DETOKS ÇAYLARI EFSANESİ

DETOKS ÇAYLARI EFSANESİ

Detoks çay üreticileri, ürünlerinin kilo vermeye yardımcı ve harika antioksidan olduğunu savunuyorlar. Ama gerçekten işe yarıyorlar mı ve kullanımları güvenli mi? Sağlıklı gıda marketine gitmeden önce, detoks çayları hakkındaki üç efsanenin ardındaki gerçeği bilmelisiniz.

 

Efsane 1: Detoks çayları, yeşil veya siyah çaydan daha sağlıklıdır.

Gerçekler: Yeşil ve siyah çayların her ikisi de Camellia sinensis adlı bir çalıdan üretilmektedir. Siyah çay için yapraklar kurumadan okside olmaktadır. Yeşil çay üretmek için çay üreticileri oksidasyon sürecini durdurmakta, böylece yapraklar rengini korumaktadır. Hem yeşil hem de siyah çaylar sağlık açısından faydalar sağlamaktadır. Ancak yeşil çay, siyah çaydan daha fazla bitki besin ve antioksidan içeriği sunmaktadır.

 

Detoks çayı ürünleri ise siyah veya yeşil çay yapraklarına ek olarak başka bileşenler içermekte ve vücudun doğal detoksifikasyon süreçlerine yardımcı olduğunu iddia etmektedir. Pek çok detoks çayının yapımcıları kilo vermek isteyenleri hedef almakta, bu nedenle detoks ürünler; diüretik (ısırgan yaprağı veya karahindiba yaprağı gibi) veya müshil (sinameki yaprağı gibi) içerikleri bulundurmaktadır. Bu durum yağ yakımını arttırmayı kolaylaştırmamakta, sadece vücut atıkları ve su ağırlığının kaybı nedeniyle geçici olarak kilo kaybına neden olmaktadır.

 

Efsane 2: Detoks çayları kilo vermenize yardımcı olabilir.

Gerçekler: Detoks çayı pazarlamacıları, kilo vermek isteyenleri hedef alır, ancak bu ürünler tipik olarak kısa vadeli, sürdürülebilir olmayan kilo kaybına yol açar. İçerdiği şey ne olursa olsun hiçbir çay kötü beslenmenin verdiği zararı ortadan kaldıramaz.

 

Efsane 3: Detoks çayları vücudunuzu temizleyebilir.

Soru: Detoks çayları gerçekten yapacaklarını iddia ettikleri şeyleri yapıyor mu? –  Toksinleri sisteminizden atıyor mu?

 

Gerçekler: Detoks çaylarının tek başına, yeşil çaydan çok toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmamaktadır. Organlarınız; böbrekleriniz, karaciğeriniz, bağırsaklarınız ve ayrıca bağışıklık sisteminiz vücudunuzun kendi doğal detoksifikasyon merkezini oluşturmaktadır. Araştırmalar; detoks çaylarının herhangi bir ek faydasını kanıtlayamamaktadır.

Detoks çayının yerine yeşil veya siyah çay içilmesi önerilmektedir. Yeşil çay tipik olarak kafein bakımından daha düşük ve antioksidanlardan daha yüksektir. Antioksidanlar; hücreleri serbest radikal hasarından koruyarak vücudunuzun normal şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bu durum; detoksifikasyondan sorumlu organları ve bağışıklık sistemini güçlendirmeyi sağlamaktadır.

 

Peki vücudunuzun doğal detoks yeteneklerini artırmanın en iyi yolları nelerdir?

 • Düzenli bağırsak hareketlerini desteklemek için bol miktarda lif tüketin. Amerikan Kalp Vakfı günde en az 25-35 gram lif tüketimini önermektedir. Bu da günde 5 porsiyon sebze ve/veya meyveye tekabül etmektedir.
 • Bol sıvı alımı çok önemlidir. Günde en az 2 litre olacak şekilde su tüketin.
 • Diyetinize her gün en az beş ila dokuz avuç meyve ve sebze, özellikle turpgillerden sebzeler (brokoli, karnabahar ve lahana gibi) ve canlı renklere sahip besinler (çilek ve yeşil yapraklı sebzeler gibi) eklemeye önem verin.
 • Düzenli egzersiz yapın. Vücut toksinleri ter yoluyla ve ayrıca idrar ve bağırsak hareketleriyle dışarı attığından dolayı egzersiz bu süreçleri hızlandıran bir aktivitedir.

