Civanperçemi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Civanperçemi, potansiyel sağlık yararları için binlerce yıldır kullanılan bir bitkidir. Araştırmalar, bu bitkinin bir bitki çayı, özü veya uçucu yağ olarak çeşitli faydaları olabileceğini göstermektedir. 

 

  • Yara iyileşmesini hızlandırabilir.

Çalışmalar civanperçemi yaprağı özü ve merhemin yara iyileşmesini hızlandırabileceği saptanmıştır. Ancak civanperçemi çayının kendisi için ek çalışmalara ihtiyaç vardır.

 

  • Sindirim sorunlarını hafifletebilir.

Civanperçemi, mide ağrısı, ishal, şişkinlik ve kabızlık gibi semptomları olan ülserler ve irritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi sindirim sorunlarını tedavi etmek için uzun süredir kullanılmaktadır. Tükürük ve mide asidi üretimini arttırarak sindirime yardımcı olur. Aslında bu bitki, sindirim şikâyetlerini hafiflettiği bilinen bitki bileşikleri olan birkaç flavonoid ve alkaloid içerir. Bazı hayvan çalışmaları civanperçemi çayının ülserler ve IBS semptomlarıyla mücadele gibi çeşitli sindirim faydaları sağlayabileceğini göstermektedir.

 

  • Depresyon ve anksiyete belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir

Civanperçemi çayındaki flavonoidler ve alkaloidler, depresyon ve anksiyete semptomlarını hafifletebilir. Ayrıca civanperçemi adet döngüsünü düzenler, fazla kanamayı azaltır.

 

  • Beyin sağlığına yardımcı olabilir.

Civanperçemi, multiple skleroz, Alzheimer, Parkinson ve ensefalomiyelit gibi bazı beyin bozukluklarının semptomlarını azaltarak yardımcı olduğu gösterilmiştir. Yakın zamanda yapılan bir hayvan araştırması, civanperçemi özütünün ensefalomiyelitin şiddetini azalttığını, ayrıca beyin iltihabını, omurilik ve bunun neden olduğu beyin hasarını azalttığını belirtmiştir.

 

  • Enflamasyonla savaşabilir.

Enflamasyon doğal bir bedensel yanıt iken, kronik inflamasyon hücre, doku ve organ hasarına yol açabilir. Civanperçemi cilt ve karaciğer iltihabını azaltarak cilt enfeksiyonlarını, cilt yaşlanma belirtilerini ve karaciğer hastalığını tedavi etmeye yardımcı olabilir.

 

Civanperçemi tüketirken alınması gereken önlemler ve dikkat edilmesi gerekenler:

  • Civanperçemi çoğu kişi için muhtemelen güvenli olsa da, bazı insanlar dikkatli olarak kullanması gerekmektedir.
  • Hamile veya emziren kadınlar, düşükleri tetikleyebileceği ve adet döngüsünü etkileyebileceği için civanperçemi tüketmemelidir.
  • Ayrıca kanama bozukluğu olan veya kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler civanperçemi kullanmaktan kaçınmalıdır çünkü kanama riskini artırma olasılığı vardır.
  • Civanperçemi bitkisi daha yüksek kanama riski nedeniyle ameliyattan önce ve sonra 2 hafta tüketilmemelidir.
  • Civanperçemi, Yakup otuna ve diğer ilgili bitkilere alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir.

 

Diyetinize nasıl eklenir?

Civanperçemi, tozlar, merhemler, tentürler, özler ve kurutulmuş yapraklar ve çiçekler dahil olmak üzere çeşitli şekillerde karşımıza gelir. Yapraklar ve çiçekler 1-2 çay kaşığı yaklaşık 5-10 gram kaynar suda 5-10 dakika demlenerek çaya dönüştürülebilir. Kurutulmuş otları ve hazır çay poşetlerini ise çeşitli sağlık mağazalarından satın alabilirsiniz Ayrıca civanperçemi pudrası, su ve meyve suyuna ekleyebilir ve esansiyel yağlarını banyolarda, losyonlarda veya difüzörlerde kullanabilirsiniz. Civanperçemi çayı veya diğer ürünler için dozaj yönergeleri oluşturmak için yeterli bir bilgi bulunmadığını unutmayın. Bu nedenle, bu bitkiyi kullanmadan önce her zaman ürün etiketlerine bakmalı ve bir sağlık uzmanına danışmalısınız.

Civanperçemi, mide asidini ve kan basıncını düşürücü ilaçlarla ve teskin edicilerle etkileşime girdiğinden, bu tür ilaçları alanların kullanmaları uygun olmayabilir. Güneşe hassasiyeti arttırdığından dışarı çıkılacağında kullanılmaması uygundur. İki aydan fazla süreyle kullanılması önerilmemektedir.

 

Write a comment