Bol Bol Su Alabileceğiniz Besinler

Uzmanlara göre her gün en az 8-10 bardak su içmek gerekiyor. Her zaman bu kadar suyu içmek kolay olmayabilir. İçeriğindeki su oranı %90’ı geçen besinlerle ihtiyacınız olan suyu almanız kolaylaşabilir.

Salatalık
Su Oranı: %96.7
Bu yaz sebzesi en yüksek su içeriğine sahiptir. Yazları sıcaktan bunaldığınızda yoğurt, taze nane ve buz küpleriyle blenderdan geçirerek harika bir soğuk çorba hazırlayabilirsiniz.

Lahana
Su Oranı: %95.6
Posa, vitamin K ve folat açısından zengin olan lahanalar, tavuklu salatalar veya sandviçler için oldukça akıllı bir seçimdir.

Kereviz
Su Oranı: %95.4
Düşük kalori ve yüksek posa içeriği ile kereviz iştahı bastırmak için idealdir. Ayrıca içerdiği A, C ve K vitaminleri ile sağlığınızın korunmasına destek olur. Mide asidi nötrleyici özelliği ile mide yanmalarının da doğal bir ilacıdır.

Turp
Su Oranı: %95.3
Kateşinler gibi güçlü antioksidanlarca zengin olan turp, çekici rengi ve tazeleyici tadıyla salatalara eklenmesi gereken bir besindir.

Domates
Su Oranı: %94.5
Biraz ceviz ve tuzsuz peynirle karıştırılan domates, yazın lezzetiyle sizi kendisine bağlayacak!

Yeşil Biber
Su Oranı: %93.9
Bütün biberlerin su oranı yüksektir ancak yeşil biberin bu konuda yeri ayrıdır. Ayrıca genel yargının aksine yeşil biberler de en az kırmızılar kadar antioksidan içerir. Yemek öncesi atıştırmalık ya da gece atıştırmalığı olarak iyi bir seçimdir.

Karnabahar
Su Oranı: %92.1
Karnabaharın kuru görüntüsü sizi yanıltmasın! Bu sebzenin vitamin ve kolesterol düşürücü ve kansere karşı etkileriyle bilinen fito-besinlerce zengin olduğunu gösteren araştırmalar vardır.

Karpuz
Su Oranı: %91.5
Su miktarının fazla olduğu herkesçe bilinen bu meyvenin likopenlerce de zengin olduğu ve bu bileşiklerin kansere karşı etki gösterdiği unutulmamalıdır.

Ispanak
Su Oranı: %91.4
Lütein, potasyum, posa, folat gibi besleyici molekülleri içeren ıspanak, birkaç yaprağında bile günlük E vitamininin %15’ini karşılar.

Yıldız Meyvesi
Su Oranı: %91.4
Carambola olarak da bilinen bu tropik meyvenin tadı ananasa benzer. Göze hoş gelen yapısı ile salatalarda ve yaz kokteyllerinde kullanılabilir. Kırmızı şarap, bitter çikolata ve yeşil çayda da bulunan kateşinlerce zengin olduğu için kalbi koruyucu etkisi bulunur. Ancak oksalik asitçe zengin olduğu için böbrek sorunu olanların tercih etmesi sakıncalı olabilir.

Çilek
Su Oranı: %91.0
Bütün taneli meyvelerin su içeriği yüksektir ancak bu konuda en önde çilek gelmektedir. Özellikle spordan sonra yoğurdun içinde iyi bir lif ve enerji kaynağı olarak tüketilebilir.

Brokoli
Su Oranı: %90.7
Tıpkı karnabahar gibi brokoli de salatalara lezzet katar. İçerdiği posa, potasyum, vitamin A ve C ile oldukça besleyicidir. Ayrıca bulundurduğu sülforafan adlı bileşik ile kansere karşı vücudu savunan koruyucu enzimlerin artmasına destek olmaktadır.

Greyfurt
Su Oranı: %90.5
Araştırmalara göre bu turunçgil meyvenin LDL kolesterolü düşürücü ve bel yağlanmasını azaltıcı etkileri bulunmaktadır.

Bebek Havuç
Su Oranı: %90.4
Büyük havuçlara göre su içeriği daha fazla olan bebek havuçlar salatalarda veya soslarda kullanılabilir.

Kantalup Kavunu
Su Oranı: %90.2
Kabuğu pürüzlü ve genelde küçük olan bu lezzetli kavunların dörtte biri günlük vitamin A ve C ihtiyacınızın tamamını karşılamaya yeterlidir. Tatlı yerine tercih ederseniz oldukça karlı çıkarsınız.

 

Bir yorum Yaz