Cilde İyi Gelen 12 Besin

Cilde İyi Gelen 12 Besin

Beslenme sağlığın temelidir. Sağlıksız beslenme; metabolizmaya hasar verebilir, vücut ağırlığının artmasına, kalp ve karaciğer gibi organların hasar görmesine neden olabilir. Ne tüketmek; organlarınıza ve cildinize iyi gelebilir? Diyetin vücudu nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi edinildiğinde yediğinizin cildinizin sağlığını ve yaşlanmasını önemli derecede etkileyebileceği giderek daha fazla anlaşılır hale geliyor. Makale cildinize iyi gelecek 12 besinden bahsetmektedir.

 

  • Yağlı Balıklar:

Ringa, orkinos ve somon gibi yağlı balıklar sağlıklı ciltler için mükemmel besinlerdir. Cilt sağlığının korunması için önemli olan omega-3 yağ asitlerinin zengin kaynaklarıdır.
Esansiyel yağ asitleri cildi yoğun, esnek ve nemli tutmak için gereklidir. Hatta omega-3 eksikliği cildin kurumasına neden olur. Balıklarda bulunan omega-3 yağ asitleri, kızarıklık ve sivilcenin neden olabileceği iltihaplanmayı azaltır ve cildinizi güneşin zararlı UV ışınlarına karşı daha az duyarlı hale getirir. Bazı çalışmalar, balık yağı takviyelerinin sedef hastalığı ve lupus gibi cildi etkileyen inflamatuar ve otoimmün koşullarla mücadelede yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur. Yağlı balıklar cilt için en önemli antioksidanlardan biri olan E vitamini kaynağıdır.
Cildi serbest radikaller ve enflamasyondan hasar görmesine karşı korumak için E vitamini almak gereklidir.  mAyrıca, cildin sağlamlığını ve bütünlüğünü koruyan yapısal proteinleri yapmak için gerekli olan iyi kaliteli proteinin kaynağıdırlar. Son olarak, balıklar, enflamasyonun düzenlenmesi, yeni cilt hücrelerinin üretimi ve genel cilt sağlığı için önemli bir mineral olan çinko kaynağıdırlar. Çinko eksikliği; ciltte yanma, cilt lezyonları ve yaraların geç iyileşmesine yol açabilir.

 

  • Avokado :

 Avokado yüksek oranda sağlıklı yağlar içerir. Bu yağlar cilt sağlığı da dahil olmak üzere vücuttaki pek çok fonksiyona fayda sağlar, yeterince yararlanılması da cildi esnek ve nemli tutmak için önemlidir. 700’den fazla kadına yönelik yapılan bir araştırmada, yüksek miktarda tüketilen yağlardan özellikle avokadolarda bulunan sağlıklı yağların; daha yumuşak, cildin daha esnek olmasını sağlamıştır. Ayrıca bazı çalışmalar avokadoların cildi güneş ışınlarının hasarına karşı koruyabilecek bileşikler içerdiğini de gösteriyor. Avokado; aynı zamanda, cildi oksidatif hasardan korumaya yardımcı olan ve önemli bir antioksidan olan iyi bir E vitamini kaynağıdır.  E vitamini, çoğu Amerikalı’nın yeterince alamadığı bir vitamindir. E vitamini C vitamini ile kombine edildiğinde daha da etkili olduğu görülmüştür. C vitamini de sağlıklı bir cilt için önemlidir. Cildin güçlü ve sağlıklı olmasını sağlayan, ana yapısal protein olan kollajen oluşumu için cildin ihtiyacı vardır. Günümüzde C vitamini eksikliği nadir görülmektedir. Fakat eksikliğinde görülebilecek yaygın semptomlar kuru, pullu bir cilt ve morluklar olabilir. C vitamini aynı zamanda cildi güneşten ve çevreye bağlı oksidatif hasarlardan koruyan, yaşlanma belirtilerini erteleyen bir antioksidandır. 1 porsiyon 100 gramdır (yaklaşık 1/2 avokado), E vitamini için RDA’nınn% 10’unu ve C vitamini için RDA’nın% 17’sini sağlar.

 

  • Ceviz:

 Cevizleri, sağlıklı ciltler için mükemmel bir besin maddesi haline getiren birçok özelliği vardır. Vücudun yapamayacağı yağlar olan esansiyel yağ asitleri için iyi bir kaynaktırlar.
Aslında, hem omega-3 hem de omega-6 yağ asitleri içeriği diğer yağlı tohumlardan daha zengindir. Yüksek oranda omega-6 yağları içeren diyetler, sedef hastalığı gibi deri iltihaplarını da içeren iltihaplanmaları artırır.  Öte yandan Omega-3 yağları ciltte dahil olmak üzere vücudun iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olur. Batı diyetinde omega-6 yağ asitleri bol bulunurken, omega-3 yağ asitleri kaynakları daha azdır.  Ceviz, bu yağ asitlerini iyi bir oranda içerir ve bu nedenle, çok fazla omega-6 alımına karşı oluşan iltihap etkisine karşı savaşırlar. Dahası, ceviz cildin düzgün çalışması ve sağlıklı kalması için gereken diğer besin maddelerini de içerir.  1 ons (28) gram cildin düzenli olarak koruyucu fonksiyonunu yerine getirmesinin yanında yaraların iyileşmesi, bakteri ve iltihapla savaşması için gereken çinkodan RDA’nın %6’sını içerir. Ceviz aynı zamanda az miktarda antioksidan kaynakları olan E vitamini, C vitamini ve Selenyum içerir. Ek olarak ons başına 4-5 gram da protein bulundurur.

