Bitkinin Gücü: En Çok Protein İçeren 10 Bitki

1)Su Teresi: Bir bardak kıyılmış su teresi 0.8 gram protein içeriyor.  Ayrıca bir miktarda B vitamini,  kalsiyum, manganez, potasyum, A vitamini ve C vitamini içermektedir. Dahası, su teresinin antioksidan içeriği de yüksektir. Ayrıca kanseri önlemeye yardımcı fenol bileşikleri içerir. Su da tortunun kaynatılması antioksidan içeriğini azaltır.

Protein içeriği:  1 bardak kıyılmış su teresi 0.8 gram protein, 100 gram su teresi 2.3 gram içeriyor. Kalorinin %50 protein oluşturmaktadır.

2)Yonca filizi: Yonca filizi kalorisi çok düşük olup, içerik bakımından çok zengindir. Bir fincan yonca filizi 1.3 gram protein içerir. Bu sebze makul miktarda folat, B vitamini, demir, magnezyum,  fosfor, çinko, bakır, K vitamini ve C vitamini bulunmaktadır.

Protein içeriği: 1 fincan yonca filizi 1.3 gram protein, 100 gram yonca filizi 4 gram protein içeriyor. Kalorinin %42 protein oluşturmaktadır.

3)Ispanak: Ispanak yiyebileceğiniz en besleyici ve yoğun yağlı yeşil sebzelerden biridir. Protein kalorinin %30’ unu oluşturur ve gerekli tüm aminoasitleri içerir.1 fincan 1 gram protein içerir. Ayrıca yüksek miktarda folat, manganez, magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum, A vitamini ve C vitamini içerir. Yüksek protein içeriği ile ıspanak antioksidan özelliği ile savunmayı artırabilen ve iltihaplanmayı azaltabilen bitki bileşiklerini içerir. Son olarak düzenli ıspanak tüketen insanlarda göğüs kanseri riski %44 oranında azalma göstermektedir. Protein içeriği: 1 fincan ıspanak 0.9 gram protein, 100 gram ıspanak 2.9 gram protein içeriyor .kalorinin %30’ unu protein oluşturmaktadır.

4)Çin lahanası: Çin lahanası protein için iyi bir kaynaktır. 1fincan çin lahanası 1 gram protein içerir. Ayrıca folat, kalsiyum, potasyum, manganez, demir, A vitamini ve C vitamini içerir. çin lahanası patates kızartması şeklinde, kaynatılarak ve çorbalarda kullanılabilir.

Protein içeriği:1 fincan 1 gram protein, 100 gram çin lahanası 1.5 gram protein içerir. Kalorinin %28’ini protein oluşturmaktadır.

5)Kuşkonmaz: Kuşkonmaz son zamanlarda çok popüler bis besin olmakla birlikte besin içeriği çok yüksek bir sebzedir. 1 fincan kuşkonmaz 2.9 gram protein içerir. Ayrıca B vitamini, folat, bakır, manganez, magnezyum, A vitamini ve K vitamini bulunmaktadır.
Kuşkonmazın anti-inflamatuar ve anti-kanser özellikleri vardır. Kuşkonmaz, fırında pişirilebilir, ızgara, haşlanmış buharda pişirilebilir veya kızarmış olabilir ve salatada veya bir garnitür olarak harika olur.   Protein içeriği: 1 fincan kuşkonmaz 2.9 gram protein, 100 gram kuşkonmaz da 2.2 gram protein içerir. Kalorinin %27’sini protein oluşturmaktadır.

6)Hardal yeşilliği: Hardal yeşilliği lahanaya çok benzemekle birlikte farklı bir lezzete sahiptir. 1 fincan hardal yeşilliği 1.5 gram protein içerir. Ayrıca manganez, kalsiyum, potasyum, B vitamini, C vitamini ve E vitamini içerir. Hardal yeşilliği antioksidan özelliklere sahip ve fenol bileşikler içerir.

Protein içeriği: 1 fincan hardal yeşilliği 1.5 gram protein, 100 gram hardal yeşilliği 2.7 gram protein içerir. Kalorinin %25’ ini protein oluşturmaktadır.

7)Brokoli: Brokoli popüler bir besin olup, protein açısından da oldukça yüksektir. 1 fincan 2.6 gram protein  ve tüm esansiyel aminoasitleri içerir. Ayrıca folat, manganez, potasyum, C vitamini ve K vitamini içerir. Brokoli aynı zamanda bitkisel bileşikler ve flavonoid de içerir.
Hardal yeşilliklerine benzer şekilde, brokoli yüksek bir glikosinolat içeriğine sahiptir.
Bunlar antioksidan ve antienflamatuar fayda sağlar.

Protein içeriği:1 fincan brokoli 2.6 gram protein, 100 gram brokoli 2.8 gram protein içerir. Kalorinin %20’sini protein oluşturmaktadır.

8)Kara lahana: Lahana, brokoli ve karnabahar ile aynı aileden koyu yeşil, gevşek yapraklı bir sebze şeklidir. Yağ asitleri ve bitkisel protein kaynağıdır. Fenol bileşikler ve antioksidan için iyi bir kaynaktır.   Protein içeriği: 1 fincan kara lahana 0.9 gram protein, 100 gram kara lahana 2.5 gram protein içerir. Kalorinin %20’sini protein oluşturmaktadır.

9)Brüksel lahanası: Protein, lif ve vitaminlerin iyi bir kaynağıdır. 1 fincan brüksel lahanası 3 gram protein, 3.3 gram lif içerir. Ayrıca folat, manganez, magnezyum, potasyum, demir, kalsiyum, K vitamini, C vitamini ve A vitamini içerir. Protein içeriği:1 fincan brüksel lahanası 3 gram protein, 100 gram brüksel lahanası 3.4 gram protein içerir. Kalorinin %19’unu protein oluşturmaktadır.

10)Karnabahar: 1 fincan karnabahar(100 gram) 2 gram protein içerir ve 25 kaloridir.  Ayrıca C vitamini, K vitamini ve minerallerden potasyum, manganez, magnezyum, fosfor, kalsiyum ve demir içerir. Bu listede birkaç sebze gibi, karnabahar safra asitlerini bağlama kapasitesinden dolayı kolesterol düzeylerini düşürme potansiyeline sahiptir.

Protein içeriği: 1 fincan doğranmış karnabahar 100 gram olup 2 grap protein içermektedir. Kalorinin %19’unu protein sağlamaktadır.

Write a comment