BEYİN SAĞLIĞINDA SALATALARIN ÖNEMİ

BEYİN SAĞLIĞINDA SALATALARIN ÖNEMİ

Salatalar genel olarak insanlar tarafından zayıflamada bir araç olarak görülmektedir. Ancak bilişsel fonksiyonu arttıran ve beyin fonksiyonlarını güçlü kılan bir öğün şekline dönüştürülebilmektedir.

Gün içerisinde tüketeceğimiz besinlerin sağlığımız için yardımcı olabileceği gibi beyin fonksiyonlarımız için çok güçlü bir etki yaratabilmektedir. Her gün tüketmemiz gereken besinler listesine salataların girmesi gerekmektedir.

Salataların besleyici değeri yüksek sebzeler, protein ve sızma zeytinyağından zengin olması ile beynimizde olumlu sonuçlara yol açabilmektedir. Beyin diğer bütün organları da kontrol eden bir organdır. Beynin güçlü olması bedeninizin güçlü olması anlamına gelmektedir.

 

Salataların boyutu önem taşır. Çok fazla yeşillik tüketmeyen bireylerde büyük  salataların tüketimi konusunda sorunlar çıkabilmektedir. Ancak büyük tanımının herkes için farklıdır. Bu durum diyete salata eklemenin, çok daha ötesinde bir anlama gelmektedir. Salatayı garnitür olarak değil de öğün olarak bakmak oldukça önemlidir.

SALATALARIN İÇİNDEKİ SEBZELER

Salatalarde olması gereken yeşilliklerden en temel üçlü: lahana, ıspanak ve rokadır.

Lahana, magnezyum ve lutein antioksidanı açısından zengin bir besindir. Ispanak, folat ve magnezyum değerleri yüksek bir besindir. Roka ise büyük yağlı salatalar için oldukça önemli bir besindir. Çünkü çok iyi bir nitrat kaynağıdır. Bu da rokayı beyin için önemli kılmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, bir öğünde tek çeşit  yüksek nitrat içeriğine sahip besin tüketilmesi bilişsel işlevi iyileştirebileceği göstermiştir.

Mükemmel Salata İçeriği

1.Roka: Sağlıklı kan damarların için nitrat kaynağı.

2.Avokado: Daha iyi beyin fonksiyonları için karotenoid ve E vitamini kaynağı.

3.Pancar: Sağlıklı kan damarları için nitrat kaynağı.

4.Sızma Zeytinyağı: Daha iyi beyin fonksiyonları için sağlıklı yağ asitleri ve oleocanthal kaynağı

5.Çiğ brokoli: İnflamasyon için sülfür kaynağı.

6.Siyah biber: Biyoyararlılık için piperine kaynağı.

BEYİN GELİŞİMİ İÇİN SALATALARDA HANGİ YAĞ TERCİH EDİLMELİ

Salatadaki tüm sebzelerden en iyi şekilde fayda sağlamak için kesinlikle yağa ihtiyaç vardır. Yağda çözünen vitaminlerin(A,D,E ve K vitaminleri) ve vitamin olmayan bileşenlerin, karotenoidler gibi, beyin fonksiyonlarıyla pozitif ilişki halindedir ve yağ ile tüketilmedikçe emilimlerinin ihmal edilebilir düzeyde olduğunu belirtilmektedir. Yağsız tüketilen salatanın görsel işlem hızını arttırabilen karotenoidlerin vücutta kullanılması için kaçırılan büyük bir kayıp olarak görülmektedir. Ama doğru bir yağ türüne ihtiyacınız vardır. Anti-inflamatuar etkili sızma zeytinyağı hariç başka bir yağ kullanmak beyin aktivetisini geliştirmez.

Natural sızma zeytinyağı, oleocanthal denilen bir bileşenden oluşur. Zeytinyağının kendi has kokusu bu bileşenden gelmektedir. Oleocanthal anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Bu yüzden küçük bir doz ibuprofen ve  non steroidal anti-inflamatuar grubu ilaçla kıyaslanabilmektedir.

Nöroplastisite beyin esnekliği ya da beynin kendini iyileştirme ve yeniden yapılandırma becerisidir. İnflamasyon nöroplastisiteyi olumsuz etkiler. Sızma zeytinyağının tüketimi nöroplastisite için de olumlu bir etki yaratır.

