Aynısefa Bitkisi: Nedir? İçeriği, Etkileri, Kullanımı, Toksisitesi

Aynısefa Bitkisi Nedir?

Aynısefa bitkisi, nergis, kadife çiçeği ve tıbbi nergis isimleriyle de bilinen kullanımı oldukça eski zamana 12. yüzyıla dayanan tıbbi bir bitki türüdür. Aynısefa bitkisin bilimsel adı Calendula officinalis’ tir.

 

Aynısefa Bitkisi İçeriği

Aynısefa bitkisinin özünde; triterpenler, flavonoidler, terpenoidler, tokoferoller, polifenoller ve karotenoidler ile birlikte karbonhidrat, yağ, streoidler bulunmaktadır. En aktif bileşenleri; triterpendiyol esterleri, saponinler ve flavonoidlerdir. Çiçeğin turuncu rengini karotenoid olan auroksantin ve flavoksantin vermektedir. Ayrıca içerisinde anti-enflamatuar bir bileşik olan tümör nekroz faktörü alfa (TNFα) barındırır.

 

Aynısefa Bitkisinin Sağlık Etkileri

Uzun yıllardan beri aynısefa bitkisi, fitoterapik etkileri sebebiyle kullanılmaktadır. Birçok farmokolojik etkiye sahiptir. Antiseptik, ateş düşürücü, ter atıcı ve kas gevşetici etkilere sahiptir. Aynısefa bitkisi çiçeğinin özü, antiviral özellik taşır ve HIV üzerinde etkilidir. Bitki özütü üzerinde yapılan bir çalışmada aynısefa bitkisinin lösemi, melanoma, göğüs, serviks, prostat, pankreas ve akciğer kanseri üzerinde anti-karsinojenik etkiye sahip olduğu görülmüştür. Yapılan bir araştırmada, aynısefa özütünün termal yanıkları iyileştirmede etkili olduğu bulunmuştur. Günlük %2’lik aynısefa jeli kullanımı antioksidan ve antimikrobiyal aktivitesi sayesinde yara iyileştirmesinde önemli etkilere sahiptir. Ayrıca aynısefa jeli pansuman değiştirme sırasında diğer ilaçlara göre daha konforludur. Güneş koruyucu olarak aynısefa yağı ile beraber krem kullanılmasının SPF etkisi gösterdiği 2012 yılında yapılan bir çalışmada bulunmuştur. Bu durum sayesinde melanomaya karşı olumlu etki göstermektedir. Ayrıca cilt görünümünde iyileştirici etki ve sivilcelerde iyileşme de sağlamaktadır. Oldukça önemli bir etkisi de, zararlı olan monosodyum glutamat (MSG) ile beslenen farelerle bir çalışma yapılmış ve bu çalışmaya göre aynısefa özünün oksidatif stresi oldukça azaltmış olduğu ve antioksidan tükenmesini %122′ ye kadar replasmanını sağladığı görülmüştür. Aynısefa bitkisi anti-enflamatuar ve antioksidan özelliği sayesinde kalp krizi riskini azaltabilir; ancak bu etkinin kendini gösterebilmesi için yüksek dozlar kullanılması gerekmektedir. Çünkü yüksek doz kullanılan tek bir test tüpü çalışmasında görülmüştür. Bu sebeple kalp krizini kesin bir şekilde azalttığını söylenememektedir.

 

Aynısefa Bitkisi Kullanımı

Aynısefa bitkisinin çayı yaygın bir kullanıma sahiptir; ancak acımsı bir tadı vardır ve tedavi edici etkisi bulunmaktadır. Ayrıca aynısefa bitkisinin özü; bazı yağlar ve merhemlerin içeriğinde bulunmaktadır. Genellikle bitki çayı olarak tüketilmektedir.

 

Aynısefa Bitkisi Toksisitesi

FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) aynısefa bitkisini güvenli kabul etmektedir. Herhangi bir toksik etkisi bulunmamaktadır. Şu zaman kadar kayıtlarda aynısefa bitkisinin toksisitesine dair bir vaka bulunmamaktadır.

Write a comment