Bahar Diyeti

Kışın olumsuz hava şartları, günlerin kısa sürmesi bizleri hareketsiz bir yaşama itti. Bir de üstüne dengesiz bir beslenme şekli eklenince kilo problemleri başladı. Yenilenmek ve aldığımız kiloları verebilmek için baharı bekledik. Yaza iyi bir hazırlık için bu baharı değerlendirmeliyiz.

Baharın gelmesiyle hem ruh halimizde hem de vücudumuzda fizyolojik değişiklikler meydana geldi.  Baharın sevincini ve enerjisini yaşamak için sağlıklı besinler tercih edilmeli ve beslenmemizi bahar aylarına göre şekillendirmeliyiz. Bu şekilde kilo kaybı da sağlanmış olunacaktır. Bahar diyeti için uygulayacağınız önerileri dikkatlice okuyup hayata geçirmenin tam zamanı. Bu özellikle yaza iyi bir hazırlık olacaktır.

 

  • SALATALARI BAHARA GÖRE ÇEŞİTLENDİRİN: Bahar aylarında yorgunluk, halsizlik gibi sıkıntılar oldukça fazlalaşır. Taze sebzelerden alacağınız mineraller ise bu sendromların ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca sebzelerden alacağınız lif; mide ve bağırsaklarda hacim kaplayacağından dolayı tokluk süresini uzatacaktır. Bu da kilo vermenizi hızlandırır. Salatalarınızı mevsime uygun şekilde çeşitlendirin. Ana yemeklerde içerisine ekleyeceğiniz ızgara et, tavuk ile servis edebilir veya yemeklerin yanına bolca salata alarak porsiyon kontrolünü sağlayabilirsiniz.
  • SIVI TÜKETİMİNİ ARTIRIN: Su yaşamın en önemli kaynağıdır. Havaların ısınması, vücut yüzey ısımızı da artırır. Bahar aylarında, kış aylarına göre sıvı ihtiyacımız daha çok artar. Bunu karşılamak için günde 2.5-3 litre su içimi şarttır. Sıvı tüketimi bazı bireylerin aldıkları enerji, yaptıkları aktiviteye göre artış gösterebilmektedir. Su tüketimi bahar aylarında oluşabilecek ödemi atmamıza da yardımcı olur. Su içmekte zorlanıyorsanız içine salatalık, limon dilimleri ekleyerek aroma katabilirsiniz. Ayrıca su şişelerinizi görünür yerlerde bulundurmalısınız.
  • PİŞİRME TEKNİĞİNİZİ İYİLEŞTİRİN: Bahar aylarında mide problemleri daha sık yaşanır. Bunun önlemini almak için tükettiğiniz yiyecekler kadar pişirme tekniği de önemlidir. Yağda kızartmalar yerine fırın, ızgara, haşlama yöntemleri tercih edilmeli. Sulu yemeklerde porsiyon başına 1 tatlı kaşığı yağ gelecek şekilde planlanmalı. Ayrıca sebzeler pişirilirken diri kalmasına özen gösterilmelidir. Tüm bunlar bahar ayında mide problemlerini aza indireceği gibi kilo kaybını da sağlayacaktır.
  • POSASI YÜKSEK TAHILLAR TÜKETİN: Posası yüksek tahıllar tokluk süresini uzatacaktır. Aralarından yulaf özellikle kahvaltıda tercih edebileceğiniz eşsiz bir besindir. Posası yüksek tahıllar konsantrasyonunuzu ve motivasyonunuzu artıracaktır. Ekmek tercihlerinizi de esmerlerden yana kılmalısınız.
  • TAZE MEYVE VE SEBZELERLE İKSİR: Bahar aylarında cildinizin, saçlarınızın ışıldaması ayrıca gerekli bahar enerjisini vücudunuzda hissetmek için meyve ve sebzelerden içecek olarak faydalanmalısınız. Vitamin ve mineral sağlayacak bu iksirler baharı neşeyle geçirmenize yardımcı olacaktır. Mevsimine uygun sebze ve meyvelerle kendinize içecekler hazırlayın

 

Baharı tadında yaşayabilmek için sağlıklı beslenmek şart.

 

Bir yorum Yaz