 

Detoks Çayı Yan Etkileri

Bazı detoks çayları, normal çaylardan farklı olmayan zararsız çay yaprakları karışımlarıdır. Ancak bazıları sağlığınıza zarar verebilecek ek bileşenler içermektedir. Bu bileşenler şunlardır:

 • sinameki gibi güçlü otlar
 • müshiller
 • yüksek düzeyde kafein
 • ilaçlar
 • ephedra gibi yasa dışı kimyasallar

 

Detoks çaylarındaki bileşenler size enerji vermek için tasarlanmıştır. Ayrıca sizi sık sık tuvalete gönderebilirler. Bağırsaklarınızı ve mesanenizi boşaltmak, genellikle az miktarda kilo kaybına neden olabilmektedir. Ama kaybettiğiniz şey çoğunlukla sudur; toksinler değil. Bu yöntem kilo vermenin güvenli ve etkili bir yolu değildir.

 

Detoks çaylarının bir kısmı sizi “hızlandıracak” (efedra gibi) kimyasallar içerebilmektedir. Bu durum aşağıdakiler gibi tehlikeli sorunlara yol açabilir:

 • Kalp Krizi
 • Çarpıntı
 • Nöbetler
 • Depresyon

 

Elektrolit dengesizliği

Daha sık tuvalete gitmek, vücudunuzun daha az sıvı içereceği ve susuz kalabileceği anlamına gelmektedir. Dehidrasyon, kanınızdaki elektrolit seviyelerini azaltabilmektedir. Kaslarınızın çalışması için elektrolitler önemlidir. Kas spazmları ve anormal kalp ritmi, ikisi de çok ciddi sorunları tetikleyebilir.

 

İlaç Etkileşimleri

Detoks çayları, aldığınız belirli reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlarla etkileşime girebilecek şifalı bitkiler ve diğer maddeleri içerebilmektedir. Detoks çayından kaynaklanan ishal, ilacınızı emilmeden sisteminizden hızla geçirdiği için ilacınızın etkinliğini de azaltabilmektedir. Örneğin, greyfurt gibi detoks çaylarındaki diğer maddeler, aldığınız ilaçların etkilerini büyütebilir ve ciddi yan etkilere neden olabilmektedir.

 

Çok Fazla Kafein Alımı

Belirtildiği gibi, detoks çayları genellikle yüksek düzeyde kafein içermektedir. Bu durum; dehidrasyon, ishal ve diğer sindirim sorunlarının yanı sıra sinirlilik hali, huzursuzluk, baş ağrısı, anksiyete gibi olumsuz yan etkilere neden olabilir.

 

Uyku Bozukluğu

Çok fazla kafein tüketimi ciddi uyku sorunlarına neden olabilmektedir. Genel olarak, 400 miligrama kadar kafein tüketmek – dört veya beş fincan kahve – sağlıklı insanlar için güvenli kabul edilmektedir. Bununla birlikte; detoks çayları günlük önerilen miktardan çok daha fazla kafein içerebilmektedir. Bu durum, uykuya dalma ve uykuda kalma sorunlarına yol açabilmektedir.

 

 

 

Detoks Çayları Hakkındaki Önemli Gerçek

Gerçek olamayacak kadar iyi görünen çoğu şey gibi, özel detoks çay ürünleri de mucize kilo verme özelliklerine sahip değildir. Bunun yerine; doğal olarak detoksifikasyon yapan vücudunuza güvenebilirsiniz. Ancak yeşil çay; diyetinize sağlıklı bir katkı sağlar ve porsiyon kontrolü sağlarsanız siyah çay içmenin de zararı olmayacaktır. Detoks çayları hakkında doğru, bilimsel bilgiler ve sorularınız için bir diyetisyene danışmak en doğru yöntem olacaktır.

Bir yorum Yaz