Chia Tohumu Yağı Ve Faydaları

Chia tohumu; nane ile bağlantılı olan Salvia hispanica bitkisinden elde edilen küçük siyah tohumlardır ve yüzyıllar boyunca Maya ve Aztek diyetlerinin temel gıdalarından biri olmuştur. Chia, Maya dilinde “güç” anlamına gelmektedir ve bu bitkinin tohumları “koşucuların yemekleri” olarak bilinmektedir. Bugün tohumlar, sağlıklı bir bedene sahip olmak için gereken faydaları nedeniyle oldukça dikkat çekmektedir. Zengin bir gıda maddesi olarak dikkat çeken Chia tohumları antioksidan nitelikleriyle de öne çıkarak günlük beslenmeye dahil edilmelidir.  Ayrıca Chia tohumları sağlıklı yağlar ve bazı vitamin ve mineraller açısından zengindir. Bu tohumlar daha sonra chia tohumu yağı olarak bilinen besleyici bir yağı çıkarmak için preslenebilirler. Chia tohumu yağı, cilt bakımı endüstrisinde önemli bir yaşlanma karşıtı bileşeni olarak kullanılmaktadır. Dünya mutfaklarında zeytinyağına eklenerek yenilebilecek iyi bir alternatiftir.

 

Faydaları:

Chia tohumu yağı, yüksek yağ asidi içeriği nedeniyle cilt bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. Alfa-linolenik asit (ALA), omega-6, daha az miktarlarda oleik asit ve stearik asit gibi ve diğer sağlıklı yağlar şeklinde de omega-3 bakımından da oldukça zengindir.

 

  1. Erken cilt yaşlanmasının önlenmesinde kullanılabilir

Topikal uygulamanın dışında; bu yağlardan yüksek bir diyet ile daha sağlıklı bir cilt zarı, ultraviyole (UV) ışınlarına karşı koruma ve ince çizgilerin görünümünü azaltan daha iyi bir cilt nemlendirmesine yardımcı olabilir. Bu sebeple, besin olarak chia tohumu yağı tüketmek ve chia tohumu yağı içeren cilt bakım ürünleri kullanmak cildin daha genç görünmesine yardımcı olabilir.

 

  1. Kuru cildi nemlendirebilir

Cilde sürerek chia tohumu yağını kullanmak, nem bariyerini eski haline getirerek ve suyun ciltten çıkmasını önleyerek kuruluğu azaltmada etkilidir. En iyi sonuç için yağın banyodan sonra doğrudan nemli cilde uygulanması önerilmektedir.

 

  1. Saçların kabarmasını azaltarak, doğal ve parlak görünüm sağlar

Chia tohumu yağı saça da uygulanarak kabarmayı azaltmak için kullanılabilir. Nemi kapatmak için saça nüfuz edebilen çeşitli yağ asitleri bakımından zengindir. Böylece saçların nemi hapsederek daha yumuşak ve daha pürüzsüz olmasına yardımcı olur.

 

  1. Kalp sağlığını iyileştirmede kullanılabilir

Chia tohumu yağı, kalp sağlığını destekleyebilen alfa-linolenik asit (ALA) olarak bilinen omega-3 yağ asidi bakımından zengindir. Diyette daha fazla omega-3 almak isteniyorsa, salataya eklenerek tüketilebilir.

 

  1. Beyin sağlığını güçlendirici etkileri vardır

Yüksek omega-3 içerdiğinden dolayı, chia tohumu yağı beyin sağlığını güçlendirmeye yardımcı olabilir. Çok sayıda çalışma, tüm omega-3 formlarının (ALA, EPA ve DHA) beyin üzerinde olumlu etkilere sahip olabileceğini ve bunun da inme, Alzheimer hastalığı, depresyon ve diğer nörolojik bozukluk risklerinin azalmasına yol açabileceğini göstermiştir.

 

  1. Sivilcelerde etkili olabilir

Omega-3 bakımından zengin bir diyet; aknenin şiddetini önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabilir. Omega-3’lerin iltihaplanmayı azalttığı gösterilmiştir. Yeni kanıtlar aknenin esas olarak iltihaptan kaynaklanabileceğini düşündürmektedir. Bu nedenle, omega-3’ler dolaylı olarak sivilceyle savaşabilir.

Ek olarak, besin formunda tüketmenin yanı sıra, ciltte ve saçta kullanılacaksa bunun üzere özel olarak formüle edilmiş chia tohumu yağı satın alınmalıdır.

Bir yorum Yaz