında, hipertansiyon riski yüzde 15 oranında artmıştır.

 

HAA ve Hipertansiyon

Bilim adamları ayrıca, her bir konu tarafından tüketilen heterosiklik aromatik aminlerin (HAA) seviyelerini de tahmin etmişlerdir. HAA’lar, etler yüksek sıcaklıklarda pişirildiğinde üretilen potansiyel olarak zararlı bileşiklerdir.

Çalışma, daha yüksek seviyelerde HAA tüketen katılımcıların, daha düşük seviyelerde tüketenlerle karşılaştırıldığında, yüksek tansiyon riskinin% 17 daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır.

Özellikle bu çalışma, hipertansiyon, pişirme yöntemi ve pişirme ısısı ile etin iyi pişmişliği arasındaki bağlantıların, tüketilen ve tüketilen besinlerin türünden bağımsız olduğunu ortaya koymuştur.

Bulgularının ardındaki olası mekanizmaları açıklayan Liu, yüksek sıcaklıkta pişirilen HAA’ların ve diğer kimyasalların, hipertansiyon riskini artırabilecek oksidatif stres, inflamasyon ve insülin direncine yol açabileceğini söylüyor.

Bu araştırma neden ve sonuç kanıtlayamazken, ekip; kan basıncını düşürmek için et ve balık için pişirme yöntemlerini gözden geçirmenin önemli olduğunu düşünmektedir.

‘’Bulgularımız, iyi pişirilmiş bu yiyecekleri yememeniz durumunda yüksek tansiyon riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini ve açık alev ve / veya yüksek sıcaklıkta pişirme yöntemlerinden (ızgara / mangal yapma ve kavurma dahil) kaçınmalarına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.’’

-Gang Liu

Bir yorum yazın..