Doğurganlığı Arttıran 10 Mucize Besin

DOĞURGANLIĞI ARTTIRAN 10 MUCİZE BESİN

Bebek sahibi olamama problemi her 7 çiftten 1’inde görülmektedir. Sağlıklı ve kaliteli gıdalarla beslenme sperm ve yumurta kalitesini arttırıyor. Vitamin-mineral, esansiyel yağ asitleri ve proteinden zengin beslenme kadın ve erkekte üreme kapasitesini arttırmaya yardımcıdır.

Hormon tedavileri, stres ve yetersiz antiokasidan alımına bağlı vücutta artmış serbest radikaller sperm ve yumurta yapısına zarar vermektedir.

Peki bu durumu en aza indirmek için beslenmemizde hangi besinlere sıkça yer vermeliyiz?

1)AVOKADO

Avokado vitamin-mineral, esansiyal yağ asitleri,protein,karbonhidrat ve lif açısından oldukça zengin bir meyvedir. Özellikle E vitamini deposu bu meyve araştırmalara göre rahim duvarını besleyerek bebeğin ana rahmine tutunabilmesi için uygun ortam sağlamaya yardımcı oluyor.

2)BAL KABAĞI

Bal kabağı çalışmalara göre ; kadında progesteron hormonu üretimine yardımcı, sperm sayısı ve kalitesini arttıran beta karotenler açısından oldukça zengindir.

3)KIRMIZI PANCAR

Nitrat ve yaşa bağlı doğurganlığın azalmasıyla savaşan antioksidan resveratrol bakımından iyi bir kaynaktır.

4)YUMURTA

Yumurta kaliteli protein,esansiyel yağ ve kolin kaynağıdır. Yapılan araştırmalara göre kolin ; anne karnında ceninin büyümesine ve gelişmesine yardımcıdır.

5)CEVİZ

Kanserle savaş;  özellikle göğüs ve prostat kanserinde vücut direncini korumada yardımcıdır. Aynı zamanda sperm sağlığı ve hareketi için faydalıdır.

6)KİNOA

Gluten içermeyen ve besleyici bir tohum olan kinoa bulgur, karabuğday veya kuskus makarnanın alternatifi olarak tüketilebilir. Kaliteli Protein içeren kinoa yumurta ve sperm kalitesini arttırarak hamile kalma şansını yükseltir.

7)SU TERESİ

Su teresi C vitamini, K vitamini, kalsiyum, beta karoten, demir, iyot içerir. Çalışmalara göre anti kanser özellik gösterir ve DNA da oluşan hasarları tamir etmeye yardımcıdır.

8)KUŞKONMAZ

Kadında ve erkekte üreme sistemini güçlendirmeye yardımcı folik asit ve C vitamini içerir.

9)SOMON

Göz sağlığı, beyin gelişimi ve kardiyovasküler sistem sağlığı için oldukça faydalı olan somon kaliteli protein kaynağı olmakla beraber vücutta inflamasyona ve hastalıklara karşı savaşan omega 3 yağ asidi açısından zengindir. Omega3 aynı zamanda kadınlarda doğurganlığı arttırır ve üreme sistemi sağlığı için önemlidir.

10)NAR

Yapılan araştırmalara göre hamilelik döneminde nar suyu içmek bebekte beyin sisteminde oluşabilecek hasarı önlemede yardımcıdır. Nar aynı zamanda bağışıklık için önemli C vitamini, folik asit ve diğer mineraller açısından zengin bir kaynaktır.

Write a comment