Cilt Sarkmasının Gündemindeki 7 Yiyecek

Boynunuzdaki cilt tıpkı her şey gibi yerçekimine köle olmaktadır. Telefonu daha yüksek tutmanın yanı sıra birkaç şey yaparak, prematüre sallantı asgari seviyede tutulabilmektedir:

Kolajen ve elastin, cildinizin sağlamlığını ve elastikiyetini veren ögeler olmaktadır. Bu bağ dokusu olmadan cildiniz sarkmaya ve kırışmaya başlamaktadır. Burada, çenenizi tutmanıza ve yaklaşmakta olan deri sarkmasıyla savaşmanıza yardımcı olacak 7 yiyecek var olmaktadır.

 

  1. Zeytin Yağı

Ultraviyole ışınları, kollajenin bir numaralı yok edicisi olmaktadır. Deri sarkması, lekeli pigmentasyon ve kırışmalar dahil olmak üzere fotodamage, esas olarak hücresel seviyede kollajen lifleri parçalayan serbest radikallerin üretilmesinden kaynaklanmaktadır. 1.264 kadın ve 1.655 erkek üzerinde yapılan bir Fransız araştırmasında, zeytinyağındaki tekli doymamış yağ asidinin şiddetli fotosemeye karşı koruyucu olduğu sonucuna varılmaktadır. Bu çalışma, diyetteki zeytinyağının cildin UV radyasyonunun neden olduğu hasara direnç yeteneğini arttırdığını bulmaktadır.

 

  1. Kırmızı Dolmalık Biber

Salatalarınızı aydınlatabilir ve cildinizin bir defada buruşuklaşmasını önleyebilirsiniz. Papaya, brokoli ve brüksel lahanası ile birlikte kırmızı biberin, kollajen oluşumuna yardımcı C vitamini içeriği yüksek olmaktadır. C vitamini ayrıca cilt yenileme sürecinde, yara onarımında yardımcı olmaktadır. American Journal of Clinical Nutrition’da yapılan son bir araştırmada, günlük C vitamininin her 1 mg’lık artışı için kırışıklık riskini % 11 azalttığı sonucuna varılmaktadır.

 

 

  1. Keten Tohumu Yağı

Linoleik asit, yenmesinin ardından eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) gibi diğer yağ asitlerine dönüştürülen esansiyel bir yağ asidi olmaktadır. Yukarıda bahsettiğim aynı American Journal of Clinical Nutrition çalışması, bir gün içinde aldığınız 1 gram linoleik asidin % 25 oranında cilt kuruluğunu azalttığını ve % 22 oranında cildin incelmesini azalttığını göstermektedir. En iyi linoleik asit kaynaklarının bazıları keten tohumu yağı, üzüm çekirdeği yağı ve kenevir yağı olmaktadır. Faydalarından yararlanmak için günlük diyete eklenmesi gerekmektedir. Keten tohumu yağı gezegendeki en sağlıklı besinlerden biri olmaktadır.

 

  1. Havuç

Bazı bitkilerde sarı, turuncu ve kırmızı pigmentlerin oluşturduğu güçlü bitki bileşikleri olan karotenoidler olmaktadır. Bu sera gazı bileşikleri, cildi serbest radikal hasardan koruyarak hücre hasarını ve erken cilt yaşlanmasını önlemektedir. Karotenoid içeren diğer gıdalar arasında kabak, domates, tatlı patates, tatlı kırmızı biber, karpuz ve hardal yeşillikleri sayılabilmektedir.

 

  1. Somon

Omega-3 yağ asitlerinin depresyon, kalp hastalığı ve kansere ait her şeyde yardımcı olabilecek güçlü bileşikler olduğu bilinmektedir. Omega-3 akneye neden olan iltihaplanmayı azaltabilir, sedef hastalığı gibi iltihaplı cilt hastalıklarının tedavisinde yardımcı olabilirler ve UV ile indüklenen iltihaplanmanın neden olduğu kırışıklıkların derinliğini azaltabilmektedirler. Ancak vahşi somon olup çiftlikte yetişen somon olmaması gerekmektedir.

 

  1. Ay Çekirdeği

Yüksek E vitamini içeren ayçekirdeği güçlü antioksidan etkilere sahiptir ve cildinizi serbest radikal hasarına karşı koruyabilmektedir. Ozon (yaygın bir hava kirleticisi) ve sigara dumanı, cildimizi serbest radikallerle boğarak harabete yol açabilmektedir. Bu kirletici maddeler vücudumuzdaki E vitamini seviyesini de düşürmektedir. E vitamini içeriği yüksek gıdalar yemek cilt pürüzlülüğünü azaltabilir ve kırışıklık derinliğini küçültebilmektedir.

 

  1. Aleovera

Çalışmalar, günlük aloeveranın diyetle alımının kolajen üretiminde iki kat artış sağlayabileceğini göstermektedir. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, kırışıklık derinliğinin azalması ve daha sıkı cilt etkisi ile birlikte aloevera tüketenlerin vücut yağlarının azaltıldığını göstermektedir.

 

Bir yorum Yaz