Nasıl İletişime Geçmek İstersiniz?

Egzersiz Dışı Aktivite Termogenezi (Neat)

EGZERSİZ DIŞI AKTİVİTE TERMOGENEZİSİ (NEAT)

Egzersiz dışı aktivite termogenezisi (NEAT), egzersiz haricindeki aktivitelerde yakılan kalori miktarıdır. Duruşu değiştirmeden, ayakta ve etrafında yürüyüşleri içerir ve bireyler arasında değişkenlik gösterir. Çevrenin etkisi ve muhtemelen nörobiyolojik olarak kontrol edilmektedir.

Yoğun fiziksel aktivite muazzam bir sağlık etkisine sahipken, giderek artan kanıtlar, gün boyunca düşük yoğunluklu fiziksel etkinliklerin kısa sürelerde biriktirilmesinin daha kuvvetli egzersiz olanlara rakip olabilecek önemli sağlık yararlarına sahip olabileceğini düşündürmektedir. Bu düşük yoğunluklu fiziksel aktivite bize NEAT’i tanımlamaktadır.

Fizyolojik çalışmalar, ilginç bir şekilde NEAT’ın enerji dengesindeki değişikliklerle modüle edildiğini göstermektedir; NEAT fazla besleme ile artar ve az miktarda besleme ile azalır. Bu nedenle NEAT, vücut ağırlığımızı korumak ve / veya obeziteyi geliştirmek veya kilo vermek için kritik bir bileşen olabilir. NEAT seviyesinin artış göstermesi kalori alımının fazla olduğu zamanlarda vücut ağırlığının korunmasına yardımcı olur.

ÖRNEK FİZİKSEL AKTİVİTELER VE YAKILAN KALORİ

İNSAN ENERJİ DENGESİ TANITIM

Gıda alımı ile enerji harcamaları arasındaki denge, vücudun enerji depolarını belirler. Aylar ve yıllar boyunca enerji dengesizliğinin kümülatif etkisi, obezite veya yetersiz beslenme ile sonuçlanır. Temel olarak metabolizma hızınız (BMR) artı yemek yiyeceğinizin termik etkisi, Egzersiz Olmayan Aktivite Termogenezisi (NEAT) veya Egzersiz dışı Fiziksel Aktivite (NEPA) olarak adlandırılan şeylere eklenirse, her gün için enerji gereksiniminizi oluşturur.

NEAT aktivite termojenezinin baskın bileşenidir ve canlı, bağımsız varlıklar olarak üstlendiğimiz tüm faaliyetlerle ilişkili enerji harcamalarıdır.

BMR + gıda termik etkisi + NEAT / NEPA = günlük enerji ihtiyacı

NEAT, iki yaklaşımdan biri ile ölçülebilir. İlk yaklaşım toplam NEAT’ı ölçmek veya tahmin etmektir. Burada toplam günlük enerji harcamaları ölçülmekte ve buradan BMR çıkartılmaktadır. İkinci yaklaşım, NEAT bileşenlerini niceleştiren faktör yaklaşımıdır ve toplam NEAT bu bileşenleri toplamak suretiyle hesaplanmaktadır.

NEAT: ÇEVRE VE BİYOLOJİ

Yaptığımız egzersiz dışı aktivitenin miktarını etkileyen çevresel etkilerin bulunduğu açıktır. Bununla birlikte önemli olan egzersiz dışı aktivitenin (“spontane” fiziksel aktivite olarak adlandırılır) biyolojik olarak ne kadar düzenlendiği hakkında spekülasyon yapmaktır.

NEAT’IN ÇEVRESEL ETKİLERİ

MESLEK

Mesleğin egzersiz dışı faaliyet üzerindeki etkisi açıkça görülebilir bir memurun hareketsiz yaşamı buna örnek verilir.

KENTSEL ÇEVRE VE MEKANİZASYON
Yerleşik bir yaşam tarzı ve hareketsiz bir yaşam tarzını teşvik eden çevre, yüksek ve orta gelirli ülkelerdeki sakinler için kendini gösterir.

