Nasıl İletişime Geçmek İstersiniz?
blank

Artık Etiket Okuyarak Daha Sağlıklı Yaşa!

Sağlıklı beslenme kaliteli gıdayı bilinçli bir şekilde tüketmekle başlar. Aldığımız ambalajlı besinlerin üzerindeki küçük puntolarla yazan bilgilerin ne anlama geldiğini bilmek bizlerin diyeti ve sağlığı için önemli. Obeziteden kalp sağlığına ve  zayıf kalmaya yönelik püf noktalar tam olarak o yazılar içinde gizli. Okunması zor olan yazılardan kaçmak yerine bilinçli bir tüketici olmayı tercih etmeliyiz. Bu şekilde hangi ürünü aldığınızı ve gerçek içeriğini öğrenmiş olursunuz.

Besin etiket bilgilerinde; karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral miktarları, üretici firmaya ait bilgiler, alınan izinleri, besinin içindekiler listesi ve porsiyon miktarı yer alır. Yine düşük yağlı, light, probiyotik ürünler de etiketlerin açıklandığı bölümde yer alır.

Etiket okuyabilmek, sağlığımızı bir başkasının eline bırakmak yerine kontrolü elimize almamıza yarayan bir özelliktir. Böylece reklamların yarattığı yanlış algılara düşmemiş oluruz. Ayrıca etiket okuyan bireylerin daha fit olduğu da yapılan çalışmalarda gözlemlenmiştir.

Market alışverişiniz bedeninizi şekillendirmedeki ilk leveldir. Etiket okur yazarlığı ile hangi ürünü aldığınızın farkında olup ince, fit bir görünüm için ipleri elinize alın. Etiketin sadece son kullanma tarihine veya markasına bakmaktansa içerik kısmına hakim olmak kendi diyetinizi şekillendirmenizi sağlayacaktır. Peki sizde o etiketleri okumak istiyorsunuz fakat nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız öğrenmenin tam da vakti. Oluşturduğum etiket okuma rehberi ile hem bilinçli hem de diyetinizi kendinizin de şekillendirdiği bir tüketici olacaksınız.

İŞTE ETİKET OKUMA REHBERİNİZ

  • LIGHT ÜRÜN: Toplam enerjisi en az % 25 azaltılmış olan ürünler light yani diyet ürünlerdir. Diyet ürünler konusunda en sık yapılan hata, bu ürünlerin çok az kalorili ya da kalorisiz olduğu düşüncesine kapılmaktır. Diyet ürünler kalorisiz olmamakla birlikte, normal ürünlerle aralarında çok az bir kalori farkı vardır. Örneğin; bir bisküvi 100 kalori ise, diyet bisküvi 75 kalori civarındadır. Diyabetik ürünle diyet ürün karıştırılmamalıdır. Diyabetik ürünler ise sadece şeker yerine tatlandırıcı (aspartam, sorbitol, sükraloz vb.) kullanılarak hazırlanan ürünlerdir. Diyabetik ürünlere şeker yerine tatlandırıcı konduğundan, kaybedilen tadı ve aromayı sağlamak için daha fazla yağ kullanılabilir. Bu durumda daha fazla yağ alımına neden olabilir. Diyet ürünle diyabetik ürünü karıştırmamalıyız.
  • DÜŞÜK KALORİLİ ÜRÜN: Porsiyonu 40 kaloriden daha az enerji içeren ürünlerdir. Yağ yüzdelerini düşürerek enerjisi azaltıldığı anlamına gelir.
  • ÜRÜNÜN PORSİYONU: Etikete bakarken oradaki ifadede 100 gr için 100 kalori gibi ifadeler görüp besinin kalorisini ideal düşünebilirsiniz. Oysaki paketin tamamı 100 gram olmayıp daha fazla olabilir bu durumda tüketeceğiniz ürünün de kalorisi 100 olmaktan çıkıp 400 kaloriye çıkabilir. Toplam kaloriyi hesaplamayı unutmamak önemli.
  • ZENGİNLEŞTİRİLMİŞ ÜRÜN: Gıda sanayisi sağlığı korumak amacıyla besinin üretim sırasında çeşitli besin öğelerini ekleyerek yapılan ürünlerdir. Vitamin ve minerallerce zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekler, C vitamininden zenginleştirilmiş meyve suları, iyotlu tuz gibi ürünler zenginleştirilmiş ürünlere örnek verilebilir.
  • YÜKSEK LİFLİ ÜRÜN: Özellikle bağırsak tembelliği yaşadığımız dönemlerde markette yüksek lifli ürünler ararız. Bu sırada raflarda gördüğünüz “lif kaynağı” yazılı ürünler sizi aldatmasın. Çünkü bu yazı yeterli olmuyor. Yüksel lif için 100 gramında 6 gram lif içermesi gerekiyor.
  • LIGHT SÜT: Yağı azaltılmış süt mü yoksa tam yağlı süt mü ikilemi görülebilmektedir. Süt yağının yarı yarıya azaltılmasıyla yarım yağlı süt elde edilir. Sütün yağının azaltılması sütün besin değerini etkilemeden sadece verdiği enerjiyi azaltır. Ayrıca light süt ve süt ürünleri ekstra katkı maddesi içermez.
  • GLUTEN İÇERİR-İÇERMEZ: Gluten, çölyak hastalarının barsaklarındaki hasar ve emilim bozukluğundan dolayı sindirilemeyen bir besin kaynağıdır. Çölyak hastaları, gluten içeren ürünleri kullanmamalıdırlar.

 

Bir yorum Yaz