Nasıl İletişime Geçmek İstersiniz?
avrupa yakası diyetisyen

DİYETTEKİ PORSİYON MİKTARLARINI KONTROL ETMEK

Diyetteki Porsiyon Miktarlarını Kontrol Etmek 

Tabaklarımıza koyduğumuz gıdalar, sağlıklı ve dengeli bir beslenmemizin göstergesi olabilir. Ancak porsiyon kontrolü yapılmadığı takdirde olumsuz etkileri de kaçınılmaz olabilmektedir.

Dışarda gördüğünüz büfelerin, insanların önüne koyduğu devasa çukur tabakların, bireylerde, porsiyon algısını değiştirdiği ve zamanla insanları ihtiyacı olandan daha fazla yemek yemeye teşvik ettiği görülmüştür.

Herkesin bedeni eşsizdir ve yaşam tarzlarına uygun, farklı porsiyon boyutları gerektirir.

Tabi ki birçok kişinin yapabileceği kaba tahminler vardır ve çoğu el ölçüsü kullanarak yapılabilir.

Protein söz konusu olduğunda, et, tavuk, balık günde 100 g ile 200g arasında kişiye göre değişerek ölçüsünün ayarlanması tavsiye edilir.

Protein açısından zengin bir diyete sahip olmanın, kas kütlesini arttırmak, kemik sağlığını geliştirmek gibi sayısız faydaları vardır. Ayrıca aktif bireyler için çok önemli bir kaynak olup, egzersizden sonra günlük performansın artmasına ve kasların iyileşmesine yardımcı olur.

Yağların (Zeytin, Ayçiçek ve Fındık yağı gibi) porsiyon ölçümünde ise, günlük olarak 3 tatlı kaşığını geçmeyecek şekilde tüketilmesi önerilmektedir.

Bunun nedeni, ise yağların en çok enerji içeren besin öğesi olmasıdır. Özellikle kilo vermek isteyenler için porsiyon boyutlarının daha önemli olduğu unutulmamaktadır.

Karbonhidrat için ise araştırmalar günlük ortalama, ekmek (3-4 dilim), patates (1 orta boy) , makarna (3-4 yemek kaşığı) gibi alternatifler için bu miktarlar idealdir.

Yapılan araştırmalarda ise sebze grubunda, biraz daha cömert davranabileceğinizi göstermektedir. Bunun sebebi ise sebze gruplarının, mikro besin öğeleri tarafından zengin olup, kalori içeriğinin düşük olmasıdır. Önerilen porsiyon miktarı ise öğün başı 4-5 yemek kaşığı şeklinde olabilir.

Bunlar genel porsiyon boyutları olup bununla birlikte, porsiyon miktarları, fiziksel aktivite durumuna, metabolizma hızına ve yaşa göre değişebilir.

Sağlıklı olarak kilo vermek veya kiloyu korumak söz konusu olduğunda porsiyon boyutlarının önemi tartışılmazdır. Ancak bunun yanında diyet, fiziksel aktivite ve uyku gibi diğer faktörlerin de aynı doğrultuda kontrollü olması gerekmektedir.

Tüm bu faktörleri bir araya getirmenin yolu, dikkatli bir şekilde yemek yemeye çalışmaktır, yani, bedeninizin ne istediğinin ve ihtiyaç duyduğunun farkında olmak, kaçamak isteklerine boyun eğmekten kaçınmaktır.

Teknolojiyi yemek saatlerinde yasaklamak, bunun için iyi bir başlangıç ​​noktası olabilir.

Aynı zamanda yemek yerken küçük tabaklar kullanmasının, psikolojik olarak insanların doyumsuzluğunu azalttığı araştırmalarca ispatlanmıştır. O yüzden siz de porsiyon kontrolü yapacak olursanız öncelikli görevinizin, daha ufak tabaklar kullanmak olduğunu unutmayın.

Bir yorum yazın..