Depresyon İçin Magnezyum

Magnezyum, vücuttaki en önemli minerallerden biridir.

Magnezyumun çoğunu bitkilerden alırız (badem, siyah fasulye, kaju fıstığı, kabak çekirdeği ve bitter çikolatanın tamamı iyi kaynaklardır), fakat bitkilerin magnezyum emmesini sağlayan topraktaki bakterilerdir.

Her türlü çevresel etki, magnezyumun gıdalarımızda tüketilmesine neden olabilir. Gıda işleme, antasitler, diüretikler, kafein ve alkol de magnezyum emilimini azaltabilir.

Bu nedenlerden dolayı, modern insan daha fazla magnezyuma ihtiyaç duymaya meyillidir ve birçok insanı kronik olarak tükenmişlikten kurtulmuştur.

Kan seviyeleri oldukça sabit kalır, çünkü magnezyumun olmadığı dar bir aralıkta kalp atmayı durdurabili. Her yoğun bakım doktoru her gün hastalardaki magnezyum düzeylerini kontrol eder ve yoğun stres altındaki kritik bir hastanın ihtiyaç duyduğu magnezyum seviyelerini tekrarlar.

Artan stres, magnezyum kaybını arttırır (açıklandığı gibi) ve çevre onu kolayca değiştiremez. Magnezyum, stres tepkisinin, iyileşmenin ve onarımın hemen hemen her kısmının bir parçası olarak beyin için bu kadar önemli bir mineral olduğundan, magnezyumun beyin fonksiyonu ve stresle ilişkili kronik depresyon gibi yaygın rahatsızlıklarla ilişkisi açıkça bellidir. Küçük çalışmaların fibromiyalji,majör depresyon ve tip II diyabet olan kişiler için yararlı olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte, yapılan çalışmaların çoğu, kuşkusuz, korkunçtur.

Çoğu çalışmadaki en büyük kusur, yetersiz miktarda magnezyum oksit kullanılmasıdır. Yüzeysel bakıldığında, magnezyum oksit yaklaşık% 60 elemental magnezyumdur ve bu oldukça iyi görünmektedir. Ancak, çok dengeli bir bileşiktir, bu nedenle çoğu zaman ana bileşiklere ayrılmaz ve size ihtiyacınız olan serbest magnezyumu verir.

Bu nedenle, 250mg’lik bir tabletin dışında, sadece 6mg’yi emebilirsiniz. Magnezyum malat sadece% 6,5 magnezyumdur, ancak hemen hemen hepsinin emilmesi mümkündür. Magnezyum sitrat da yüksek oranda emilebilir ve biyoyararlılığı %16’dır. Bununla birlikte, ishale neden olma olasılığı diğer formülasyonlardan daha yüksektir. Araştırmacılar,depresyon ve magnezyumla ilgili son ve çok gelişmiş bir klinik deneme için magnezyum klorür kullanmaya karar verdi.

Kusurların ilki: Göz kamaştırıcı değildi. İnsanlar magnezyum alıp almadıklarını biliyordu. Ancak, araştırmacılar kontrol olarak bir çapraz tasarım kullandılar. Çalışmanın ilk haftalarında, hastaların yarısı magnezyum klorür (% 12 elemental magnezyum ve oldukça fazla% 100 biyoyararlanım) aldı ve daha sonra çalışmanın ikinci aşamasında, yarısının magnezyumu kesildi, diğer yarısı ise ek aldı. Çalışma çok büyük değildi, ancak bu 126 depresif katılımcıyla da küçük değildi.Depresyonu ölçmek için kullanılan ölçek ortalama skor (orta dereceli bir depresyona karşılık gelen) 10’un üzerindeydi. Bazı hastalar ilaç kullanımındaydı, bazıları tedavide, bazıları da değildi, ama ana anahtar, depresyon için diğer tedavilerin çalışma sırasında değişmediğidir… magnezyum klorür eklenmiştir.

Katılımcılara, 6 hafta boyunca, haftada bir (gecikme süresi 7 haftaya kadar), haftada bir 2000 mg (248 mg elemental magnezyum) verildi.Klinik olarak önemli bir değişiklik; deneme depresyon ortalamaları 6 puan düştü, bu da orta dereceli depresyondan hafif ya da minimal depresyona dönüştü.Kaygı skorları da gelişme gösterdi. Katılımcılar magnezyum deneyi sırasında kas krampları, ağrı ve ağrı, kabızlık ve baş ağrılarının azaldığını bildirmişlerdir (bunların hepsi magnezyum takviyesi ile iyileşme ve magnezyumu boşaltma belirtileridir).Deneme sonrasında magnezyuma devam edecekleri sorulduğunda 60’ın üzerinde evet cevabı alındı.

Magnezyum takviyesinin olumlu etkisi, eki durdurmanın 2 hafta içerisinde, nispeten hızlı bir aralık gösterdi.

Önemli notlar:

Magnezyum ve depresyon arasındaki ilişki iyi belgelenmiş olmasına rağmen, mekanizma bilinmemektedir. Bununla birlikte, magnezyum metabolizmasına dahil olan birçok yol, enzim, hormon ve nörotransmitter vardır. Kalsiyumun nörona akışını düzenleyen N-metil-D-aspartat kanalın bir kalsiyum antagonisti ve voltaj bağımlı blokeridir. Düşük magnezyum durumlarında yüksek seviyelerde kalsiyum ve glutamat sinaptik fonksiyonu kısıtlamaları kaldırarak depresyona neden olabilir. Depresyon ve magnezyum da sistemik inflamasyon ile ilişkilidir. SSRI (seçici serotonin geri alım inhibitörü) alan katılımcıların antidepresanların etkisini artırmada magnezyumun olası rolünü daha da olumlu yönde etkiledikleri bulunmuştur.

Bu çalışmadaki magnezyum miktarı, önerilen ana magnezyum günlük miktarının altındaydı ve normal böbrekleriniz olduğu sürece, çok fazlasını almak zordur (ishal aşırı kullanımı sınırlama eğilimindedir). Depresyon ve kabızlık ya da baş ağrıları ya da huzursuz bacaklar ya da fibromiyalji için, magnezyum en azından birkaç hafta boyunca denenmelidir. Eklemeyi tercih etmeyenleri fındık, tohum ve bitter çikolata (lezzetli ve sağlıklı bir reçete) teşvik edilebilir.

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Emre UzunTugba Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Tugba
Ziyaretçi
Tugba

Gecen seneye kadar yani yasadiigm travmaya kadar hergun kosan egzersiz yapan sadece organic yicekler yiyen hindistan cevzini bile bir insandim. Simdi eger 30 dk tempolu yurursem asiri yorgun hissediyorum sanki tukenmis gb ve buda benim panik atagimi tetikliyor, dizlerim agriyor, kemiklerim, arada birazcik soguk alirsam bobreklerim agriyor, doktora gidemiyorum kan testi yaptirmak istiyorum. Sebebi bobreklerim olabilirmi? Yani boyle kronik bir yorgunluk eger egzersiz yaparsam. Cok seviyorum hareket etmeyi ama cok hizli yoruluyorum moralimi cok bozuyor bu durum. Bana onerebileceginiz herhangi birsey varmi?

NUMARANIZI BIRAKIN, SİZİ ARAYALIM!