 

4-      Ay Çekirdeği: 

Genel olarak, kuruyemişler ve tohumlar sağlıklı ciltler için önemli besin öğeleridir.  Ayçiçeği tohumları buna mükemmel bir örnektir.Ay çekirdeğinin 28 gramı; antioksidant selenyumun RDA  %32’sini, çinkonun RDA %10’unu ve 5.4 gram protein içerir Bu miktar ayrıca E vitamini için RDA’nın% 37’sini içerir; bu önemli vitamini ve antioksidanı yeterince almanızı sağlamanın mükemmel bir yoludur.  Ek olarak ay çekirdekleri cildin yoğun, esnek ve nemli kalabilmesi için gereken harika bir linoleik asit; fındıkta, çekirdek ve sebze yağlarında bulunan omega 6- kaynağıdır. 4000den fazla kadının gözlemlendiği büyük bir gözlemsel çalışmada yüksek linoleik asit yaşlanmayla gelen kuru ve ince deri riskini azaltmayla ilişkilendirildi. 

 

5-      Tatlı Patates:
Beta-karoten, bitkilerde bulunan bir besin ögesidir. Vücutta a vitaminine dönüştürülebilir ve havuç, ıspanak, tatlı patates gibi turuncu ve koyu yeşil sebzelerde bulunur. Tatlı patates bunun mükemmel kaynağıdır.  1.5 porsiyon (100 gram) fırınlanmış tatlı patates A vitamini üretmek için gereken beta karotenin RDA’sının neredeyse 4 katını içerir.  Beta-karoten gibi karotenoidler doğal bir güneş ışınımı etkisi yaparak cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Bu antioksidan tüketildiğinde cilde dahil edilir ve cildi güneşe maruz kalmadan korur.
Bu; güneş yanığını, hücre ölümünü ve kuru, buruşuk cildin oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir.  Beta-karoten ayrıca cilde ılık, turuncu bir renk katabilir, böylece genel olarak daha sağlıklı bir görünüme katkıda bulunur.

 

6-      Kırmızı ve Sarı Biberler: 

Tatlı patates gibi, kırmızı ve sarı biberler de çok iyi beta-karoten kaynağıdırlar.
Bir bardak (149 gram) kıyılmış, kırmızı biber, A vitamini için RDA’nın% 92’sine eşdeğer miktarda içerir.  Aynı zamanda, cildi sıkı ve güçlü tutan kolajen oluşturmak için gerekli antioksidan olan C vitamininin en iyi kaynaklarından biridir. Bir bardak biber, C vitamini için RDA’nın % 317’sini sağlar. Kadınlar arasında yapılan büyük bir gözlemsel çalışmada çokça c vitamini alımının yaşlanmayla birlikte gelen kırışık ve kuru cilt ihtimalini azaltmakla ilişkilendirildi.

 

7-      Brokoli: 

Brokoli cilt sağlığı için önemli olan çinko a vitamini c vitamini gibi birçok vitamin ve mineral içerir.
Ayrıca beta-karoten gibi çalışan bir karotenoid olan lutein içerir. Cildi kuru ve kırışıklaştıran oksidatif zararlara karşı korur. Ancak brokoli çiçeği ayni zamanda sağlığa yararlı etkileri olan sulforafan adi verilen özel bir bileşik içerir. Bazı cilt kanser türleri dahil olmak üzere anti-kanser etkileri bile olabilir. Sulforfan ayrıca güneş hasarına karşı güçlü bir koruyucu ajandır. İki şekilde çalışır: zararlı serbest radikalleri nötralize eder ve vücudun diğer koruyucu sistemlerini devreye sokar.
Laboratuvarda, sulforafanın UV ışığı ile öldürülen cilt hücrelerinin sayısını% 29’a kadar düşürdüğü ve korumanın 48 saate kadar sürdüğü görülmüştür. Ayrıca ciltte kollajen seviyelerinin korunmasına yardımcı olduğunun kanıtı da var.

