Dukan Diyeti Hakkında Bilmedikleriniz

Atkins Diyeti gibi yüksek protein düşük karbonhidrat diyetidir. Özel diyet uygulamak zorunda olan şeker ve kalp hastaları dışında kolestrol sorunu olmayan herkes rahatlıkla uygulayabilir.

Dört aşamadan oluşur:

Atak evresi: Aç oturmak ya da protein tozu diyeti kadar hızlı sonuç veren, ancak onların sakıncalarını içermeyen ‘saf protein diyeti’ ile yürütülen bir atak evresi.

Seyir evresi: Hedeflenen kiloya ulaşmada kesin bir ‘alternatif protein diyeti’ ile devam eden süreçtir. Bu süreçte, hedeflediğiniz kiloya ulaşmak için diyete ara vermiyorsunuz ve protein günleriyle protein ve sebze yenen günler birbirini izliyor.

Güçlendirme evresi: Süresi kesin olarak verilen her kilo için 10 gün hesabıyla belirlenen, vücudun hızla zayıfladıktan sonra son derece yüksek olan yeniden kilo alma eğilimini engellemeye odaklı ve ulaşılan kilonun korunmasına yönelik pekiştirme süreci uygulanıyor.

Koruma evresi: Uygulanması gereken üç basit zorunluluk var: Hayatın geri kalanı boyunca haftada bir gün, örneğin Perşembe günleri Dukan diyetinin atak evresini uygulamak; asansör kullanmamak; günde üç kaşık yulaf kepeği tüketmek.

Dukan diyetinin yan etkileri var mıdır ? Varsa nelerdir ?

Dukan diyetinde yüksek proteinle beslenmeyen kişilerde ilk 3 5 gün ağız kuruluğu yapabilir. Bu kuruluk zamanla geçecektir. Diğer bir problem ise kabızlık sorunudur.

Dukan diyetinin dikkat edilmesi gereken kuralları nelerdir ?

  • Günde en az 1.5 litre su içilmelidir.
  • Sıvı ve katı olmak üzere tüm yağlardan uzak olunmalıdır.
  • Protein ürünlerinde hayvansal yağlardan uzak durulmalıdır. (tavuğun derisi, çok yağlı balık gibi…)
  • Tatlandırıcılar ile çeşitli baharatlar, degişik şifalı otlar, sarımsak, soğan, salatalık, domates, tuz yasak olmayan ve önerilen gıdalardır.
  • Kabuklu ve kabuksuz tüm deniz ürünleri yenilebilir.
  • Her gün 20-25 dakika hızlı bir yürüyüş ya da egzersiz yapılmalıdır.

Sonuçlar ve Yorum:

Diyette özellikle dikkat edilmesi gereken nokta tek tip beslenmedir. Hayat boyu sürdürülecek diyette kesin bir çerçevede belirlenmiş ‘her gün 4 yemek kaşığı yulaf yenilecek ve protein perşembeleri’ planları da bireyleri sıkışık bir diyet planına alıştırmaya çalışmaktadır ve bu sebepten uyum da zor olacaktır. Tek taraflı beslenmede önemli bir diğer nokta da vitamin-mineral alımlarında oluşabilecek eksikliklerdir.

 

Write a comment