Balkabağı: Faydaları, Yan Etkileri, Fit Balkabağı Çorbası Tarifi

Balkabağı; kış aylarında tüketilen, besleyiciliği yüksek ve kalorisi düşük bir sebzedir. Sağlık açısından birçok faydası olan balkabağı; çorbalarda, tatlılarda, salatalarda kullanılabilir. Düşük kalorisi ve lifli yapısıyla uzun süreli tokluk sağlayarak kilo vermeye yardımcı olur.

Balkabağı, kalorisi düşük olmakla birlikte vitamin ve mineral bakımından yüksektir. Aynı zamanda vücudunuzun A vitamininin öncüsü olan beta-karoten kaynağıdır.

 

Balkabağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 

 • Yüksek Antioksidan İçeriği ile Kronik Hastalık Riskinizi Azaltabilir

Serbest radikaller, vücudunuzun metabolik süreci tarafından üretilen moleküllerdir. Zararlı bakterileri yok etmek gibi yararlı rolleri vardır. Bununla birlikte; vücudunuzdaki aşırı serbest radikaller, kalp hastalığı ve kanser gibi kronik hastalıklarla bağlantılı olan oksidatif stres adı verilen bir durum yaratır.

Balkabağı; alfa-karoten, beta-karoten ve beta-kriptoksantin gibi antioksidanlar içerir. Bunlar serbest radikalleri etkisiz hale getirerek hücrelerinize zarar vermelerini engeller. Yapılan çalışmalar; bu antioksidanların cildi güneşin zararlarına karşı koruduğunu ve kanser, göz hastalıkları ve diğer birçok hastalık riskini azalttığını göstermiştir.

 • Bağışıklığı Artırabilecek Vitaminleri İçerir

Balkabağı, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilecek besinlerden zengindir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olabilecek A ve C vitaminlerini içerir. Ayrıca E vitamini, demir ve folat kaynağı ile bağışıklığımıza katkıda bulunur.

 

 • İçerdiği A Vitamini, Lutein ve Zeaxanthin Göz Sağlığınızı Olumlu Yönde Etkiler

Balkabağı, göz sağlığını açısından zengin bir besindir. Görme yetisinin yaşla birlikte azalması oldukça oldukça karşılaşılan bir durumdur. Ancak doğru besinler tüketmek görme kaybı riskinizi azaltabilir. Yüksek A vitamini, lutein ve zeaksantin içerikleri gözlerinizi görme kaybına karşı koruyabilir.

 

 • Besin Ögesi Zenginliği ve Düşük Kalorisi ile Kilo Kaybına Yardımcı Olur

Kabak besin ögelerinden zengindir; buna karşın fincan başına 50 kalorinin (245 gram) altındadır. Ayrıca; balkabağı kilo vermek için uygun bir besindir ve iştahınızı bastırabilecek iyi bir lif kaynağıdır.

 

 • Antioksidan İçeriği ile Kanser Riskinizi Düşürebilir

Balkabağı, antioksidan etkisine sahip bileşikler olan karotenoidlerden zengindir.  Bu bileşikler mide, boğaz, pankreas ve meme kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur.

 

 • Potasyum, C Vitamini ve Lif İçeriği ile Kalp Sağlığına Fayda Sağlayabilir

Balkabağı, kalp sağlığınızı iyileştirebilecek çeşitli besin ögeleri içerir. Potasyum, C vitamini ve lif bakımından yüksektir. Aynı zamanda antioksidanlar bakımından zengindir ve “kötü” LDL kolesterolü düşürür.

 

 • Cildinize Sağlığına Korur

Balkabağı, cildinizi korur. Doğal bir güneş kremi görevi gören beta-karoten bakımından yüksektir. Cildinizin güçlü ve sağlıklı kalmasına yardımcı olabilecek C ve E vitaminlerinin yanı sıra lutein ve zeaksantin de içerir.

 

Balkabağının Yan Etkileri Var Mıdır ?

Balkabağının sağlığa birçok faydası vardır ve ölçülü olarak yenildiğinde genellikle güvenlidir. Genelde ilave şekerle paketlendikleri için, balkabağı bazlı abur cuburlardan uzak durmanız tavsiye edilir.

 

Fit Balkabağı Çorbası Tarifi

Malzemeler

 • 400 gr balkabağı
 • 1 Adet soğan
 • 1 adet havuç
 • 2 diş sarımsak
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karabiber

 

Nasıl Yapılır?

Tencereye zeytinyağını ekleyip ısınmasını bekleyin. Soğan ve havuçları küp küp kesip kızmış zeytinyağının içine ekleyin. 5-7 dakika kadar soteleyip sebzelerin renk değiştirmesini bekleyin, daha sonra sarımsakları 2’ye bölüp tencereye ilave edin ve 2 dakika daha soteleyin. Balkabaklarını da küp küp doğrayıp sebzelerin üzerine ekleyin ve sotelemeye devam edin. Tuz ve karabiberi de ekleyip 3-4 dakika karıştırdıktan sonra tencereye 1 litre su ekleyin. 15-20 dakika sonra sebzelerin yumuşadığını göreceksiniz. Ardından blenderdan geçirerek çorbayı pürüzsüz hale getirdikten sonra mis gibi sağlıklı ve besleyici balkabağı çorbanız hazır.

 

Afiyet olsun!

Bir yorum Yaz