Bal ve Tarçın: Mükemmel Besin Kombini

Bal ve tarçın, sağlığa çok faydası bulunan iki doğal besindir. Bazı görüşler birlikte alındıklarında neredeyse tüm hastalıklara iyi geldiklerini öne sürmektedir.

Bal, arılar tarafından üretilen ve yüzyıllardır besin ve ilaç olarak kullanılan bir maddedir. Bugün gelen olarak yemek ve içeceklerde tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır.

Tarçın ise, Cinnamomum ağaçlarından elde edilir ve kurutulunca çubuk halini alır.

1995 yılında Kanada’da yapılan bilimsel araştırmalar sonucu bal ve tarçının birlikte sağlık üzerine olumlu etki ettiği tespit edilmiştir. Daha sonra bunu izleyen birçok çalışma yapılmıştır.

Tarçın yemeklerde kullanılan yaygın bir tatlandırıcı olmasının yanında besin takviyesi olarak da alınabilir.

Temelde iki çeşit tarçın vardır. Birincisi Cassia Cinnamon’dur. Çin tarçını olarak da bilinir. Marketlerden satılan tür budur. Ceylon Cinnamon’a göre daha düşük kalitelidir. İkincisi ise Ceylon Cinnamon’dur. ‘’Asıl tarçın’’ olarak da bilinir ve bulunması daha zordur. Biraz daha tatlıdır.

Tarçının sağlığa olan olumlu etkilerinin içerdiği yağlarla ilgili olduğu düşünülmektedir.

Üzerinde en çok çalışılmış tarçın içeriği, sinamaldehittir. Bu bileşik, tarçına tadını verir.

Tarçının bilinen yararları,

  • Enflamasyonu azaltmak
  • Nörodejeneratif hastalıkların tedavisine yardımcı olması
  • Kansere karşı koruyucu olmasıdır.

Ayrıca bazı çalışmalar göstermiştir ki, dikkat eksikliği ve hiperaktivite, irritabl bağırsak sendromu, kanserli hücrelerin büyüme ve gelişmesini önleme gibi fonksiyonları bulunmaktadır. Ayrıca polikistik over sendromu ve gıda zehirlenmesi üzerinde de olumlu etkileri bulunduğu düşünülmektedir. Ancak üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Öncelikle tüm bal tiplerinin aynı olmadığı bilinmelidir. Balın faydaları, balık kalitesi ve saflığıyla ilgilidir. Araştırmalara göre bal öksürüğe iyi gelmektedir. Ayrıca yanıklar ve yaralar üzerinde iyileştirici etkileri vardır.

Bir düşünceye göre bal ve tarçının kendi başlarına faydaları vardır ancak birlikte alındıklarında bu fayda çok daha fazla artmaktadır.

Bal ve tarçın karışımı HDL’yi arttırmanın yanında LDL, kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürerek koroner kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Ayrıca bu karışımın antioksidan özelliği oldukça yüksektir.

Balın ve tarçının ayrı ayrı, yaralar üzerinde iyileştirici etkinliği olduğu araştırılmıştır. Her ikisinin de enfeksiyonu azaltma ve iyileşmeyi uyarıcı etkinliği bulunur. Ayrıca tarçının antibiyotiğe dirençli bakterilere karşı da koruyucu etkileri bulunmaktadır.

Tarçının düzenli kullanımı sonucu diyabetin tedavisine iyi geldiği düşünülmektedir. Pek çok çalışmaya göre tarçın açlık kan şekerini düşürücü etkilere sahiptir. Bu etkisinin insülin duyarlılığını arttırması ile meydana geldiği düşünülmektedir. Ayrıca çalışmalara göre kan şekerini, şeker tüketimine göre daha az etkilemektedir. Çaylara tatlandırıcı olarak şeker yerine tercih edilmelidir.

Write a comment