CİNSİYET
Kanada, İngiltere ve Avustralya gibi diğer ülkelerde erkekler kadınlardan 1,5 kat daha fazla faal durumdadır. Çocuklarda tutarlı cinsiyet farklılıkları vardır; erkek çocuklar kızlardan daha aktiftir.

EĞİTİM
Yüksek gelirli toplumlar, yüksek eğitimli gruplar, düşük eğitim düzeyine sahip gruplara göre iki ila üç kat daha fazla aktif olma olasılığı daha yüksektir. Bu, çocuk emeğinin yaygın olduğu düşük gelirli ülkelerle zıtlık gösterir ve fakir çocukların en büyük NEAT seviyeleri vardır

FİZİKSEL AKTİVİTEDE MEVSİMSEL DEĞİŞİKLİKLER

Farklı mevsimlerde NEAT farklılıkları vardır. Kış aylarında NEAT oranı yaza göre daha azdır.

NEAT NASIL ARTTIRILIR?
James Levine’ın çalışması, NEAT’in sağlıklı bireylerde günde ortalama 330 kalori yaktığını (ve bazı insanlarda yaklaşık 700 kaloriye kadar) ve bu obez bireylerin, zayıf olanlardan daha az NEAT yaptıklarını göstermiştir.

Toplam fiziksel aktivite seviyeleri ve abdominal obezite gibi diğer risk faktörlerinden bağımsız olarak, yeni kanıtlar, yerleşik olarak geçirilen zamanın (örn. Oturma veya yatma) metabolik riskin yanı sıra mortalitenin güçlü bir öngördürücüsü olduğunu düşündürmektedir. Daha fazla oturanlar daha az oturanlara göre daha yüksek bir risk altındadır. NEAT’deki herhangi bir artış, açıkça, yerleşik faaliyetlerde harcanan zamanın azalmasına neden olacaktır

 

NEAT ARTTIRMAK İÇİN 6 YOL

 1. Bir Pedometre Satın Alın

NEAT seviyenizi değerlendirmek için en iyi yol her gün atılan adımların sayısını takip eden pedometre cihazlarıdır. Her hafta, günde en az 10.000 basamağa erişme hedefiniz ile, günlük adım sayılarınızı 1.000 adım / gün artırmaya çalışın. Ofis ortamında çalışanlar için fiziksel aktiviteyi artırmada iyi bir yoldur.

 1. Merdivenleri kullanın

Merdiven tırmanarak aynı yoğunluktaki bir egzersiz daha kısa sürede yapılabilir. Örneğin 30 dakika koşmaya karşılık aynı egzersiz yoğunluğunu 15 dakikalık merdiven tırmanma ile elde edebiliyorsunuz.

 1. Aktif Taşımacılık

Mümkün olduğunca küçük işleri yaparken Yürüme veya bisiklet kullanılmalıdır.Eğer mümkün değilse araç veya otobüslerde durak öncesinde inilip kısa yürüyüşler yapılır.

 1. Bol Su İçin

Her su içme sırasında diüretik etki artar ve binanızın başka bir bölümünde tuvaleti ve merdivenleri kullanma fırsatı verebilir.

 1. “Yürüyüş” Toplantıları Yaptırın

İşyerindeki kısa toplantılar veya görüşmeler için 5-10 dakikalık bir sohbet etmeniz gerektiği zaman masada yapmak yerine koridorda yürüyüş şeklinde yapılması NEAT’i arttırır.

 1. Öğle Arası sırasında yürüyün

Günlük öğle molası olanlar kısa bir yürüyüş için bu zaman aralığını kullanmalıdır.Her gün on ya da yirmi dakikalık bir yürüyüş, zamanlakatlayabilir.

Comment 1

 1. Ceren Hanım
  11 Mart 2018

  Egzersiz ile ilgili okuduğum en iyi içerik teşekkürler.

Bir yorum yazın..