Çocuklarda Boy Uzamasını Hızlandırıcı Diyet Önerileri

Sağlıklı beslenme alışkanlıkları küçük yaşlardan çocuklara kazandırılmalıdır. Küçük yaşta sağlıklı beslenmeyi bir rutin haline getirmeyen çocuklarda ileri yaşlarda da sağlıksız beslenme durumunun devam ettiği gözlemlenmiştir. Çocukluk çağındaki beslenme düzeninin dengesiz olması boy uzamasını kısıtlarken, obezite, diyabet, hipertansiyon gibi yetişkinlikte görülen birçok kronik hastalığın temelini oluşturur.

Özellikle çocuklar büyüme çağındayken enerji ihtiyaçları artar ve bu ihtiyacı doğru besinlerden karşılamak büyüme ve gelişme için son derece önemlidir. Böylece tercih edilen besinler çocukların boy uzamasını da doğrudan etkiler. Boy uzunluğu aynı zamanda genetik unsurlar ile değerlendirilmelidir. Genetik etkenlerin dışında beslenme ve spor boy uzamasında oldukça etkilidir. Aynı zamanda hipofiz bezi tarafından salgılanan büyüme hormonu da tüm bu etkenlerden biridir. O halde büyüme hormonunun da fonksiyonunu düzgün şekilde yerine getirmesini sağlayacak şekilde beslenilmelidir. Peki, tüm bunlar değerlendirilerek boy uzatan besinler nelerdir?

 

Süt Grubu Besinler

Uzun boylu olmak için öncelikle sağlıklı kemik yapısına sahip olmak gerekir. Sağlıklı bir kemik yapısı için özellikle kalsiyum ve fosfordan zengin besinler tüketilmelidir. Süt, içerdiği kalsiyum sayesinde kemiklerin büyümesi ve güçlenmesinde çok etkili olduğu gibi, boy uzamasına da yardımcı olur. Çocuklar günde 2-3 bardak süt içmelidir. Gece yatmadan önce içilen 1 bardak süt büyüme hormonunun salgılanmasına destek verir.

 

Peynir

Peynir de aynı süt gibi kalsiyum açısından zengindir. Aynı zamanda içeriğinde bolca D vitamini de bulunur. Çocuklar için önemli protein kaynaklarındandır. Eğer çocuklar bazen tüketmekte zorlanıyor ya da istemiyorsa yoğurt ile meyveleri, süt ile balı karıştırarak ya da peynirli börek ve poğaçalar ile sevebileceği hale getirebilirsiniz.

 

Yumurta

Yumurta %100 protein olan anne sütünden sonraki ilk besindir. Bu yüzden çocuklar için oldukça önemlidir. Çok kaliteli bir protein kaynağıdır. Bununla birlikte A, D, E, B vitaminleri ve demir içermektedir.

 

Et, Tavuk ve Balık

Tavuk eti ve balık en güçlü proteinler arasındadır ve boy uzatan bir besin kaynaklarıdır. Proteinin vücuttaki görevi doku ve kas oluşturmak, kemiklerin uzamasına yardımcı olmaktır.

 

Muz

Bilindiği üzere muz en iyi potasyum kaynaklarındandır. Potasyum kemik hücresi yoğunluğunu arttırır ve genel vücut sağlığı üzerinde oldukça etkilidir. Kabızlık problemi olan çocuklarda ise bu dönemlerde kullanılmamalıdır.

 

Kuruyemişler

Badem, ceviz ve fındık gibi kuruyemişler büyük oranda magnezyum, çinko ve değerli yağ asitleri içerirler. Özellikle badem, büyüme hormonu salgılanmasını arttırır ve bu sayede boy uzaması üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Süt ya da meyveler ile birlikte tüketildiğinde çocuklar için iyi bir ara öğün tercihi olabilir.

 

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzelerin birçoğu yüksek oranda D vitamini içerir. Aynı zamanda güneşten de alınan bu vitamin kemik gelişimi ve boy uzaması için önemlidir. Sadece güneşten alınması yeterli değildir bu yüzden yeşil yapraklı sebzeler çocukluk çağında mutlaka tüketilmelidir.

 

Susam

Şaşırtıcıdır ki susam yüksek oranda kalsiyum içerir. Fakat aynı zamanda da yağ içeriği çok yüksek bir besindir. Bu yüzden çocuklarda ve yetişkinlerde tüketiminde dikkatli olunmalıdır. Bazı günler ekmek yerine simit tercih edilebilir ya da evde yapılmış sağlıklı kek ve böreklerin üzerine bir miktar serperek tüketimini sağlayabilirsiniz.

 

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi yine yüksek oranda protein içerir böylece kas kütlesini arttırmaya ve boy uzamasına yardımcı olur. Aynı zamanda iyi bir lif kaynağıdır ve bağırsak sağlığı için de oldukça faydalıdır. Yulaf ezmesi kahvaltıda ve ara öğünlerde süt ya da yoğurt ile tüketilebilir. Eğer bu şekilde tüketmek çocuklar için lezzetsiz gelirse yulaf ezmesi ile kurabiye, kek ya da ekmek yapılarak tüketmeleri sağlanabilir.

Write a comment