Beslenmede Ödem Tedavisi

Ödem hücre içi sıvının hücre dışına çıkması ile doku aralarında ve cilt altında birikmesi ile olmaktadır. Tüketilen su ve tuz miktarı şişme ve ödem oluşmasında çok önemlidir. Deride ödem olan bölgeye parmakla basıldığında, içeriye doğru bir çökme olur. Kişilerde ödeme neden olduğu düşünülen ciddi bir hastalık yoksa o zaman fazla kilolar, hareketsiz oturmak, aşırı tuz tüketimi, az su alımı, yorgunluk, uzun süre ayakta durmak,  karbonhidrattan zengin beslenmek, ortamın aşırı sıcaklığı ve kadınlarda regl öncesi dönemde veya gebelik döneminde olunması da ödeme neden olabilecek faktörler olarak düşünülmelidir. Ödem aynı zamanda belirli bir sebebe bağlı olmaksızın ailesel veya stres kaynaklı faktörleri de vardır.

Bazı hormon, tansiyon ve romatizma ilaçları ve kortizon ödeme sebep olabilmektedir.

Ödem hangi hastalıkların habercisidir?

Böbrek, kalp, damar ve karaciğer hastalıkları, hormonal bozukluklar ile çeşitli alerjiler vücutta ödem oluşmasına sebep olabilmektedir.

Beslenmede ödemin başlıca tedavisi:

– Günlük su alımı artırılmalıdır.

– Tuz ve tuzlu gıdalar sınırlandırılmalıdır.

– Sigara ve alkol tüketilmemelidir.

– Hazır sos ve gıdalardan uzak durulmalıdır.

– Antioksidanlardan domates, yaban mersini, çilek, limon vb gibi besinler ödemi azaltır.

– Vücudumuzda sodyum ve potasyumun birbirleriyle ters çalışmasından dolayı potasyumdan zengin  besinler tercih edilmelidir.

– Düzenli aktivite hormanların dengelenmesinde, terle birlikte su kaybını artırarak ödemi vücuttan atmada yardımcı olur.

Kimler Neler Demiş?

2 Yorum - "Beslenmede Ödem Tedavisi"

avatar
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Derya deniz
Ziyaretçi

Mukemmel tavsiyeleriniz saglimiz icin paha bicilemez. Sayenizde fit sporla saglikli vucudumla mutlulugu pozitif yasamayi ogrendim

Aleyna
Ziyaretçi

Emre bey yine harikalar yaratmışsınız bilgileriniz için çok teşekkür ederim 🙂

NUMARANIZI BIRAKIN, SİZİ ARAYALIM!