Nasıl İletişime Geçmek İstersiniz?

Bulimia’nin vücut üzerindeki etkileri nelerdir?

Bulimia nervoza, tıkınırcasına yeme, arındırma ve diğer semptomlara yol açan bir yeme bozukluğudur. Dönem dönem gelen aşırı yemek yeme, kilo alma ve bir yandan da kilo almayı durdurma çabaları ile devam eden psikolojik kökenli bir hastalıktır.

olumsuz fiziksel yan etkileri ilk başta farkedilemeyebilir,ancak zamanla vücut üzerindeki etkileri ortaya çıkabilmektedir. Anormalyeme alışkanlığı ile kendini belli eder ve daha sonra kilo almayı önlemek için  uygunsuz davranışlar göstermektedir. Bulimia hastalığında kişi hızlı ve kontrolsüz yemek yeme nöbetinden sonra, kalorilerden kurtulmak amacıyla kusarak, kendini pişmanlık dolu bir döngü içerisinde bulmaktadır. Belli zaman sonra kontrolsüz bir şekilde kişi istem dışı kusmaya başlamaktadır. Bulimia ayrıca kişinin zihinsel ve duygusal sağlığını bozabilmektedir. Birey tedavi görmezse bu durum bireyin yaşamını tehdit edebilmektedir.

Bulimia nervozanın etkileri

Yüz ve ağız

Kendine bağlı kusma, yüz ve ağızda fark edilir etkilere neden olabilir:

Diş çürüğü:

Güçlü mide asitleri diş eti ve diş minesini zamanla parçalayabilir, bu da diş hassasiyetine ve boşluklara neden olabilmektedir.

Kabarık yanaklar:

Kabarık yanaklar, sialadenosis adı verilen şişmiş tükrük bezlerinin bir işareti olabilmektedir.

Kırmızı gözler: Güçlü kusma, gözlerdeki kan damarlarını patlatabilmektedir

Kulak tırmalayıcı ses: Kusma sırasındaki mide asidi ses tellerine zarar verebilmektedir.

Öksürük: Boğazda devam eden asit tahrişi öksürüğe neden olabilmektedir.

Sindirim yolu :Sıksık kusma, sindirim sistemi boyunca sorunlara neden olabilir.

Reflü: Bulimia rahatsızlığı olan birçok insan asit reflüsü ve mide ağrısı dahil olmak üzere sindirim problemleri yaşamaktadır.

Diyare- Konstipasyon:

Yemek borusunu kontrol eden sfinkter daha zayıf hale gelebilir ve asitin yemek borusuna geri dönmesine ve gastrointestinal semptomlara neden olabilmektedir. Diğer olası sindirim sorunları arasında diyare, şişkinlik ve kabızlık bulunmaktadır.

Özofagus kanaması:

Kusmanın devam etmesi halinde, özofagustan bir yırtığa neden olur. Bu Mallory-Weiss yırtığı olarak bilinir ve hayatı tehdit eden kanamaya neden olabilir.

Hemoroid:

Sık sık boşaltma, anüs yakınlarındaki kan damarlarını da yaralayabilir ve hemoroidlere neden olabilir

Ayrıca diüretikler veya tasfiye için laksatifler kullanan kişiler başka sindirim sorunları yaşayabilmektedir. Bu maddeleri kötüye kullanmak bağımlılığa yol açabilmekte, bu da kişinin kullanmadan normal bir bağırsak hareketine sahip olmasını zorlaştırmakta veya imkansız kılmaktadır.Potasyumun azalması ve dehidratasyona neden olan diüretiklerin aşırı kullanılması, böbreklere, potansiyel olarak kronik böbrek hastalığına veya böbrek yetmezliğine neden olabilmektedir.

Zihinsel ve duygusal sağlık

Bulimia bir psikolojik rahatsızlıktır. Suçluluk duygusu, utanç, kontrolsüzlük ve bozulmuş beden imajı, bulimia tecrübesi olan birçok kişinin tıkanırcasına yeme döngüsünü körüklediği görülmektedir.

Durumun gizli tutulması  kişinin ek stres ve endişe hissetmesine neden olabilmektedir.

Bulimiaile insanları sıkça etkileyen diğer psikolojik sorunları şunlardır:
Depresif düşünceler veya eylemler
Obsesif kompulsif davranışlar
Genel kaygı
Kendine zarar verme eylemleri
Dürtüsel davranışlar
Özgüven problemleri

Bir yorum yazın..