Nasıl İletişime Geçmek İstersiniz?

Cildiniz Nasıl Temiz Olmalıdır ?

Cildiniz nasıl temiz olmalı?

Antimikrobiyal cilt temizleyicilerin raflardan kaldırıldığını fark etmiş olabilirsiniz. Eylül 2016’da, FDA, triklosan, triklokarban veya diğer 17 antimikrobiyal ajanları içeren reçetesiz antiseptik sabun ve yıkama ürünlerinin bundan böyle pazarlanmayacağı kararına vardı çünkü üreticileri, ürün içeriklerinin enfeksiyonların bulaşmasını önlemede hem güvenli hem de etkili olduğunu kanıtlayamamışlardır. Buna ek olarak, antimikrobiyalllerin yaygın kullanılmasının antibiyotiğe dirençli bakterilerin çoğalmasına sebep olduğu düşünülmektedir. Tamamıyla hayatı tehdit eden ve tedavisi zor enfeksiyonlara neden olabilen Metisilin dirençli Staphylococcus aureus gibi.

Ayrıca amacı tam tersi bazı yeni spreyler, kremler ve losyonları fark etmiş olabilirsiniz. Probiyotikler olarak adlandırılan bu ürünler, cildinizden mikropları yok etmek yerine bazı faydalı cilt bakterilerinin gelişmesine yardımcı olan ürünlerdir.

Teoride, probiyotik cilt ürünleri mantıklıdır, der Dr. Suzanne Olbricht, Harvard’a bağlı olan Beth Israil Deaconess Tıp Merkezi’nde dermatoloji amiri. Ortakçıl yaşayan mikroplarımızın – cildimizde doğuştan kolonize olan bakteri, virüs ve mantar popülasyonları – sağlığımızı nasıl iyileştirdiğini gösteren, gelişen bir araştırma heyetine değinmektedir. “ ‘Bakterilerimize karşı bizi’ düşünmeyi bırakmanın ve ‘bize pozitif bakterilerimizi’ düşünmeye başlamanın vaktidir” demektedir.

Probiyotikler neden potansiyel sahibi?

Hekimler, sadece bağırsak rahatsızlıklarını tedavi etmek için sağlıklı insanlardan dışkı kaynaklı bakterileri kullanmaktadır, dermatologlar, kronik cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için sağlıklı ciltli insanlardan cilt bakterileri kullanabilmektedirler. Bu durumda, faydalı bakteri suşları daha hızlı çoğalır ve hastalıklara neden olan suşlar için daha az yer bırakılır. Probiyotiklerin kuru ve hassas cilt tedavisinde akne tedavisi kadar kullanışlı olabileceğini gösteren birkaç küçük çalışma bulunmaktadır.

Onları denemeli misin?

Her ne kadar probiyotik cilt ürünleri çevrimiçi ve mağazalarda hâlihazırda varolsa da, birçok soru arta kalmaktadır. Herhangi bir ürün belirli bir rahatsızlığı tedavi etmek için bakterilerin doğru bileşimine sahip mi? Güvenli mi? Etkili mi? Üreticilerin cevapları vermek için randomize kontrollü klinik denemeler yapmaya ihtiyaçları vardır. Hiçbiri bugüne kadar bunu yapmamışlardır.

 

“Biz henüz bunu anlayabilme dilimindeyiz. Günün birinde – belki 5 ya da 10 yıl içinde – cildimizi korumak için yararlı bakteriler kullanabilir ve ellerimizi yıkayabiliriz” demektedir Dr. Olbricht. Şimdilik normal ciltli insanların çoğu için düz eski sabun halen en iyi seçenektir.

Bir yorum yazın..