Chai Çayının Sağlığa Etkileri

 Chai Çayı Nedir?

Chai tea tatlı ve baharatlı aromasıyla ünlüdür. Nereden geldiğine bağlı olarak onu masala chai olarak tanıyabilirsin. Bununla birlikte, bu yazıda açıklama amacıyla chai çayı terimi kullanılmıştır.

Chai çayı siyah çay, zencefil ve baharatların birleşiminden oluşmaktadır. Baharatları kakule, tarçın, rezene, karabiber ve karanfildir. Yıldız anason, kişniş tohumları ve biberler diğer sevilen seçeneklerdir.

Suyla demlenmiş normal çayın aksine, chai çayı geleneksel olarak hem sıcak su hem de sıcak süt kullanılarak demlenmektedir. Değişik derecelerde tatlandırılma eğilimi göstermektedir.

Chai latte çayı kullanmanın diğer popüler yolu olmaktadır.

Chai tea geleneksel siyah çay, zencefil ve diğer baharat karışımından yapılan geleneksel sütlü çaydır çeşitli formlarda tüketilebilir ve çeşitli sağlık faydaları sağlayabilmektedir.

 

Kalp Sağlığı

Kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilmektedir. Bazı araştırmalarda tarçın toplam kolesterol, Ldl kolesterol ve trigliserit seviyelerini % 30’a kadar azaltmaya yardımcı olduğu göstermektedir. Chai çayı tarçın ve siyah çay içermektedir. Her ikisi de kan basıncını ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilmektedir.

Direkt etkisini inceleyen çalışmalara gerek duyulmaktadır.

 

Kan şekeri

Chai çayı kan şekeri kontrolüne katkıda bulunmaktadır. Çünkü zencefil ve tarçın kan şekeri seviyesini kontrol etmede yaralı olmaktadır.

Chai çayında bulunan tarçın ve zencefil insülin hassasiyetini artırmaya ve kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilmektedir. Ancak, ağır şekerlendirilmiş dışarıdan alınan çeşitleri temizlemek en iyisi olmaktadır.

 

Mide Bulantısı

Zencefilin mide bulantısını giderici etkisi olmaktadır. Chai çayının içerdiği tarçın, karanfiller ve kakule antibakterial olmaktadır. Bakterial enfeksiyonlardan kaynaklanan mide bulantısını geçirmeye yardımcı olmaktadır.

Chai çayındaki zencefil, karabiber, tarçın ve karanfiller bulantıyı azaltmaya yardımcı olmaktadır.

 

Kilo Verme

İlk olarak chai çayı genel olarak inek sütü ve soya sütüyle demlenmektedir. Bu yüzden iyi bir protein kaynağı olmaktadır. Protein, açlığı azaltmakta ve tok hissetmeyi sağlamaktadır.

Kilo vermeyi teşvik etmek veya istenmeyen kilo alımını önlemek için birlikte çalışan çeşitli bileşenler içermektedir. En iyi sonuçları deneyimlemek için şekerlendirilmiş chai çaylarından uzak durmak gerekmektedir.

 

Dozaj Ve Güvenlik

Ayrıca, chai çayının kafein içerdiğini ve bazı kişilerin bu kafeine duyarlı olabileceğini unutmamak önemli olmaktadır. Fazla tüketildiğinde, kafein, anksiyete, migren, yüksek tansiyon ve zayıf uyku gibi çeşitli hoş olmayan etkilere neden olabilmektedir. Çok fazla kafein düşük veya düşük doğum ağırlığı riskini de artırabilmektedir. Laktoz intoleransı olan bireyler, alımlarını sınırlamak isteyebilir veya aralığın alt ucunda kalabilmelidirler.

Laktoz intoleransı olan kişiler bitkisel süt veya suyla demlemelidirler.

Chai çayı genel olarak sağlıklıdır. Bunun yanında kafein ve zencefil bazı insanlarda negatif etki gösterebilmektedir. En uygun doz henüz bilinmemektedir.

 

Evde Nasıl Yapılır?

Evde yapmak nispeten basit olmaktadır. Bunu yapmak için sadece bir kaç maddeye ihtiyaç duyar ve çeşitli tarifleri takip edebilirsiniz. Önceden bir chai konsantresi yapmanızı ve buzdolabında saklamanız gerekmektedir.

 

Chai Çayı Konsantresi

 

İçindekiler:

 • 20 bütün karabiber
 • 5 karanfil
 • 5 yeşil kakule
 • 1 çubuk tarçın
 • 1 yıldız anason
 • 2,5 bardak su
 • 2,5 yemek kaşığı siyah çay
 • 10 cm dilimlenmiş zencefil

 

Yapılışı:

 1. Karabibiber, karanfil, kakule, tarçın ve yıldız anason ile düşük ısıda yaklaşık 2 dakika veya kokusu çıkana kadar demleyin. Soğumaya bırakın.
 2. Büyük bir tencerede su, zencefil ve baharatları 20 dakika kaynatın
 3. Siyah çayı ekleyin ocağı kapatın ve yaklaşık 10 dakika kadar bırakın.
 4. Çayınızı tatlı tercih edesenix sağlıklı tatlandırıcılarla 5 – 10 dakika kaynatın.
 5. Chai çayını sterilize edilmiş bir şişeye süzün ve soğumasını bekleyin. Buzdolabında bir haftaya kadar muhafaza edilebilmektedir.

 

Chai çayını yapmak kolay olmaktadır. Kendi konsantrenizi oluşturmak için yukarıdaki adımları izlemeniz yeterli olmaktadır.

Sonuç olarak; chai çayı kalp sağlığı, kan şekeri seviyesi kontrolü ve kilo kontrolünde etkili olmaktadır.

Write a comment