Nasıl İletişime Geçmek İstersiniz?
diyetisyen emre uzun

Eti Dondurucuda Ne Kadar Süre Saklayabiliriz?

Eti Dondurucuda Ne Kadar Süre Saklayabiliriz?

Dondurucu icat edilmeden önce insanlar yiyeceklerini kar ve soğuk havada muhafaza ediyorlardı. Soğuk iklimde yaşayan insanlar yiyevekleri daha soğuk tutmak için zeminde delik açıp içini karla dolduruyor ve üzerini samanla öreterek kendilerine buzluk yapıyorlardı Gıdaları yaptıkları bu buzluklarda depoluyorlardı. 1800 lerin ortalarına doğru buzdolabı icat edildi.

Bu cihazla birlikte tükettiğimiz yiyecekler de değişti, dondurulmuş yiyecekler tükettiğimiz besinlerinn önemli bir kısmını kapsamaya başladı. Fakat ne yazık ki buzdolabından nasıl faydalanmamız gerektiği çoğu insan tarafından bilinmemektedir. Bir örnek verelim. Çoğumuz bozulmasını önlemek için  buzdolabına bir parça et veya tavuk atıyoruz. Peki sonra ne oluyor? Dondurulmuş bir et parçasının buzdolabında ne kadar süre duracağından, durduğu süre içerisindeki tazeliğinden emin değilsiniz.

Besin değeri yüksek etler gereksiz yere uzun süre buzlukta saklanabilir. Siz de et ve et ürünlerinizi gereksiz yere uzunca süre buzdolabında sakladığınız şüphesine düştüyseniz aşağıdaki USDA tarafından sağlanan bilgilerle hazırlanmış et kılavuzuna göz atmak için bir dakikanızı ayırın.  Etleri dondurucuya koymadan önce, her zaman üzerine tarih yazmalısınız. Bu şekilde et ve et ürünlerinin ne kadar süreyle dondurulmuş olduğunu sorgulamanız gerekmez.

Bazı etlerin uzunca süre buzdolabında saklanması etlerin korunuyor olması anlamına gelmez.  

Önerilen dondurucuda saklama süreleri:
Pişmiş kümes hayvanları – 4 ay
Pişmemiş tavuk parçaları – 9 ay
Pişmemiş bütün kümes hayvanları – 12 ay
Pişmiş et – 2 ila 3 ay
Pişmemiş kızartmalar – 4 ila 12 ay
Pişmemiş biftek veya pirzola – 4 ila 12 ay
Pişmemiş kıyma – 3 ila 4 ay

 

 

Bir yorum yazın..