Eklem Sağlığı: Gıda Takviyeleri, Neler Yapılmalı? Nasıl Desteklenmeli?

Eklem Sağlığı Ve Kullanılan Takviyeler

 

Eklem, kasların ürettiği güç ile vücudun hareket etmesini sağlayan yapılar olarak tanımlanmaktadır. Kemik ve eklem sağlığı için genel olarak yeterli ve dengeli beslenmenin önemi büyüktür. Eklem sağlığı için eklemlere destek olabilecek gıdalara beslenmede daha çok yer verilmelidir. Omega-3 zengini balıklar, semizotu, keten tohumu, kalsiyum içeren süt ve süt ürünleri ve D vitamini eklem sağlığı ve kemik sağlığı için tüketilmesi önerilen besinlerdendir.                                                                                                                    

Eklem sağlığı için zerdeçalda bulunan curcumin, kolajenden zengin besinler olan paça çorbası, işkembe, sakatat, et suyu, tavuk suyu çorbası ve kemikli yemeklerin tüketimi, bol miktarda kollagen tüketimini artırmaktadır. Ananasta bol bulunan bromelain maddesi de kollajen üretimini uyarmakta bu nedenle meyve tercihlerinizde ananasa da yer verilebilir. Ayrıca sarımsağın da kükürtlü bileşikleri sayesinde bir eklem destekçisi olduğu içerdiği antioksidan ve anti-inflamatuar maddeler ile eklem sağlığınızı koruyan sarımsak aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendirdiği bilinmektedir.

 

Eklem Sağlığı İçin Neler Yapılmalı

  • Egzersiz Yapılmalı

Spor bedene sağlık katar. Bedensel, ruhsal ve sosyal iyilik hali sağlar. Vücudun tüm sistemlerine katkıda bulunur. Özellikle kalp-damar, solunum ve kas-iskelet sistemleri en fazla faydayı görür. Yapılan sportif faaliyetlerle eklemlerin gıda alımı sağlanır. Kas kütlesini arttırmak eklemlerinizin yıpranmasını, sakatlanmasını önler ve varsa sakatlık ile oluşan ağrının azalmasını sağlar. Eklem sertliği ileri yaşlarda oldukça sık rastlanan bir problemdir. Egzersiz yapmak ayrıca eklem sertliğinizi azaltmanıza yardımcı olur.

  • Kilo Verilmeli

Vücudun taşınmasında kemikler ile birlikte, onların bağlantısını sağlayan eklemlerde rol alır. Bu sebeple vücut ağırlığınızın fazla olması kemiklerin yanında eklemlerinizi de etkiler. Eklemlerinizin daha az baskıya maruz kalması, daha sağlıklı olması ile neredeyse eşdeğerdir. Eklem sağlığınızı korumak ve eklem ağrılarından kurtulmak için en kısa sürede ideal kiloya dönülmelidir.

  • Sıvı Alımı Desteklenmeli

Eklemlerinizin içinde eklemlerinizin birbiri üzerinden kaymasını ve hareketini devam ettirmesini sağlayan bir sıvı bulunur. Bu sıvıya sinovial sıvı adını verilmektedir. Araştırmalar yeterli sıvı almayan insanlarda sinovial sıvının azalma riskinin olduğunu gösteriyor. Sinovial sıvının azalması eklemlerinizin birbirine daha sert ve yıpratıcı bir şekilde sürtünmesine ve kronik ağrılara sebep olur.

 

Eklem Sağlığını Destekleyen Takviyeler

 

Omega-3 

  Eklem yapılarının birbiri üzerinde hareket etmesini sağlayan en önemli faktör kıkırdak yapılarıdır. Bu yapılar zaman ve egzersiz sonucu meydana gelen yıpranma sonucu oluşan inflamasyonun etkisiyle aşınabilir. Aşınma kemiklerin birbirine daha fazla sürtünmesi ile acı, hareket zorluğu, eklem sertliği gibi şikayetlere sebep olabilir. Eklemler de oluşan inflamasyonu önlemek için doğal bir anti-inflamatuar besin olan omega-3 yağ takviyelerini kullanılabilir. Bu eklemlerinizde oluşan ağrının azalmasına ve daha sağlıklı eklemler için vücudunuzun ihtiyacı olan ortamı size sunar.

 

Zerdeçal

Bir diğer doğal anti-inflamatuar besin ise zerdeçaldır. Kanser riskini azaltma konusunda birçok araştırmada başrol alan curcumin, eklemleriniz içinde oldukça faydalı bir besin takviyesidir. 

 

Gulukozamin  

Glukozamin; aminoasit ve şeker içeren, eklem dokusunun onarımında kullanılan ve doğal olarak vücutta üretilen kemiklerin birbirine sürtünmesini engelleyen, ağrıyı ve iltihaplanmayı önleyen bir maddedir. Sık tercih edilen bir supplement olmasına rağmen klinik araştırmalarla etkisi tam olarak kanıtlanamayan glukozamin; eklem dokusuna, eklem aralığında bulunan sıvıya ve kemiklere destek olur, yeniden yapılanmasını sağlar.

 

Kondroitin                                                                                                       

 Glukozamin gibi, kondroitin de bir kıkırdak yapı taşıdır. Ayrıca osteoartritten kıkırdak bozulmasını önlemeye yardımcı olabilir. Eklem yapısının içeriğinde bulunan kondroitin; sağlıklı ve dayanıklı eklemler için zorunlu bir maddedir. Ayrıca dışarıdan alınan kondroitinin, eklem dokusunun yapımını uyardığını gösteren araştırmalar mevcuttur.

 

SAMe

Adenosil-L-metiyonin (SAMe) eklem yapılanmasını hızlandırarak, inflamasyonu azaltarak eklem sağlığınızı geri kazanmanıza yardım eder. Özellikle osteoartritli bireylerde kullanımı tavsiye edilir. Depresyon ve osteoartrit semptomlarına yardımcı olmak için yaygın olarak kullanılan bir takviyedir. Karaciğeriniz doğal olarak metiyonin adı verilen bir amino asitten SAMe üretir. Kıkırdak üretimine ve onarımına yardımcı olmaktadır.

 

Kolajen

Kolajen eklem sağlığı için temel bileşenlerden bir tanesidir.  Bu protein türünü yeterince ve uygun şekilde kullanarak her yaşta güçlü eklem ve bağ dokuları desteklenebilir. Tip2 kollajen proteini; kıkırdak ve bağ dokuda bulunduğundan eklem sağlığı için takviye olarak tüketildiği bilinmektedir.

 

Write a comment