Emzirme Dönemi Beslenmesi İçin 11 Öneri

 1. Yeteri kadar sağlıklı ve dengeli beslenen bir anne günde ortalama 700-800 ml süt salgılar. Bu nedenle harcanan enerjiyi dengelemek amaçlı bu dönemde normal beslenmeye ek enerji takviyesi yapılmalıdır.
 2. Anne sütü alımını arttırabilmek için sıvı dengesini sağlamak adına günde 8-10 bardak su içilmelidir.
 3. Özellikle nane,papatya, adaçayı, taze sıkılmış meyve suları, komposto gibi şeker ilavesiz, katkı maddesi olmayan kendi hazırladığınız içecekler tüketmeniz faydalı olacaktır.
 4. Emzirme döneminde sıvı alımına takviye olarak süt ve taze sıkılmış meyve suları da beslenmeye eklenmelidir. Böylelikle günlük kalsiyum ve C vitamini yanında diğer mineral-vitamin alımını sağlamış olursunuz.
 5. Emzirme döneminde zayıflama diyetleri veya düşük kalorili detoks programları süt yapımını olumsuz etkilediğinden uygulanmamalıdır. Kişinin beslenmesi bir diyetisyen tarafından düzenlenmelidir.
 6. Sarımsak,soğan, kabak,brokoli gibi sebzeler annse sütünün tadında değişikliklere sebep olabilir.Bu durum bebeğin süte olan ilgilisini azaltabilir.
 7. Sucuk,salam,sosis,konserve gibi katkı madde içeren gıdalar tüketilmemelidir.
 8. Kalsiyum ve proteinden zengin süt ve süt ürünleri ,yumurta günlük beslenme programında sıkça bulundurulmalıdır.
 9. İyot bebeğin beyin ve zeka gelişimi için önemlidir. Mutlaka iyotlu tuz tüketilmelidir.
 10. Demir anemisinden kaçınmak için et ve taze koyu yeşil yapraklı sebzeler , kuru yemişler (ceviz,badem) sık sık tüketilmelidir.
 11. Bebeğin sinir sistemi ve beyin gelişiminde önemli rol alan Omega 3 alımını sağlamak için balık mutlaka haftada en az 1 kez tercih edilmelidir.

 

Write a comment