Diyet Tahıllar ve Tahılsız Diyet

Yiyebileceğiniz En Sağlıklı Tahıllar

Tahıl, son derece popüler bir yiyecek olmaktadır. Yoğun hayat tarzı yaşayan insanlar için kolay ve kullanışlı olmasına rağmen, sıklıkla şeker ve diğer sağlıksız maddelerle doldurulmaktadır. Bu makale sizin yiyebileceğiniz en sağlıklı tahılları kapsamaktadır.

Diyet Tahıllar olarak da kullanabileceğiniz 10 tahıl türünü sizler için sıraladık.

 1. Yulaf

Yulaf besleyici bir tahıl seçimi olmaktadır. Genel olarak yulaf ezmesi olarak kullanılmaktadır. Yulaf tam tahıl olduğundan, lif ve önemli besin maddelerinden zengin olmaktadır. 115 gram yulaf, 4 gr lif içermekte ve günlük manganez ihtiyacının % 68, fosfor ve selenyum ihtiyacının % 18 ve çinko ihtiyacının % 16’sını sağlamaktadır. Aynı zamanda önemli bir miktarda B vitamini, demir ve magnezyum içermektedir.

 1. Müsli

Müsli sağlıklı ve lezzetli bir ürün olmaktadır. Yulaf, fındık, yağlı tohum ve kuru meyvelerle kombine edilebilmektedir. Çiğ veya fırınlanmış olabilmektedir. Yağlar veya tatlandırıcılar eklenmektedir.

Hindistan cevizi gevreği, fındık ve kuru üzümlerden yapılan tahıl içermeyen bir versiyon yaparak müslinin karbonhidrat içeriği önemli ölçüde düşürebilmektedir.

 1. Ev Yapımı Granola

Ev yapımı granola çok sağlıklı bir tahıl seçeneği olabilmektedir. Tipik olarak yulaf ezmesi, fındık ve kurutulmuş meyveler bir araya getirilip fırında gevrekleşene kadar fırında pişirilmektedir. Çoğu granola türü oldukça iyi miktarda protein ve sağlıklı yağ içermektedir. Buna ek olarak, fosfor, magnezyum, manganez ve B vitamini gibi birçok vitamin ve mineral de sağlamaktadır. Besin içeriğine rağmen, mağazan satın alınan granola eklenmiş şekerle yüklü olmaktadır, bu nedenle evde yapmak en iyisi olmaktadır.

 1. Tarçınlı Tahıl Gevreği

Piyasada tarçınlı tahıl gevreklerinin çeşitli türleri olmaktadır. Ancak bunların çoğu, keten tohumu, kenevir tohumları, tarçın, elma suyu ve hindistancevizi yağı kullanarak yapılmaktadır. Eklenen şeker oranı yüksek olmaktadır. Bu tahılın bir porsiyonu yaklaşık 5 gram dolgu proteini sağlamakta ve karbonhidrat oranı da pek çok dükkândan alınan hububattan daha düşük olmaktadır.

 1.  Tahıl Karışımı

Düşük şeker ve yüksek besleyici değere sahip olmaktadırlar. 7 farklı tahıldan yapılmaktadır. Bütün tahıllar dâhil olmaktadır. Yulaf, buğday, çavdar, arpa, karabuğday ve tritikaleden oluşmaktadır. Bunların hepsi yüksek lif içeriğine katkıda bulunup 170 gram sunum başına 7 gram lif vermektedirler.

 1. Flizlenmiş Tahıl Gevreği

Bu filizlenmiş hububat lif ve protein açısından oldukça yüksektir ve ilave şeker içermemektedir.

  Doğal Süper Gıda Tahıllar

Buna protein ve lif açısından yüksek olan chia tohumları, karabuğday ve kenevir tohumları dâhil olmaktadır. Chia inflamasyon ve beyin sağlığına iyi gelen omega-3 yağ asitlerini içermektedir.

 1. Buğday Tahılı

Bisküvi formunda kırılıp sütle yenilebilen bir tahıl türü olmaktadır. Hiç şeker içermemektedirler.

 1. Tahıl Gevreği

Sadece basit ve doğal malzemelerden yapılmaktadırlar. Rafine şeker içermemektedirler.

 

 1. Karnabahar Yulaf Ezmesi

Yumurtaya kendi karışımını ekleyerek yapılmaktadır. Karnabahar yulaf ezmesi önemli besin bileşimleri ve antioksidan içermektedir.

 1. Fıstık Ezmeli Tahıl Gevreği

Badem unu, fıstık ezmesi, kakao tozu, hindistancevizi yağı ve birkaç başka malzemeden hamur çıkararak, küçük toplara yuvarlayarak fırında pişirerek hazırlanmaktadırlar. Ayrıca fıstık ezmesi protein, sağlıklı yağlar ve birçok vitamin ve mineral için iyi bir kaynak olmaktadır.

 1. Keten Tohumlu Chialı Tahıl

Tek yapmanız gereken keten tohumu unu, chia tohumları ve hindistancevizi yağının yanı sıra tarçın ve istenirse stevia gibi bir tatlandırıcıdan hamur yapmaktır. Hamur daha sonra karelere kesilip fırında pişirilmektedir.

Çoğu insan kahvaltıda tahıl tüketmeyi sevmektedir. Ancak genellikle işlenmiş şeker içermektedirler. Kendi tahılınızı da hazırlayabilirsiniz, bu beslenme içeriğini artırmak ve sağlıksız maddelerden kaçınmak için mükemmel bir yöntem olmaktadır.

Diyet yaparken tahılsız diyet yapmak yerine sıralamış olduğumuz tahıllara diyetinizde yer verebilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
NUMARANIZI BIRAKIN, SİZİ ARAYALIM!