CLA nedir? Sporda Kullanımı Şart mıdır?

CLA tablet,kapsül halinde zayıflama ve bağışıklığı arttırma gibi amaçlarla günümüzde kullanımı yaygın olan bir çeşit besin takviyesidir.

CLA ‘nın bileşimi konjuge linoleik asit olan çoklu doymamış yağ asitlerinden Omega 6 yağ asidinin bir izomeridir. Omega 6 yağ asidinin başlıca kaynakları dana,sığır eti ve süt ürünleridir.

Deney hayvanları üzerinde yapılan araştırmalara göre CLA nın kanseri önlediği, bağışık sistemini güçlendirmede etkili olduğu , damar sertliği gibi problemleri engellediği, yağ deposunun azalmasına yardımcı olup kas kütlesini arttırmada etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Fakat CLA takviyesinin insan üzerindeki etkisine bakıldığında obez bireylerde CLA alımı üç ay sonunda vücut yağ kütlesinde %3 lük bir azalmaya sebep olduğu gözlemlenmiştir. Başka bir araştırmaya göre CLA kapsülü alan bireylerde HDL kolesterolün azaldığı, trigliserid oranının arttığı görülmüştür.

CLA ayrıca tip2 diyabetli bireylerde istenmeyen sonuç olan  insülin direncini arttırmada etkili olmuştur. Kan yağlarında ve insülin direncindeki bu artış bireyde kalp hastalıkları ve diyabet riskini arttırdığı belirtilmiştir.

Sonuç olarak CLA nın hayvan deneylerinde olumlu sonuç verdiği, insan vücudunda çeşitli kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini arttırmakta  ve diyabete olumsuz yönde etki edebilmektedir.

Write a comment