 

8-      Domates:
Domates önemli bir vitamin C kaynağıdır ve likopen de dahil olmak üzere tüm önemli karotenoidleri içerir. Beta-karoten, lutein ve likopen cildi güneşten gelen hasarlara karşı korur ve buruşukluğu önlemeye de yardımcı olur. Domates sağlıklı bir cildi korumak için mükemmel bir besindir, çünkü önemli karotenoidler içerir.  Bununla birlikte, karotenoidlerin emilimi için yağa ihtiyaçları vardır; bu nedenle domatesleri peynir veya zeytinyağı gibi besinlerle eşleştirmeye dikkat edin.

 

9-      Soya:
Soya, vücuttaki östrojeni taklit eden veya bloke edebilen izoflavonlar ve bitki bileşikler içerir.
Cilt için olası faydalar da dahil olmak üzere, potansiyel sağlık faydalarından bazılarına da sahiptirler. 30-40 yaşlarındaki kadınlar arasında yapılan küçük bir çalışmada 8-12 hafta boyunca her gün soya isoflavone yemenin kırışk iyileştirici ve deri elastikiyeti artırıcı etkisi olduğu bulunmuştur. Soya postmenopozal kadınlarda, cildi cilt kuruluğunu iyileştirmeye yardımcı olabilir ve kolajeni artırabilir; bu da cildi yumuşak ve güçlü tutar.  Bu izoflavonlar vücudunuzdaki hücreleri sadece hasardan korumakla kalmaz aynı zamanda zararlı UV ışınlarından zarar görmesini önler.
Bu, bazı cilt kanserlerinin gelişimini önlemeye bile yardımcı olabilir.

 

10-  Bitter Çikolata:

Çikolata yemek için bir nedene daha ihtiyaç duyuyorsanız şuna bakın; kakaonun deri üzerindeki etkisi oldukça etkileyicidir.  Bir çalışma antioksidanca zengin kakao tüketmenin katılımcılarda daha dolgun ve nemli bir cilt sağladığını göstermiştir.  Bir başka çalışma antioksidanca yüksek bitter çikolata yemenin düşük antioksidanlı çikolata yemeye oranla cilde iki kat daha fazla UV dayanımı sağladığını göstermiştir. Birçok benzer çalışma kırışıklık artıran benzer sonuçlar bulmuştur.  Kanıtlar kakaonun cildi diri tutmak ve zararlardan korumak için güçlü bir etken olduğunu göstermiştir. Sağlığa yararını yüksek ve seker ilavesini minimum tutmak için en az %70 kakao içeren bitter çikolata seçtiğinize emin olun.

 

11-  Yeşil Çay:

 Yeşil çay da cildinizi hasar ve yaşlanmaya karşı koruma yeteneğine sahip olabilir. Yeşil çayda bulunan güçlü bileşikler kateşin olarak adlandırılır ve cildinizin sağlığını çeşitli şekillerde korumak ve geliştirmek için çalışırlar.  Bazı antioksidan içeren gıdalar gibi düzenli olarak tüketilen yeşil çay da cildin güneş ışınlarından korunmasına yardımcıdır.
60 kadın ile yapılan 12 haftalık bir çalışma, günlük olarak yeşil çay içmenin güneşe maruz kalma sonucu oluşan kızarıklık oranını% 25’e kadar azaltabileceğini ortaya koydu. Aynı zamanda cildin nemini, pürüzlülüğünü, kalınlığını ve elastikiyetini geliştirdi. Yeşil çay sağlıklı bir cilt için çok iyi bir seçimdir. Fakat sütle tüketimi önlenebilir. Sütün antioksidanların yararlı etkilerini azaltabileceğine dair kanıtlar vardır.  

 

12-  Kırmızı Şarap: 

Kırmızı şarap kırmızı üzüm kabuğundan gelen bir bileşik olan reveratrol ile bilinir. Resveratrol sağlığa yararı ve yaşlanmanın en çok görülen etkileri üzerindeki azaltıcı etkileriyle bilinirCildin resveratrol için spesifik bağlanma alanları vardır.  Cilde uygulandığında, bu bileşiğin cildin yaşlanmasını yavaşlattığı görüldü. Tüketildiğinde, cildi, hücrelere zarar veren ve eskimiş belirtilerine neden olan zararlı serbest radikallerin üretimini de azaltabilir.
Ne yazık ki, bir kadeh kırmızı şarabın içinden elde ettiğiniz resveratrol miktarının cildinizde fark yaratmaya yeterli olduğuna dair çok fazla kanıt yok.  Ve kırmızı şarap alkollü bir içecek olduğundan fazla alkollü içki içmenin olumsuz etkileri vardır. Olası sağlık yararları nedeniyle kırmızı şarabı içmeye başlamak iyi bir fikir değildir. Ancak yine de ılımlı bir şekilde içerseniz, kırmızı şarabı içki tercihiniz olarak düşünebilirsiniz.
Cildi korumak için yeterli miktarda besleyici maddeye sahip olduğunuzdan emin olduktan sonra, bu listedeki gıdalar cildinizi en iyi şekilde tutmak için mükemmel seçeneklerdir.

Bir yorum Yaz