Normal Zeytinyağı ve Sızma Zeytinyağı Farkı

Normal bir zeytinyağı, sızma zeytinyağı gibi beyin fonksiyonlarımız için olumlu bir etkiye sahip değildir. Normal zeytinyağı işlenirken sızma zeytinyağı işlenmez. Çoğu besinde de olduğu gibi işlenme zeytinyağında bazı kötü etkiler yaratmaktadır. Bu işlenme sürecinde zeytinyağında kalması istenmeyen trans yağları üretebilir. Bu sadece normal zeytinyağının sızma zeytinyağından daha az sağlıklı yapmakla kalmaz aynı zamanda diğer kaçınmamız gereken yağlarla eşit yere koymamız anlamına denk gelmektedir.

SALATALARDA KAÇINMAMIZ GEREKEN YAĞLAR

Kanola yağı, mısır yağı, soya fasulyesi yağı, bitkisel yağ, yer fıstığı yağı, aspir yağı, ayçiçek yağı, kolza tohumu yağı, üzüm çekirdeği yağı, pirinç kepeği yağı için dikkat edilmesi gereken kaçınmamız gereken yağlar grubuna girmektedir.

Kanola yağı n-3 yağ asitlerinden zengin sağlıklı bir yağ olarak bilinmektdir. Mısır ve ayçiçeği yağı da aynı şekilde sağlıklı yağlar olarak bilinmektedir. Ancak yapılan araştırmalara göre işlendikleri için beyin gelişimi için yararlı yağlar değillerdir. Bu yağlar oksidasyona karşı korunduğunda inflamasyona yol açan çoklu doymamış yağ asitleri içerir. Isı ve kimyasal işlemeye maruz kaldıklarında tüketmemiz gereken başlıca toksinleri temsil etmektedirler. Bu yüzden sızma zeytinyağını tüketmek çok önemli bir hale gelmektedir. Ancak sızma zeytinyağı alırken de dikkatli olunmalıdır. “Sağlıklı” olarak yazılan birçok şişenin içinde sadece sızma zeytinyağı bulunmamaktadır. Etiketinde sızma zeytinyağı yazsa bile içerisinde “Kaçınmamız Gereken Yağlar” olarak tanımladığımız yağlar bulunabilmektedir. Bu yüzden dikkatli olmak da fayda vardır. Gittiğiniz restoranlarda da hangi yağı kullandıklarını sormayı hiçbir zaman ihmal edilmemelidir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Salataları tüketirken içinde tercih edilen sebzelerin,kaliteli bir protein kaynağı olan etlerin ve yağın türlerinin yanı sıra miktarları da önem taşımaktadır. Sebzeler ve sızma zeytinyağı beyin fonksiyonlarının gelişimi için yararlıdır ancak fazla tüketilmesi durumunda zararlı olup kilo alımına sebebiyet verebilmektedir.Besinleri tüketirken sadece yararlı özelliğini göz önüne alınıp porsiyon miktarlarını aşmak yanlış bir düşünce olmaktadır. Her besinin vücuda fazla alımı toksik etkiye yol açıp kilo alımına da sebebiyet verebilir. Porsiyon kontrolünü sağlamak bu durumda önem taşımaktadır. Porsiyon miktarı kişinin yaşı,boy uzunluğu,vücüt ağırlığı,hastalık durumuna göre değişim göstermektedir.

SALATANIN İÇERİSİNDE TERCİH EDİLEBİLECEK ÖRNEK BESİNLER

1- Lahana, salatalık, ince doğranmış Jalapeño biberi, çiğ brokoli, ayçiçeği tohumu, avokado, ızgara tavuk, sızma zeytinyağı, sirke, tuz, karabiber, kesilmiş çiğ sarımsak, limon.

2-Ispanak, roka, domates, biber, chia çekirdeği, avokado, ızgara karides, sızma zeytinyağı, sirke, tuz, karabiber, kıyılmış çiğ sarımsak, limon.

Bu salatalar kişiye özel olarak farklılıklar yapılabilmektedir.

Bu salatalar,beyin fonksiyonlarını gelişimine katkı sağlayacak sebze ve yağlarla zenginleştirilmiş salatalardır. Kişilerin günlük öğünlerine eklenmesi önerilmektedir.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Sağlık Adresin Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Sağlık Adresin
Ziyaretçi
Sağlık Adresin

Yediğimiz besinler beynimiz, vücudumuz ve ruhsal sağlığımızı büyük ölçüde etkiliyor. Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler Emre Bey.

NUMARANIZI BIRAKIN, SİZİ ARAYALIM!