COVID 19: Vücut Ağırlığı Yönetimi, Kilo Verme İpuçları, Bakış Açınız İçin 5 Öneri

Covi̇d Süreci̇nde Vücut Ağırlığı Yöneti̇mi̇

Pandemi sürecinden vücut ağırlığınızın artışı hakkında korkularınız varsa yalnız değilsiniz. Bununla pandemi sürecinde pek çok insan mücadele etmektedir. Karantinada kilo alımını arttıran sebepler;

 • Artan stres ve stres hormonu olan kortizolun artışı
 • Depresyon ve anksiyete gibi ruhsal bozukluklar
 • Fiziksel aktivitenin azalması şeklinde özetlenebilir.

 

Karanti̇nada Ki̇lo Vermek İçi̇n İpuçları

 

 • Susuz Kalmayın

Öğünlerden önce 1 su bardağı su tüketmek tokluk hissini arttırarak alınan enerji miktarını azalmasına neden olmaktadır. Su yerine; vitaminli sular, spor içecekleri, çay ve kahve gibi sıvılar kullanmak enerji miktarı artışına veya sıvı kaybına neden olarak kilo alımına neden olmaktadır. Bu yüzden sıvı ihtiyacını mümkünse sudan karşılamanız önemlidir.

 

 • Fi̇zi̇ksel Akti̇vi̇teni̇zi̇ Arttırın

Spor salonlarının kapalı oluşu ve adım sayılarımızın azalması nedeniyle fiziksel aktivitelerimiz düşse de egzersiz için tek yöntem bunlar değildir. Alternatif olarak yaşanılan evin yakınlarında yürüyüş, yoga, pilates ve zumba gibi aktiviteler de bu durumu telafi edebilir. Video destekli bir şekilde hareketlerin tekrarlanması sonucu hafif egzersizler de yapılabilmektedir.

 

 • Sağlıklı Yi̇yecekleri̇ Stoklayın

Buzdolabı alışverişlerinizde sebze ve meyve gibi besinleri tercih ettiğinizde sağlıklı beslenmek çok daha kolay hal almaktadır. Bunların yanında paketli ürünlerin içeriğini okuyarak dikkatli alışveriş yapmak işinizi kolaylaştıracaktır.

 

 • Yemekleri̇ni̇zi̇ Evi̇ni̇zde Pi̇şi̇ri̇n

Evde yemek yapmak tabağınıza giren besinlerin denetimini kolaylaştırdığı için kendi yemeklerinizi kendiniz pişiriniz. Zaman zaman sevdiğiniz restoranlardan sipariş verseniz de büyük oranda yemeklerinizi evde pişirmeniz kilo almamanıza yardımcı olacaktır.

 

 • Ruti̇nler Edi̇ni̇n

Evde uzun süre vakit geçirildiği zaman günlük rutin düzenden kopmalar meydana gelebilmektedir. Kendinize program oluşturup bunlara bağlı kalmak normallik duygusunun pekişmesine neden olacaktır. Normal hayattaki gibi uyku saatleri, ev içinde gün içinde ev kıyafetleriyle dolaşmama örnek verilebilir. 

 

Bu Sürece Bakış Açınız İçi̇n 5 Öneri̇

 

Diyete Bakış Açınızı Doğru Şekillendirin

“Diyet yapıyorum” psikolojisiyle bazı kişilerde yeme bozukluğu, beslenme yetersizlikleri, dehidratasyon ve kas kaybı gibi durumlar teşhis edilmiştir. Diyet sürecini takıntılı ve kendinize eziyet ettiğiniz bir dönem olarak görmeyiniz. 

 

Sık Diyet Yapmayın

Sık diyet yapmak uzun vadede kilo alımıyla ilişkili olduğu görülmüştür. Bir diyet sürecinde başarısız olunduğunda biraz ara verilip sonrasında devam etmek, daha iyi bir tercih olacaktır.

 

Yo-yo Sendromu Yaşamayın

Kilo alıp-vermek döngü şeklinde olduğu zaman sadece psikolojik olarak yıpranmanın yanında hastalıklara olan meyil de artmaktadır. Bu hastalıklar şu şekilde;

 • Hipertansiyon,
 • Kronik iltihap,
 • Kötüye giden kardiyovasküler hastalıklar,
 • Erken ölüm olduğu bildirilmiştir.

 

Vücut Ağırlığına Odaklanmazsanız Sağlıklı Yaşamı Sürdürme İhtimaliniz Artar

Vücut ağırlığına odaklanmak, sürekli düşünmek daha fazla kilo artışına neden olduğu bildirilmiştir. İnsanları kilo verme sürecine zorlamak veya utandırmanın azalmasının vücut ağırlığı kaybını kolaylaştırdığı sonucu çıkarılmıştır. Suçluluk psikolojisi ile kilo vermeye çalışmak bu sürecin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olmaktadır.

 

Beden İmajınızla İlgili Olan Sıkıntılarınız Bir Beslenme Probleminden Çok Psikolojik Problemdir

Her şeyden önce insan bedenini beğenmeli ve aynaya baktığında kendisini olduğu gibi görebilmelidir. Bu durumun oldukça ince bir sınırı vardır. Beden imajınız; ne çok kilolu bir bireyken bunu problem olarak görmeme, ne de olduğundan kilolu görme şeklinde olmamalıdır. Bireyler kendilerini olduğu gibi görüp beden imajını ona göre şekillendirmelidir. Bu konuda sıkıntı ya da porblem yaşanıyorsa bir psikologdan destek almak farkındalığınızı arttırmaya yardımcı olacaktır. 

Bir yorum Yaz