Nasıl İletişime Geçmek İstersiniz?
istanbul diyetisyen

Bir Mikrobesin: Kolin

Bir Mikrobesin: Kolin

Genellikle suda çözünen, benzer vitamin özellikleri için “vitamin benzeri” olarak tanımlanan kolin, birçok biyolojik fonksiyon için önemli olan eşsiz bir mikrobesin maddesidir. Bu kadar önemli olmasına rağmen ciddi bir şekilde göz ardı edilmektedir.

Ulusal Sağlık ve Beslenme Sınavı Anketinden elde edilen veriler, Amerikan erişkinlerinin sadece %8 inin kolin için yeterli miktarda alım sağladığını göstermektedir. Amerikalılar için kolin 2010 Diyet Rehberi’nde eksik bir mikrobesin olarak tespit edilmiştir Yine Amerikalılar için 2015-2020 Beslenme Rehberi, Amerikalıların çoğunun kolin için yeterli alım seviyesinden daha azını tükettiğini tahmin etmektedir.

Kolin beyin ve omurilik gelişiminde kritik bir rol oynar ve insanların yaşam döngüsü boyunca oldukça önemlidir. Uterustan başlayıp çocukluk boyunca işlevini sürdüren bu mikrobesin beyin gelişimi ve bilişsel öğrenme için çok önemlidir. Bazı araştırmalar, kolinin yaşlılarda bilişsel gerilemeyi yavaşlatarak belleği iyileştirebileceğini göstermektedir. Diğer taraftan kolin, kas kontrolü, bellek, duygu durum ve sinir sistemi fonksiyonlarında önemli bir nörotransmitter olan asetilkolinin bir parçasıdır. Ayrıca DNA’nın stabilizasyonunda, yağların taşınmasında ve nöral tüp defektlerinin önlenmesinde rol oynar.

Bazı araştırmalar kolinin kardiyoprotektif olabileceğini göstermektedir. Ancak kolin ve kardiyovasküler hastalık riski arasındaki bağlantıyı doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.  Gıda ve Beslenme Kurulu, 1998 yılı güncel önerilerinde kolin için yeterli ve kabul edilebilir üst alım seviyelerini bildrimiştir. Günlük alım yaşamın ilk altı ayında günde 125 miligram ile başlar ve 14 yaş ve üstü için günde 550 miligram, 19 yaş ve üstü için günde 425 miligrama kadar çıkar.  Hamile kadınlar için günlük alım 450 miligram, emziren kadınlar için ise günlük alım 550 miligram olmalıdır.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi, Gıda Kaynakları, Günlük Güncelleme Referans Değerlerine göre  güncel olarak kolin alım değerini büyük çocuklar 550 miligram olarak belirlemiştir. Porsiyon başına 55 ila 104.5 miligram  kolin içeren yiyecekler iyi bir kaynak olarak bildirilebilir ve servis başına 110 miligram veya daha fazla kolin içeren gıdalar mükemmel bir kaynaktır.

 

Gıda Kaynakları (pişmiş)  3 ons sığır karaciğer 356 mg Mükemmel 2 büyük yumurta 294 mg Mükemmel 3 ons yağsız sığır eti (üst yuvarlak) 117 mg Mükemmel ½ fincan soya fasulyesi 107 mg İyi 3 ons cod 71 mg İyi Sh fincan shiitake mantarlar 58 mg İyi 1 büyük kırmızı patates 57 mg İyi

 

Hamile ve emziren kadınlar için kolin takviyesi genellikle gereklidir. Haziran 2017’de Amerikan Tabipler Birliği, doğum öncesi vitaminlerin kolin miktarını 0 miligramdan 55 miligrama çıkarmış, hamilelerin günde 450 miligramlık yeterli miktarda  kolin almasını önermiştir .

Kolin takviyeleri, B vitaminleri ve bazı multivitamin mineral ürünlerinde, 10 ila 250 miligram arasında değişen miktarlarda tek bir besin maddesi olarak bulunur.  Eksiklik Amerikalıların çoğu kolin gereksinimlerini karşılama konusunda yetersiz kalırken, gebe olmayan kişilerde eksiklik nadirdir. Kolin eksikliği, karaciğerde anormal yağ birikiminden kas hasarına ve alkolsüz yağlı karaciğer hastalığına neden olabilir.   Toksisite  Yetişkinler için günde 3.500 miligram kolin tolere edilebilir.

Üst alım seviyesini aşmak; kusma, terleme, düşük tansiyon ve vücutta balık kokusu ile ilişkilidir. Ayrıca FNB, karaciğer veya böbrek hastalığı, parkinson hastalığı, depresyon veya kalıtsal trimetilaminürisi olan bireylerin, tolere edilebilir üst alım seviyesini aşan şiddetli yan etkiler için yüksek risk altında olabileceği konusunda uyarmaktadır.

Kolinlerin önemine dair kanıtlar beslenme uzmanlarının bu kritik mikrobesin üzerinde güncel kalmasını zorunlu kılmaktadır. Yaşam döngüsü boyunca, RDN’ler insanların sağlıklarını sürdürebilmeleri için kolin gereksinimlerini karşılamasına yardımcı olabilir. Aynı zamanda gıda üreticileri tüketicilerin gereksinimlerini daha kolay karşılayabilmelerine yardımcı olmak için gıdalardaki kolin takviyesini de not etmeye başlayabilirler.

Bir yorum yazın..